Θεωρείται επίσημο ή Casual αυτό το ντύσιμο????

justin19
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010, 23:54
13

Αυτό είναι συνήθως το ντύσιμο που κάνω,για πιο καλό:

Εικόνα

Εικόνα

Δηλαδή παντελόνι,παπούτσια,ζώνη ίδια κάθε φορά και πουκάμισο λευκό,μπλε ή μαύρο και μονόχρωμο,χωρίς σχέδιο.Φυσικά όχι Burberry γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου.

Για την ηλικία μου,το θεωρώ καλό,ίσως μεγαλύτεροι το θεωρούν καθημερινό.Το έχω συνδυάσει με πολλά και διαφορετικά jackets.Όταν είμαι με αυτοκίνητο φοράω ένα τέτοιο.

http://www.z-mall.gr/gas-giacconi-brand ... pvid=16901" onclick="window.open(this.href);return false;

Ή ένα μαύρο σακάκι diesel,το οποίο δεν είναι ακριβώς σακάκι,αλλά σε πιο μοντέρνο ύφασμα με 5 κουμπιά.

Έχω επίσης και αυτό το jacket για τώρα το χειμώνα,το οποίο φοράω καθημερινά όταν κάνει κρύο,αλλά και με το καλό ντύσιμο,όταν θα είμαι με τη μηχανή του φίλου μου

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Επίσημο δεν μπορείς να το πεις με τίποτα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εγώ θα το έλεγα κάτι σε καλό casual.
Πάντως επίσημο πράγματι δεν μπορείς να το πεις!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
justin19
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010, 23:54
13

Τα μπουφάν με τα οποία συνδυάζω το συγκεκριμένο ντύσιμο (με πουκάμισο άσπρο,μπλε ή μαύρο) ταιριάζουν?Επίσης με αυτό το ντύσιμο έχει τύχει να βάλω μαύρη ζακέτα με φερμουάρ,τους πιο ανοιξιάτικους μήνες.
Θέλω να ρωτήσω και σχετικά με κάποιους συνδυασμούς που έχω δει να κάνουν μερικοί με το συγκεκριμένο ντύσιμο (το πουκάμισο αλλάζει μόνο χρώμα σε ορισμένες περιπτώσεις,το παντελόνι,τα παπούτσια και η ζώνη είναι του ίδιου στυλ)

άσπρο πουκάμισο-κόκκινο μπουφάν μηχανής αρκετά κάτω απ'τη μέση
γαλάζιο πουκάμισο-κόκκινο κοντό μπουφάν απλό,casual
άσπρο πουκάμισο-χακί φουσκωτό μπουφάν κάτω απ'τη μέση (ή χακί μπουφάν σε στυλ jean κάτω απ'τη μέση)

Αυτούς τους 3 συνδυασμούς τους θεωρώ εντελώς λανθασμένους

Επίσης μερικούς συνδυασμούς που έχω δει,και τους θεωρώ καλούς:

άσπρο πουκάμισο-μαύρο φουσκωτό μπουφάν (όχι μηχανής) (το έχω δει σε νεαρό με scooter)
άσπρο πουκάμισο-σκούρο καφέ casual δερμάτινο
γαλάζιο πουκάμισο-σκούρο καφέ casual δερμάτινο
μαύρο πουκάμισο-άσπρο κοντό μπουφάν μηχανής goretex
Άβαταρ μέλους
Gati
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 26 Αύγ 2010, 18:59
13
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 42

