Steve Woodhead shaving scuttle

Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πανέμορφα παιδιά !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Πολυ ωραιο Χαρη!! Οταν λες "μέγεθος Large " τι διαστασεις εχει εσωτερικα ειναι πολυ πιο μεγαλο απο του Αντωνη
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Και ο Αντώνης το Large έχει. Για εμένα είναι υπεραρκετό.
Χάρης
nikos.a

Σήμερα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά το scuttle. Είναι υπέροχο. Το βάρος του είναι κανονικό, όχι πολύ βαρύ, όχι πολύ ελαφρύ. Η λαβή ιδιαίτερα εργονομική. Τα στηρίγματα του πινέλου σαν προέκταση της λαβής, ας πούμε, δεν περίμενα να κάνουν τόση δουλειά, αλλά η χρηματική διαφορά ήταν τόσο μικρή( μόνο 2 λίρες) κι έτσι δεν το σκέφτηκα πολύ. Κι όμως, κάνουν δουλειά. Το SOC στηριζόταν άριστα και δεν γλιστρούσε μέσα στον αφρό. Απλά περίμενε για το δεύτερο πέρασμα. Τα σπειρώματα στο εσωτερικό αλλά και το σχέδιο της βάσης βοηθούν στο να δημιουργηθεί γρήγορα αφρός, πλούσιος και διαρκείας( δεν στεγνώνει εύκολα) μιας και δουλεύεται πολύ καλά. Το ζεστό νερό τελικά είναι μεγάλη μαγκιά. Κρατάει ζεστό τον αφρό και η αίσθηση στο πρόσωπο απλά κορυφαία. Σε σημείο να αναρωτιέμαι, πώς έκανα τόσο καιρό bowl lathering. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά αυτή, την κατατάσσω άμεσα στις κορυφαίες που έχω κάνει στο χόμπυ αυτό. Αρχικά να πω ότι ήμουν διστακτικός, μιας και δεν είναι λίγα 57Ε για ένα "μπολ". Έτσι σκεφτόμουν... Τώρα όμως μπορώ να πω ότι τα αξίζει και με το παραπάνω. Δίνει άλλη αίσθηση στην όλη "ιεροτελεστία" του ξυρίσματος!



Να πω και το άλλο όμως. Παρατηρώντας το χτες, βλέπω κάτι σαν ρωγμή κοντά στη λαβή που όμως είναι τόσο μικρή που δεν με πείραξε καθόλου. Όπως θα δείτε στην φωτογραφία, μπορεί να φαίνεται ότι είναι στον αέρα, ότι δεν είναι κολλημένο στο scuttle, όμως δεν είναι έτσι. Είναι κολλημένο τέλεια, δεν μπορεί να μπει νερό δηλαδή, να φουσκώσει κλπ. κλπ. Δεν έχει κάποιο περιθώριο.
Εικόνα
Λέω για την δεξιά άσπρη γραμμή, όπως φαίνεται κι όχι στο εσωτερικό της λαβής. Το flash το έκανε αυτό, δεν είναι τίποτα.
Στέλνω μήνυμα, που λέτε, χτες στον Steve, να τον ευχαριστήσω για την πολύ καλή συσκευασία και την γρήγορη αποστολή του πακέτου και να του λέω ότι το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που σας εξηγώ παραπάνω, λέγοντάς του ότι δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, είναι πολύ μικρό.
Μου απαντάει σήμερα το πρωί, λέγοντάς μου συγγνώμη γι' αυτό κι ότι μου έστειλε προ ολίγου νέο, ίδιο, καινούργιο. Εξαιρετικός επαγγελματίας, του βγάζω το καπέλο! Ελάχιστοι θα το έκαναν αυτό και αισθάνθηκα οφειλή μου, να μοιραστώ μαζί σας, την ευγενική χειρονομία του Steve! Εδώ ολόκληρη Semogue, που της έχουμε αφήσει τόσα χρήματα, μας έβαλε κάποιους( όχι εμένα) σε ολόκληρη διαδικασία για το τραγικό της λάθος με τη λαβή του 830. Και σιγά το κόστος. 19,5Ε το 830, 57E ολόκληρο scuttle.
Όπως καταλαβαίνετε, μέσα στην "ατυχία" μου, βρίσκομαι με 2(!) scuttle στην τιμή του ενός. Δηλαδή 28,5Ε το ένα. Πώς με βρίσκετε? :dance3 8)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σε βρίσκω άψογο και αν τα δύο σου πέσουν πολλά και θελήσεις ποτέ να δώσεις το ένα ( το πρώτο ) εδώ είμαστε. ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Απλά επιβεβαίωσε ο Steve πόσο σωστός επαγγελματίας είναι, όπως είχα διαβάσει και αλλού. Καλούς αφρισμούς λοιπόν!
nikos.a

Έχει παρατηρήσει κανείς αν στο στόμιο που "δέχεται" το ζεστό νερό έχει αγριέψει λίγο η επιφάνειά του στο μπροστινό μέρος, αν έχει γίνει σαγρέ ας πούμε; Το παρατήρησα πριν που το είδα στο ντουλάπι. Δεν θυμάμαι κιόλας να το είχε.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω (λόγω καλοκαιριού), θα το δω και θα σου πω.
nikos.a

Ευχαριστώ! Κι εγώ έχω να το χρησιμοποιήσω πάνω από 2μηνο. Δεν μπορώ τόσο ζεστό νερό το καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Όχι, στο δικό μου δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Αλλά και να ήταν, μάλλον δεν θα του έδινα (προσωπικά) και τόση σημασία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”