ελληνική γλώσσα

stergios

Εγραψα οτι φταιει και το "συστημα" αλλα και εγω οταν κοιτουσα το παραθυρο η τεμπελιαζα.
Η ελλειψη τονων, οχι δεν ειναι χαριν συντομιας για εμενα! Εκτος αν συντομια λες το να γλιτωσεις ενα δεκαλεπτο χρονου σ ενα κειμενακι 250 λεξεων πχ. Τοτε ναι γραφω χωρις τονους για συντομια. Να γραφω απ το κινητο σε μονιμη βαση δεν υπαρχει μαλλον περιπτωση! Σ ιντερνετικη κοινοτητα γραφω, δε δινω εξετασεις στην τελικη! :-) Επιπλεον οταν αρχιζω να μοιραζω ευθυνες, πρωτα αναλαμβανω τις δικες μου κ κρινω πρωτα τον εαυτουλη μου. Εγω οταν "τρωω" σαβουρα, τηλεσκουπιδια κ τα παρεμφερη τα τρωω επειδη δεν προσεχω η εχω τους λογους μου.. Δε μου τα ταιζουν το ζορι. Μεχρι ενα σημειο η χειραγωγηση! Ειναι τραγελαφικο να λεμε οτι μας το επεβαλλαν! Δεν ειναι φοροι, που παει κ ερχεται! Το nitro ειναι κ το big brother! Μια φραση λεει τα ψοφια ψαρια πηγαινουν με το ρευμα. Αν ειμαι ζωντανος εξαρταται απο μενα κυριως. Επισης ταμπελες του τυπου οικοδομος η πυρηνικος φυσικος δεν εχουν να κανουν. Η κοινωνικη μορφωση, παιδεια κ γνωση δεν εχει να κανει με την ακαδημαϊκη μορφωση..
Η κοινωνια θ αλλαξει μονο οταν ο κοσμος μεγαλωσει τα παιδια του οχι κατ εικονα κ καθ ομοιωση! Οταν γινουν διαφορετικα κ καλυτερα απ τους γονεις τους! Οταν δεν περασει απο γενια σε γενια το εγω μας, ειτε καλο, ειτε κακο, στα παιδια ολου του κοσμου.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Stergio έγραψες " Επισης ταμπελες του τυπου οικοδομος η πυρηνικος φυσικος δεν εχουν να κανουν. Η κοινωνικη μορφωση, παιδεια κ γνωση δεν εχει να κανει με την ακαδημαϊκη μορφωση.. "
Ακριβώς γιαυτό το ανέφερα, για να δείξω ότι η μόρφωση είναι ανεξάρτητη από επάγγελμα, φύλο, χρώμα, γονίδια κλπ.

Δεν καταλαβαίνω αυτά που λες περί τόνων.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Και εγώ διαφωνώ Στέργιο.
Εδώ είναι ακριβώς το μέρος που πρέπει να βάζεις τόνους, έτσι ώστε να το εφαρμόσεις και στην υπόλοιπη ζωή σου. Γιατί το λεω; Διότι οτιδήποτε που κάνουμε, χρειάζεται μόνο 21 μέρες να γίνει συνήθεια.

Αν συνηθίζεις να γράφεις χωρίς τόνους, το "και" να το κάνεις "κ", το "καθ' " να το κάνεις "καθ", τότε όχι μόνο το κάνεις σιγά σιγά συνήθεια για τον εαυτό σου, αλλά και για αυτούς που σε διαβάζουν. Αν είναι για λόγο συντομίας, πάω πάσο και συμφωνώ - και εγώ το κάνω πολλές φορές από το κινητό. Αλλά διαφωνώ όταν αυτό γίνεται δόγμα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Ωραία και ενδιαφέρουσα κουβέντα, αλλά Γιάννη όπως βλέπεις άναψες φωτιές με το θέμα που έθεσες ... :angry-extinguishflame:
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Συγκρινουμε δηλαδη το "και" με το "κ" και τα βρισκουμε ισα και ομοια ? Περιεργο μου ακουγεται. Απο την αλλη δεν προκειται να χαλασω τα κεφια μου απεναντι σε αυτου του ειδους την αντιμετωπιση. Αν θεωρουμαι αγραμματος για αυτον τον λογο - ας ειναι ετσι.
Εικόνα
stergios

Dr.Takero έγραψε:Έδειξαν ένα απόσπασμα από ένα τηλεπαιχνίδι της δεκαετίας του 1970 που παρουσίαζε ο Κουίκ. Αν θυμάμαι καλά διαγωνίζονταν τρεις ομάδες παικτών (φοιτητές, υπάλληλοι, οικοδόμοι κλπ) σε θέματα ιστορίας, γλώσσας και εν συντομία σε ερωτήσεις γενικής παιδείας. Είχα χαζέψει από το υψηλό επίπεδο γνώσεων που είχαν όλοι. Απαντούσαν σε ερωτήσεις που ακόμα και με το google ψαχτήρι εγώ δεν θα απαντούσα. Μιλάμε για πνευματικό ΠΛΟΥΤΟ από όλους τους συμμετέχοντες. Για πρώτη φορά στη μέχρι τότε ζωή μου ένιωσα ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ. Απέναντι στον οικοδόμο που απαντούσε σε κάτι απίθανες ερωτήσεις γραμματικής ήμουν απλά ανύπαρκτος.