καλησπερα σε ολους!
justin19, το ντυσιμο σου αυτο θεωρειται semi formal δηλαδη ειναι αρκετα καλο για τη δουλεια και μια εξοδο αλλα δεν ειναι αρκετα επισημο ουτε αρκετα σπορ. ειναι αυτο που λεμε εμεις οι γυναικες ντυσιμο πασπαρτου.
φυσικα οπως και σε πολλα θεματα τα υλικα παιζουν τον κυριο λογο. οι συνδιασμοι που κανεις στα υλικα μπορουν να κανουν ενα ντυσιμο επισημο ή λιγοτερο επισημο.
τα χρωματα ειναι κλασσικα και φανταζομαι δεν θα εχεις πολλες εκπληξεις αν μεινεις σε αυτες τις επιλογες. βεβαια αναλογα με την ηλικια μπορεις να φορεσεις γκρι, καφε, πρασινο ακομα και μοβ. δεν ξερω αν η ιδεα ενος πλεχτου αμανικου ή ενος πουλοβερ θα σε ενδιεφερε αλλα ειναι μια πολυ καλη λυση ωστε να αποκτα η εμφανιση σου το κατι εξτρα που θα την κανει πιο καθημερινη ή λιγο πιο επισημη. αποφευγω να αναφερω τις γραβατες γιατι μαλλον δεν ειναι του στυλ σου!!
το θεμα του μπουφαν τωρα! και τα δυο μπουφαν που αναφερεις ειναι casual (η ζακετα ακομα πιο πολυ).
μπορει να εισαι ντυμενος με κοστουμι και γραβατα αλλα το λαθος πανοφορι να κανει το ντυσιμο σου αν οχι αχταρμα μια αποτυχημενη προσπαθεια! κυριο λογο στο πανωφορι εχει ο σωματοτυπος σου. δεν μπορεις να φορας κοντο πανωφορι οταν εισαι πανηψηλος ή πολυ γεματος. ουτε αν εισαι πολυ αδυνατος να φορας ενα φουσκωτο μπουφαν (φανταζομαι ενοεις αυτα με τα πουπουλα) γιατι θα εισαι σαν κεφτες σε ξυλακι. και φυσικα αν εισαι κοντος το να φορεσεις μακρυ παλτο ειναι μεγαλο φαουλ. εννοειται το παλτο παει στους ψηλους (και αν εχεις και ΛΙΓΑ κιλα παραπανω κολακευει). το ημιπαλτο παει στους ψηλους με κιλα(κια) και σε αυτους με μετριο αναστημα.
οσο για το χρωμα εχει να κανει με το χαρακτηρα και το προσωπικο γουστο του καθενος!φυσικα τα φλουο χρωματα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ!!!!

ελπιζω να βοηθησα και na μην σας κουρασα! :)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το ντύσιμο αυτό είναι ο ορισμός του casual, καμία σχέση με επίσημο όπως είπαν και οι άλλοι.
justin19 έγραψε:Τα μπουφάν με τα οποία συνδυάζω το συγκεκριμένο ντύσιμο (με πουκάμισο άσπρο, μπλε ή μαύρο) ταιριάζουν? Επίσης με αυτό το ντύσιμο έχει τύχει να βάλω μαύρη ζακέτα με φερμουάρ, τους πιο ανοιξιάτικους μήνες.
Ναι ταιριάζουν, όπως και η ζακέτα. Θα μπορούσες επίσης να βάλεις και κοντή καμπαρτίνα ή ημίπαλτο.
justin19 έγραψε:
άσπρο πουκάμισο-κόκκινο μπουφάν μηχανής αρκετά κάτω απ'τη μέση
Αν είναι αρκετά σκούρο κόκκινο και έχει και μαύρες λεπτομέρειες ίσως, αν είναι πολύ έντονο όχι
justin19 έγραψε:γαλάζιο πουκάμισο-κόκκινο κοντό μπουφάν απλό,casual
αυτό ταιριάζει αρκεί το μπουφάν να είναι casual και όχι σπορ. Αλλά γενικά το κόκκινο μπουφάν είναι ρίσκο.
justin19 έγραψε:άσπρο πουκάμισο-χακί φουσκωτό μπουφάν κάτω από τη μέση (ή χακί μπουφάν σε στυλ jean κάτω από τη μέση)
Αυτό πάει μόνο με τζιν , αν και τα φουσκωτά μπουφάν είναι άλλης δεκαετίας...
justin19 έγραψε:άσπρο πουκάμισο-μαύρο φουσκωτό μπουφάν (όχι μηχανής) (το έχω δει σε νεαρό με scooter)
αυτό είναι ΟΚ αν και επαναλαμβάνω ότι τα φουσκωτά δεν είναι κλαι ότι καλύτερο, χωρίς να σημαίνει ότι είναι λάθος
justin19 έγραψε: άσπρο πουκάμισο-σκούρο καφέ casual δερμάτινο
γαλάζιο πουκάμισο-σκούρο καφέ casual δερμάτινο
όχι όμως με μαύρο παντελόνι
justin19 έγραψε:
μαύρο πουκάμισο-άσπρο κοντό μπουφάν μηχανής goretex
δεν μου αρέσει το άσπρο μπουφάν προσωπικά
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
justin19
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010, 23:54
13

