Επετειακό πινέλο κοινότητας - 2014

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Δεν θέλεις να ξέρεις...... :bigsmilie

Επειδή τώρα έχει ξύρισμα, θα τα γράψω αύριο αναλυτικά..... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Άρη από ότι βλέπω το πινέλο σου θέλει... χτένισμα!
Δεν είναι απλά κοσμητικό το θέμα, αλλά πρακτικό. Οι αλογότριχες μπλέκονται και αν γίνουν κόμπος ξεμπλέκονται αρκετά δύσκολα!

Περιμένω εναγωνίως την ανάλυση σου.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Αν φτάσει πινέλο μου σε τόσο χάλι, θα φύγει από το παράθυρο...
:D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

ΕΙπα σημερα να χρησιμοποιησω το πινελο με κυκλικες κινησεις. Εμεινα πολυ ευχαριστημενος και απ οτσιμπημα αντε να το ενιωσα 2-3 φορες απο τριχες χοιρου που δεν εχουν κανει ψαλιδα ακομα. Πιστευω οτι σε καμια δεκαρια ακομα ξυρισματα θα ειναι τζετ!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Για να πούμε δυο λογάκια για την διαδικασία στρωσίματος που ακολούθησα .
dimitris έγραψε:Άρη από ότι βλέπω το πινέλο σου θέλει... χτένισμα!
Δεν είναι απλά κοσμητικό το θέμα, αλλά πρακτικό. Οι αλογότριχες μπλέκονται και αν γίνουν κόμπος ξεμπλέκονται αρκετά δύσκολα!
Περιμένω εναγωνίως την ανάλυση σου.
Δημήτρη χτενισμένο ήτανε . Απλά είχανε "αγριέψει" οι τρίχες απο το εντατικό (sic) βούρτσισμα.
natnat έγραψε:Αν φτάσει πινέλο μου σε τόσο χάλι, θα φύγει από το παράθυρο...:D
Παναγιώτη δεν έγινε χάλια το πινέλο ίσως να μπερδεύτηκες λίγο απο την φωτογραφία . Όμως και "χάλια" να γινότανε ο θύσανος αλλά να γινόταν οσο μαλακός τον ήθελα , το προτιμώ απο το να είναι " ατσαλάκωτος " και να τσιμπάει . Τότε θα έφευγε απο το παράθυρο όχι το πινέλο αλλά σίγουρα ο θύσανος.

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Καλό , χρυσό το πινέλο μας αλλά όπως είχα δηλώσει και αρχικά το ήθελα και πλήρως λειτουργικό βάσει των δικών μου προτιμήσεων (να μην τσιμπάει , άπλωμα του αφρού με συνδιασμό κινήσεων , οχι μόνο βαψίματος) . Αν ο θύσανος δεν με κάλυπτε στα προαναφερόμενα θα άλλαζα θύσανο χωρίς δεύτερη σκέψη , δεν θα κρατούσα το πινέλο ούτε για να το βλέπω ούτε θα το αποθήκευα σε κανένα συσρτάρι.
Οπότε δεν του χαρίστηκα , η θα έφθανε ο θύσανος εκεί που ήθελα ή θα τον άλλαζα. Έχοντας δει πριν απο μήνες ενα βίντεο απο το blog του Δορυφέροντα , το θυμήθηκα βλέποντας την δημοσίευση του rhtoras .
Οπότε στρώθηκα στην δουλειά . Υπήρχε test lather καθημερινά και μετά το ξέπλυμα του πινέλου έβαζα στην κούπα που μουλιάζω το πινέλο , καυτό νερό απο τον βραστήρα όπου έμπαιναν μόνο οι άκρες του θυσάνου , οχι ολόκληρος ο θύσανος (περίπου το 1/3) . Κατόπιν οταν στέγνωνε ο θύσανος ακολουθούσε πολύ εντατικό βούρτσισμα με μια πολύ σκληρή βούρτσα περίπου όπως αυτή που φαίνεται στην φωτογραφία που παρέθεσε ο Ρήτορας . Δεν το λυπόμουν , το βούρτσιζα με ενταση καμία σχέση με αυτό που φαίνεται στο βίντεο . Είπα η θα φτιάξει ή θα αλλαχθεί , ημίμετρα δεν υπάρχουν. Αυτό έγινε για 4-5 συνεχόμενες μέρες. Ο θύσανος μαλάκωσε πάρα πολύ , άνοιξε κάπως και στην κορυφή και έκαναν ψαλίδα οι περισσότερες τρίχες. Βέβαια άλλο η αίσθηση στο χέρι και άλλο στο ξύρισμα , οπότε χθές δοκιμάστηκε κανονικά . Το αποτέλεσμα με εξέπληξε , δεν περίμενα τέτοια διαφορά. Δεν υπήρχε ίχνος τσιμπήματος και στο μεγαλύτερο διάστημα δούλευα το πινέλο με περιστροφικές κινήσεις χωρίς κανένα πρόβλημα ! Στο τέλος μετά το ξέπλυμα ακολουθεί πάντα χτένισμα του θυσάνου με χτένα για να στρώσουν οι τρίχες.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και μπορώ να πω οτι πλέον ο θύσανος δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο να του γίνει έξωση . :megagrin Επίσης να σημειώσω οτι το πινέλο έχει φανταστική απόδοση στην δημιουργία αφρού. Ειδικά στα σκληρά σαπούνια βρίσκεται στο στοιχείο του . Μου έκανε εναν απο τους καλύτερους αφρούς που εχω κάνει με το Dr Harris Marlborough .....

