Το ενυδρείο του πρωτάρη...

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

sperman έγραψε:νομιζω αγορασες ελντερς...
οταν κολησει, που θα συμβει καποια στιγμη με 100 βατ τα 20 λιτρα...

...ΥΓ πρεπει να γραφεις σε ενα φορουμ για ενυδρεια
Ιδέα δεν έχω τι μου έδωσε (τσάμπα ήταν) είναι γνωστός μας.
Είναι 100% σίγουρο πως θα κολλήσει;
Τι σημαίνει αυτό δηλαδή;

Τα ψαράκια είναι ΠΟΛΎ ντροπαλά!!!
Όλη την ώρα :animals-dogrun:


Είμαι γραμμένος στο ένα και μοναδικό φόρουμ που με καλύπτει! XD :P
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

οταν λεμε θα κολησει, παει να πει θα δουλευει ασταματητα στο μεγιστο χωρις να σβηνει, εως να το καταλαβεις εσυ, και να τον σβησεις, οταν πλεον ειναι αργα.η ευκολη λυση ειναι ενας μικρος ισα που να ζεσταινει το νερο μεσα στο ενυδρειο. μην ξεχνας εχει και το σπιτι θερμανση. θα πρεπει να μαθεις τι ακριβως ψαρακια εχεις τα υπολοιπα θα τα βρεις μονος σου ψαχνωντας
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

andreas έγραψε:
sperman έγραψε:
Τα ψαράκια είναι ΠΟΛΎ ντροπαλά!!!
Όλη την ώρα :animals-dogrun:
είναι αγχωμένα. Πρόσεξέ τα μην τα χασεις.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Την Παρασκευή πήγαμε σε ένα κατάστημα με κατοικίδια για να ελέγξουν το νερό.
Γιατί τα ψάρια άρχισαν να συμπεριφέρονται περίεργα.
Δεν κολυμπούσαν σχεδόν καθόλου και έμενα στο πάνω μέρος του νερού ή όλα μαζί σε μία συγκεκριμένη γωνία του ενυδρείου.
Αφού είχα αποκλείσει φίλτρο και θερμότητα νερού είπα πως ο τελευταίος παράγοντας είναι το νερό.
Το τεστ έδειξε την ανώτερη τοξικότητα Nitrite (αν δεν κάνω λάθος), το παλικάρι στο κατάστημα μου είπε να αλλάζω για 3 μέρες το νερό στο ενυδρείο τουλάχιστον στο 50% και να βάζω ένα μαλακτικό (conditioner) κάθε φορά. Αγόρασα και ένα τεστ (σταγόνες) σήμερα ήταν η τρίτη μέρα των αλλαγών του νερού. Το τεστ έδειξε πορτοκαλή προς κίτρινη ένδειξη (ο οδηγός λέει ~0.3 mg/l).
Τα ψάρια για την ώρα φαίνονται "χαρούμενα", κολυμπάνε ανέμελα. Σκέφτομαι να κάνω και αύριο μία ακόμα αλλαγή και να ξανακάνω το τεστ μετά από 3-4 μέρες.
Ελπίζω να παραμείνει στα ίδια (ή σε λογικά τουλάχιστον) επίπεδα μέχρι την επόμενη αλλαγή του νερού, σε μία εβδομάδα.
Τα ψάρια τα τάιζα 2 φορές την ημέρα, πρωί και βράδυ.Αλλά επειδή διάβασα πως αυτό ίσως είναι ένας παράγοντας είπα να το κάνω στο μία φορά την ημέρα.
Δυστυχώς με αυτά έχασα 2 ψαράκια (ήταν στο πρόγραμμα φαντάζομαι). Απλά ελπίζω να μην χάσω και άλλα.
Αλλά αν χάσω και αυτά θα πάρω έναν μονομάχο (betta) αφού πρώτα "γιατρέψω" το νερό στο ενυδρείο.

Added in 3 minutes 38 seconds:
Ξέχασα να πω πως όσα μικρά μεγάλωσαν κάπως αλλάξανε χρώμα και οι ουρές τους τώρα είναι μαύρες...
Δηλαδή το μισό ψάρι παρέμεινε το ίδιο και το άλλο μισό μαύρισε... :/
Ένα μάλιστα από αυτά είναι και μαγκίτης και κυνηγάει τα μικρότερα όταν τον πλησιάζουν...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Να και η καραβίδα μου...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

το νερο θα φτιαξει μονο του και δεν θα χρειαστει να ξανασχοληθεις με αυτο, οταν γεμισει το φιλτρο με τα βακτηρια που το καθαριζουν. υποθετω οτι ταιζες 2 φορες την ημερα μεριδες για λιονταρια ετσι το φαγητο που δεν τρωγαν σαπιζε στον βυθο. για τις μαυρες ουρες........δεν ειμαι πολυ εμπειρος αλλα δεν ξερω κανενα ψαρακι αυτου του μεγεθους με τετοιο χρωμα στην ουρα του. βγαλε μια φωτογραφια και πηγαινε σε αυτον που σε βοηθα. μαλλον ειναι ασθενεια περαστικα......
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αλήθεια πόσο ακριβώς (ή περίπου) πρέπει να είναι το φαγητό τους, δεν έχω καταλάβει! :(
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

είναι φυσικό σε πρώτη φάση να έχεις πολλά νιτρικά κι είναι επίσης φυσικό να έχεις απώλειες σε ψάρια. Αυστηρό ΟΧΙ σε μαλακτικά κι άλλες τέτοιες αηδίες. Πρόσεχε για ψόφια ψάρια και χαλασμένα φύλλα να τα μαζεύεις γρήγορα, άλλαζε νερό εβδομαδιαία (το ένα τρίτο) και το ενυδρείο θα στρώσει με τον καιρό.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

καλησπερα, υπολογιζω 1/4του κουταλιου του γλυκου καθε μερα το υπολοιπο παει στον πατο και το τρωει η καραβιδα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

:( άσχημα νέα η καραβίδα με κάποιο τρόπο το έσκασε από το ενυδρείο, βρέθηκε στο πάτωμα 4 μέτρα μακριά από το σημείο που βρίσκεται το ενυδρείο =o
Δεν ξέρω πως τα κατάφερε...
:omg
Σαφώς ψόφια...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”