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.Είμαι 1,78 και 72 κιλά.Τους συνδυασμούς που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμά μου τους έχω δει σε φίλους μου.Είναι όλοι ηλικίας 18-22 και τα ύψη τους κυμαίνονται από 1,75-1,85 περίπου,ενώ δεν έχουν παραπάνω κιλά.
Όσο για πουλόβερ,δεν μ'αρέσει να φοράω πάνω από πουκάμισο,και γενικά δεν μ'αρέσουν.Με αυτό το ντύσιμο,μ'αρέσουν οι ζακέτες με φερμουάρ ή κουμπιά,που κουμπώνουν σταυρωτά,μέχρι το λαιμό.Κυρίως τους ανοιξιάτικους μήνες φοράω τέτοιες ζακέτες με αυτό το ντύσιμο.
Apostolos έγραψε:
justin19 έγραψε: άσπρο πουκάμισο-σκούρο καφέ casual δερμάτινο
γαλάζιο πουκάμισο-σκούρο καφέ casual δερμάτινο
όχι όμως με μαύρο παντελόνι
Αυτούς τους συνδυασμούς τους έχω δει σε φίλους μου,με μαύρο παντελόνι πάντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κοίτα όλα είναι γούστα, απλά την γνώμη μας λέμε. Άλλωστε εγώ είμαι και 15 χρόνια πιο μεγάλος απο εσένα :megagrin

Κατα την γνώμη μου το καφέ με το μάυρο δεν πάνε μαζί με τίποτα...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
justin19
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010, 23:54
13

Να ρωτήσω και μερικά πράγματα ακόμα!Οι ζακέτες που είναι πλεχτές και κουμπώνουν με κουμπιά,σταυρωτά,ως πάνω,ταιριάζουν με αυτό το ντύσιμο?Εγώ έχω μόνο με σταυρωτό φερμουάρ,και τη φοράω όταν βγαίνω έξω βράδυ τους ανοιξιάτικους μήνες και έχει καλό καιρό (την κουμπώνω μέχρι το λαιμό μόνο όταν είμαι πάνω σε μηχανάκι).Αυτές με κουμπιά,που τις βρίσκω?Έχω δει πολλούς να φοράνε!

Επιπλέον είναι σωστό,αυτό που κάνει ένας γνωστός μου,που οδηγεί μηχανάκι ντυμένος έτσι,να έχει το μπουφάν ξεκούμπωτο εντελώς το χειμώνα (όταν βέβαια έχει καλό καιρό).Πιστεύω,ειδικά με πουκάμισο,θα πρέπει το μπουφάν να κλείνει έστω και λίγο,όταν είναι πάνω στο μηχανάκι (όσο μικρό κι αν είναι).Και μια μικρή λεπτομέρεια,τα μανίκια του πουκαμίσου,θα πρέπει να είναι κουμπωμένα πάντα,όταν φοράω μπουφάν?Εγώ τα κουμπώνω,αλλά μερικοί άλλοι όχι,νομίζω αυτό που κάνουν είναι λάθος.

ps : Αν το θέμα αφορά το καθημερινό ντύσιμο,καλό θα είναι να μεταφερθεί εκεί!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για την ζακέτα δεν γνωρίζω που θα βρείς γιατί δεν φοραω ζακέτες, αλλά όλο και κάποιος θα ξερει.
Σε ότι αφορα το μπουφαν στην μηχανή θα πρέπει να ειναι καλά κουμπωμενο όχι μονο για λόγους στυλ αλλά και για λόγους ασφαλείας.
Στο συγκεκρμένο ντυσιμο που εβαλες και φωτογραφίες τα μανίκια πρέπει να είναι κουμπωμένα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”