Ηλεκτρονικά και επισκευές.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Παιδιά είναι κάποιος από εδώ μέσα ηλεκτρονικός ή γνωρίζει κάποιο μέρος (ψηφιακό ή μη) που θα μπορούσα να πάρω κάποια μαθήματα;
Εκτός απ'το ότι χρειάζομαι βοήθεια σε μια επισκευή, θα ήθελα να μάθω περισσότερα, μια και, αν και πιάνουν (σχετικά) τα χέρια μου και φτιάχνω Η/Υ, κινητά, ό,τι δουλεύει με ρεύμα, στα μικροηλεκτρονικά έχω κάποια κενά...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα κολλητήρι (μικρής ισχύος) και να ξεκινήσεις με Smart kit, να φτιάχνεις διάφορα μικροηλεκτρονικά.
Έτσι θα μάθεις να κολλάς (πολύ σημαντικό στα ηλεκτρονικά) αλλά και πως δουλεύουν τα κυκλώματα.
Επίσης θα χρειαστείς ένα πολύμετρο, το οποίο να μετράει τουλάχιστον τάση (Volt), ένταση (Ampere) και αντίσταση (Ohm). Να μάθεις πως γίνονται οι μετρήσεις και που πρέπει να μετράς.

Αυτά για αρχή. Μετά θα πρέπει να μάθεις και λίγο θεωρία (πχ πως δουλεύουν τα τρανζίστορ) για να καταλαβαίνεις τι γίνεται σε ένα κύκλωμα με το μάτι.

Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και βιβλία για το θέμα, αλλά δεν έχω κάποιο στο νου μου.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Δημήτρη.
Κολλητήρι έχω (2 για την ακρίβεια) όπως και πολύμετρο. Έχω φτιάξει μπαταρία από στοιχεία, έχω επισκευάσει και κάποια απλά πράγματα (όπως αερόθερμο με χαλασμένο θερμοστάτη), έχω αλλάξει και πυκνωτές σε μία μητρική... Το πρόβλημά μου είναι οτι αν και ξέρω κάποια απλά πράγματα πως δουλεύουν, δεν μπορώ να καταλάβω πως θα βρω τι είναι χαλασμένο σε μια πλακέτα ας πούμε... Οι πυκνωτές ήταν ιδέα κάποιου γνωστού.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Για να βρεις απλές βλάβες στα εξαρτήματα των πλακετών αρκεί το πολύμετρο που έχεις. Πρέπει να δεις βίντεο στο YouTube που εξηγούν πως γίνονται οι μετρήσεις ανάλογα με τι στοιχείο και τι μονάδα θέλεις να μετρήσεις.

Γενικά η ηλεκτρονική είναι μια τέχνη που την υποτιμούνε αρκετοί αλλά η επιδιόρθωση δύσκολων βλαβών απαιτεί χρόνια εξειδίκευση, απαιτητικό εξοπλισμό και μεγάλη εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σωστός ο Στέλιος.
Για την ώρα, θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο και να καταλάβεις τι σκοπό έχουν οι αντιστάσεις, πυκνωτές, πηνία, λυχνίες, τρανζίστορ, ολοκληρωμένα κυκλώματα κτλ.
Μόνο με αυτή τη γνώση θα μπορέσεις να μάθεις πρακτικά ηλεκτρονικά. Μετά, αναλόγως την όρεξη σου, προχωράς.

Μη νομίζεις όμως ότι θα μπορείς να ανοίξεις μια τηλεόραση ή μια μητρική και να την επιδιορθώσεις. Τα μοντέρνα ηλεκτρονικά έχουν πλακέτες (PCB) με πολλαπλές στρώσεις και αν πάθουν κάτι σοβαρό δεν επιδιορθώνονται.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Συν τοις άλλοις, στις σύγχρονες πλακέτες τα εξαρτήματα είναι SMD (επιφανειακής στήριξης) και με το κολλητήρι δύσκολα κάνεις δουλειά.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι για το που να ξεκινήσω;
Πρέπει να έχω την ηλεκτρονική του Malvino σπίτι, είναι καλή;
Επίσης προτιμώ να μαθαίνω μέσα από project...
Τι θα ήταν καλό πιστεύετε για να ξεκινήσω πρακτικά και ίσως και να έχω την βοήθεια του βιβλίου και του internet δίπλα;
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

newinhere έγραψε:Πρέπει να έχω την ηλεκτρονική του Malvino σπίτι, είναι καλή;
Πώπω, τι μου θύμισες τώρα... Ανατρίχιασα!
Κάναμε ηλεκτρονικά (αναλογικά και ψηφιακά) ως υποχρεωτικό προπτυχιακό μάθημα στο φυσικό... Ποτέ δεν το πέρασα Εικόνα (ποτέ δεν με ενθουσίασαν τα ηλεκτρονικά, ειδικά ως υποχρεωτικά προαπαιτούμενο για πτυχίο... φυσικής!), αλλά θυμάμαι ότι και οι δύο τόμοι του Malvino ήταν αρκετά καλοί: κατανοητοί και με σειρά.
Νομίζω πως αξίζει να ξεκινήσεις από αυτόν, μιας που τον έχεις διαθέσιμο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”