Στο παραπανω ως ταμπελα (ισως να ναι κ λιγο τραβηγμενο απο μερους μου κ να πιανομαι απ τις λεξεις) θα ελεγα οτι ειναι η εντυπωση που δημιουργηθηκε οταν μερικοι ανθρωποι μ αυτα τα επαγγελματα ηταν καταρτισμενοι... Το ιδιο "ταμπελες" θα μου φαινοταν αν ηταν σ αυτη τη θεση ενας δικηγορος η καθηγητης πανεπιστημιου.

Dr.Takero έγραψε:Δεν θέλω να γίνω προσβλητικός αλλά, Κύριοι, δεν γίνεται να μιλάμε για τη γλώσσα και να μην χρησιμοποιούμε τόνους. Θεωρώ ότι το κάνετε χάριν συντομίας αλλά και πάλι είναι τουλάχιστον άκομψο και ταυτόχρονα υποβαθμίζει την ουσία της συζήτησης.
Ο λογος δηλ που απαντησα στο γιατι δε βαζω τονους κ κοβω λεξεις πολλες φορες. Δεν γραφω απο υπολογιστη σχεδον ποτε. Κ ειναι δυσκολοι οι τονοι στο κινητο απο αποψη συντομιας κ ταλαιπωριας.

Να απαντησω κ στο Δημητρη με την ευκαιρια:
Απο κανα λαθακι η λαθαρα, (για καποιους που γνωριζουν καλυτερα ελληνικα απο μενα) θα κανει ο δαιμονας...οπως τα "καθ' ", τα "καθ" τα "και" με τα "κ" κτλ.
Dr.Takero έγραψε:Τα greeklish είναι το καταφύγιο του αμόρφωτου. Είναι ικανός ακόμα και εκεί να κάνει λάθη.


Εδω ενδεχομενως σε συνεπηρε ο ρυθμος των σκεψεων σου, αλλα το παραπανω περι συνδεσης αμορφωτου με greeklish κατα τη γνωμη μου αποτελει ταμπελα.

Προσωπικα οχι δεν υπαρχουν απο πλευρας μου φωτιες, δεν βλεπω φωτιες κ δε μ ενοχλησε κανεις. :-) ανθρωπινες διαφωνιες κ αποψεις ειναι.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

stergios έγραψε:
Το κρατος σου "λεει" μπας η μπασακι γιατι βλεπει οτι το γουσταρεις το αγγλικο κ γενικα το ξενοφερτο. .
συμφωνω με τα περισσοτερα που γραφηκαν εδω εκτος απο την σημασια του κρατους στον τομεα της εκπαιδευσης την οποια την θεωρω πολυ μεγαλη.
τωρα για τα μπας, δεν θυμαμε ποιος μεγαλος γλωσσολογος το ειχε πει, αλλα ειχε πει, οτι ο ελληνικος λαος ποτε του δεν θα μαθει να λεει αυτο το μπας λεωφορειο, οταν τα ειχαν πρωτοφερει τα λεγαν με ξενο ονομα.εκανε λαθος....
γενικα οι συνθετες νεοελληνικες λεξεις ειναι δημιουργημα σοβαρης προσπαθειας απο γλωσολογους του περασμενου αιωνα και οχι του λαου ο οποιος τις εμαθε μεσω της κρατικης εκπαιδευσης.πχ αμαξοστοιχια λεμβοδρομιες αυτοκινητο λεοφορειο και πολλες χιλιαδες αλλες ετσι φτιαχτηκαν.
πχ στην αλβανια εχει γινει μια μεγαλη προσπαθεια και εβγαλαν τα τελευταια χρονια οσο περισσοτερες ελληνικες λεξεις μπορουσαν απο το λεξιλογιο και τις αντικατεστησαν με ιταλικες η αγγλικες. τα ιδια γινονταν εδω οταν φτιαχτηκε νεοελληνικο κρατος, ετσι τωρα λεμε λιγοτερες αρβανιτικες βλαχικες τουρκικες ιταλικες αραβικες λεξεις απο οτι παλιωτερα κτλ
κτλ

ο καθε λαος απο μονος του δεν μπορει να κανει τιποτα εαν δεν το θελει η κορυφη, οπως πολλες χιλιαδες στρατιωτες δεν μπορουν τιποτα αν δεν εχουν ενα καλο στρατηγο. σημερα δεν υπαρχει αυτη η βουληση
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Με τις λιγοστές γνώσεις που έχω περί γλώσσας, νομίζω ότι τα αρχαία ελληνικά γράφονταν με κεφαλαία γράμματα. Οι τόνοι και τα πνεύματα, ήταν εφεύρευση Αλεξανδρινών λογίων (ίσως και τα μικρά γράμματα να εφευρέθηκαν απ' τους ίδιους) . Ηταν μια προσπάθεια να διατηρηθεί η προφορά, που με τα χρόνια άλλαζε. Ισως όμως, τα πνεύματα και οι τόνοι να ήταν αναγκαία, ώστε να μιλούν σωστά όλοι, μια κι εκείνη την εποχή (Αλεξανδρινοί χρόνοι) η κοινή ελληνική ήταν κάτι σαν τα σημερινά αγγλικά. Από την Ελλάδα και την Αίγυπτο μέχρι την Ινδία, αντί να μάθει κανείς τις γλώσσες όλων των εθνών, μάθαινε ελληνικά ώστε να μπορεί να συνεννοηθεί με τους άλλους.
stergios

Και χωρις κενα! Φανταστικο δεν ειναι?
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

ναι. Κεφαλαία και χωρίς κενά ούτε τόνους. Τους τόνους τους έβαλαν οι αλεξανδρινοί ώστε οι "βάρβαροι" να ξέρουν που να τονίζουν.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”