Εικόνα
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μόλις ξυρίστικα με το πινέλο μας και MWF. Τόσο βαθύ ξύρισμα και τόσο πηχτό αφρό είχα αρκετό καιρό να φτιάξω.

Επίσης, δεν το βρήκα καθόλου να τσιμπάει, εκτός όταν το πίεζα να ανοίξει ο θύσανος.
Αλλά μου φαίνεται ότι δεν είναι αυτός ο τρόπος χρήσης των πινέλων αλόγου και το έχω συμπεράνει από το άλλο πινέλο Vie-Long που έχω, με τρίχα αλόγου και ασβού.

Απλά χρησιμοποίησα τις άκρες χωρίς πολύ πίεση και δούλεψε και με κυκλικές κινήσεις.
Αυτά με θύσανο 55mm.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Όλον αυτόν τον καιρό, δεν είχα δείξει το δικό μου πινέλο, αφού είχα σκοπό να του αλλάξω τον θύσανο. Πινέλο μεικτό χοίρο/άλογο, έχω το Vie-Long 12326, έτσι μου ήταν περιττό να κρατήσω και ένα δεύτερο.
Η λαβή του "δικού μας" είναι υπέροχη, έτσι αφού έβγαλα τον θύσανό του, παρήγγειλα από το The Golden Nib έναν 2 Band Finest, 24 χιλ. και τον σετάρισα στα 49 χιλ.
Ακόμη δεν το έχω βρέξει, περιμένω να στεγνώση η κόλλα, αλλά είναι όμορφο:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Aνυπομονείς φαντάζομαι να το δοκιμάσεις ...
Άντε καλοξύριστος με το - όμορφο πράγματι - πινέλο σου ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Όπα , νάτο το πρώτο "κρούσμα"...... :megagrin Εμένα Μαρίνο πήρε παράταση ζωής ο θύσανος του πινέλου μας , αλλά σε καμιά περίπτωση δεν την γλύτωσε εντελώς......Κάνε καμιά δεκαριά ξυρίσματα και θα σε ρωτήσω για την συμεριφορά του TGN 2 band.....(για το τσίμπημα κυρίως. ) Μήπως θυμάσαι πόσο βάθος είχε η τρύπα στην λαβή μετά την αφαίρεση του θυσάνου ?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Άρη, το βάθος υποδοχής του θυσάνου είναι 15 χιλ. Αυτό όμως μπορείς εύκολα να το αλλάξης. Έαν θες την υποδοχή βαθύτερη, το κάνεις με μια φρέζα ξύλου, εάν την θες πιο ρηχή, βάζεις κέρματα. Για την συμπεριφορά του θυσάνου θα τα πούμε την άλλη εβδομάδα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”