Πινέλα ασβού Vs Πινέλα χοίρου

Ανάμεσα στα πινέλα ασβού και χοίρου, ποια πινέλα προτιμάτε;

Ασβού
47
62%
Χοίρου
29
38%
 
Σύνολο ψήφων: 76
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παιδια σεβαστες ολες οι αποψεις και ναι οι ασβοι ειναι πιο μαλακοι και οι περισσοτεροι(kent,simpsons,muhle k.α)εχουν κορυφαια ποιοτητα αλλα απο ενα πινελο που κοστιζει 60-80-100euro εγω περιμενω να φτυνει κεραυνους και να κλανει αστραπες και οχι να ιδρωνω και εγω και αυτο.συγνωμη αλλα τα γουρουνια των 5-10euro που εχω αποδιδουν τα μεγιστα ενω οι ασβοι μου κυριολεκτικα τα παιζουν.εγω το πινελο θελω να κενταει και οχι να ζωγραφιζει. >:)
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Γουρουνοπίνελο των 2 ευρώ (αφού έσπασε) το νοιώθω σαν ασβό με πολύ backbone... Αν μπορώ να μιλήσω για backbone βέβαια μια και ποτέ δεν έχω δοκιμάσει τέτοιο ασβό...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τα γουρουνια οταν στρωσουν-τα περισσοτερα-γινονται πολυ μαλακα.θελουν ομως αρκετη δουλεια.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

υστερα απο πολυετη χρηση και ασβων και χοιρων εχω να καταθεσω το εξης:
οι χοιροι γενικως ειναι πιο ευκολοι στο δουλεμα και ειδικα με σκληρα σαπουνια.εχουν την ταση να απορροφουν αρκετο νερο ,κατι το οποιο νομιζω οτι ειναι καλο γιατι βοηθαει πολυ στη δημιουργια αφρου.βελτιωνονται σημαντικα και μαλακωνουν με την παροδο του χρονου χωρις να χανουν τις ιδιοτητες τους.και τελος ειναι πολυ πιο φτηνοι απο 1 ασβο με οτι αυτο συνεπαγεται.
απο την αλλη οι ασβοι ειναι πολυ πιο μαλακοι στο προσωπο και λειτουργουν καλυτερα με τις κρεμες.απορροφουν λιγοτερο νερο αλλα δημιουργουν αφρο πιο ευκολα απο οτι ενας χοιρος.βελτιωνονται λιγοτερο απο οτι ενας χοιρος και κοστιζουν πιο πολυ.ειναι ομως πιο ραφιναρισμενοι και η ποιοτητα τους καλυτερη.
απο αυτα λεγοντας προσωπικα προτιμω τους χοιρους χωρις ομως να μην αναγνωριζω και τις ιδιοτητες των ασβων.πιστευω οτι καθε πινελο λειτουργει αναλογα με το υλικο που εχει να δουλεψει και αναλογα με τις με τις ιδιαιτεροτητες του καθενος ατομου.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Επειδή νομίζω ότι το θέμα έχει ενδιαφέρον, έβαλα και δημοσκόπηση στην οποία μπορείτε να αλλάξετε και την επιλογή σας αργότερα.

:thnx
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ετσι ετσι. μου αρεσει να αναβουν λιγο τα αιματα. παμε καλα μου γουρουνακια. :megagrin
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Εμπρός καλή μου ασβοί!!!!
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Δυστυχώς δεν έχω ασβό άρα δεν μπορώ να πάρω μέρος. Πάντος σε θέμα value for money θα ψήφιζα χοίρο μιας που όπως και να το κανουμε, οι ασβοί έχουνε στην καλύτερη την τριπλάσια τιμή από τους χοίρους....
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Eν αναμονή του γιούρογκρουπ, ας γράψω τη γνώμη μου εδώ. Να ελαφρύνουμε λίγο και το κλίμα. :megagrin

Εχοντας αρχίσει στο Π.Ξ. με χοίρους και έχοντας χρησιμοποιήσει και ασβό τον τελευταίο ενάμιση μήνα, στην πραγματικότητα το δίλημμα δεν με αγγίζει. Θέλω και τα δύο είδη πινέλων να υπάρχουν στο οπλοστάσιό μου. Το καθένα είναι διαφορετικό και έχει τη χρηστικότητά του. Για παράδειγμα:

Το πινέλο ασβού είναι πιο απολαυστικό, χαϊδεύει το πρόσωπο και σε γεμίζει αφρό χωρίς κόπο. Δουλεύει καλύτερα με κρέμες, αλλά τα πάει μια και χαρά και με μαλακά σαπούνια. Ακόμα και ένα φτηνό κινέζικο πινέλο του είδους, σου δίνει αίσθηση πολυτέλειας -που ορισμένες φορές χρειάζεσαι.

Το πινέλο χοίρου, πάλι, είναι πιο πρακτικό και πιο πολυσύνθετο. Τα καταφέρνει καλύτερα με τα σαπούνια σε σύγκριση με τον ασβό, ενώ δεν υστερεί ούτε στις κρέμες. Στα συν και το ότι είναι πολύ πιο φτηνό.

Με βάση όλα αυτά, αλλά και το γεγονός ότι προτιμώ το facelathering, η ψήφος μου πάει -αυτήν την εποχή- στον χοίρο. Από την άλλη, όμως, μ' αρέσει και ο ασβός, ο οποίος με προκαλεί περισσότερο για ψάξιμο (όταν και αν υπάρχουν λεφτά): να δοκιμάσω τρίχα silvertip, 2 band κ.λπ.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Roadrunner έγραψε:Θέλω και τα δύο είδη πινέλων να υπάρχουν στο οπλοστάσιό μου
Εδώ εχω καταλήξει και εγω αρκετό καιρό τώρα. Είναι απαραίτητες και οι δυο κατηγορίες , οπότε δεν μπορώ να δώσω την ψήφο μου σε μια απο τα τις δυο.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Υπάρχει και μιά ενδιάμεση κατηγορία που εμένα τουλάχιστο είναι τα αγαπημένα μου.
Τα ανάμεικτα. H Καραβέλα της Semogue, τα "SOCSE" και "Mistura".
Αλλά και το Vulfix 404 και ο "Μικτός Νάνος" της Omega.
Για τα καθαρόαιμα, συμφωνώ κι εγώ. Χρειάζονται και οι δύο κατηγορίες!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”