Το ενυδρείο του πρωτάρη...

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22403 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ακη, τα γκάπυ δεν είναι καλή ιδέα, αφού όπως κι εσύ είπες πολλαπλασιάζονται πανεύκολα... Σε λίγο καιρό τα 3 θα γίνουν 113 και τα 20 λίτρα είναι πάρα πολύ λίγα. Εκτός κι αν βάλεις 2-3 αρσενικά μόνο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιάννη έχει ο ανιψιός μου σε μικρό ενυδρείο και όταν γίνονται πολλά τα μαζεύει με την απόχη όσα δεν χρειάζεται και τα δίνει σε ένα μεγάλο pet shop και του δίνουν αναλώσιμα . Δεν γίνεται όμως και τόσο συχνά αυτό...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22403 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω. 20 λίτρα είναι πολύ λίγα, είναι οριακά για ένα μονομάχο.

ΥΓ. Δεν αφορά την περίπτωση του Ανδρέα αλλά είναι βασικό πριν κάνουμε την όποια αγορά να κάνουμε μια έρευνα για τα ζωντανά που έχουμε πρόθεση να πάρουμε. Συνθήκες, συμβατότητα, τελικό μέγεθος κλπ. Τα χρόνια αυτά της ενασχόλησης με το "άθλημα" έχουν δει πολλά και απίστευτα τα μάτια μου ;)
Γιάννης
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

εγω νομιζω τα γκαπυ ειναι πολυ καλη ιδεα.
εχω γκαπυ, και ξερω οτι ειναι ομορφα, πολυ ανθεκτικα, αρκετα μικρα για αυτο το ενυδρειο, μαλλον θα τους φαινεται και μεγαλο,δεν θα πολαπλασιαζονται τοσο ευκολα οσο λετε γιατι τα ενηλικα θα τρωνε τα μικρα.....ομως θα βαλεις μερικα ευκολα φυτα που ζουνε στην επιφανεια του νερου και ερκετα θα κρυβονται εκει.νομιζω τιποτα αλλο δεν θα επιβιωσει σε τοσο μικρο ενυδρειο εκτος απο τα μικροσκοπικα γκαπυ.αν υπολογισουμε οτι τα παιδια και ο Ανδρεας ειναι αρχαριοι, μονο αυτα μπορουν να κρατησουν σε καλες συνθηκες
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

120 λίτρα με γκάπυ εδώ και 15 χρόνια. Εντάξει, πολλαπλασιάζονται αλλά όχι τίποτα το φοβερό. Μια φορά τον χρόνο δίνω καμιά 20ριά κομμάτια στο πετσοπ κι όλα οκ.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10686 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Πριν περίπου 2 εβδομάδες πήγα σε έναν Ολλανδό και μου έδωσε αυτά τα ψαράκια (μαζί με μπόλικο νεράκι και μία μικρή καραβιδούλα.
Μου πε πως αυτά κάνουν για το ενυδρείο που έχω



* Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται η καραβίδα γιατί είναι πάνω και μέσα στο φυτό στα αριστερά.
Νομίζω όμως πως χρειάζεται θέρμανση το νερό...
Δεν ξέρω, όπως και να χει έχω παραγγείλει από το e-bay και περιμένω...

Επίσης παρήγγειλα αυτό το διακοσμητικό US $8.46
Αυτό το θερμόμετρο US $1.80
Και αυτόν τον θερμαντήρα US $9.58
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22403 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Με γεια Ανδρέα! Για την θέρμανση καλά έκανες. Για την καραβιδούλα δεν ξέρω να σου πω χωρίς περισσότερα στοιχεία... Ρίχνε κανένα βλέφαρο που και που...
Γιάννης
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

νομιζω αγορασες ελντερς, αν ναι, ειναι σαν τα γκαπυ αλλα λιγο πιο δυσκολα στην συντηρηση τους.
για τον θερμαντηρα εχω να πω οτι ειναι πολυ μεγαλος για 20 λιτρα. οταν κολησει, που θα συμβει καποια στιγμη με 100 βατ τα 20 λιτρα θα βρασουν κανονικα μαζι με τα ψαρακια.

ΥΓ πρεπει να γραφεις σε ενα φορουμ για ενυδρεια
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22403 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Πράγματι, τα 100W δεν τα πρόσεξα... Ακόμα κι αν δεν κολλήσει όπως λέει ο sperman, το μήκος του είναι υπερβολικό για ένα τόσο μικρό ενυδρείο. Γι αυτά τα λίτρα θα ήταν καλύτερος ένας στα 25W...

ΥΓ. Συμφωνώ επίσης με το υστερόγραφο του προλαλήσαντος. Ακόμα κι αν δεν γράφεις εσύ, σε ένα εξειδικευμένο φόρουμ θα βρεις ένα σωρό πληροφορίες μαζεμένες ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αν και αμφιβάλω για τα 100W,του συγκεκριμένου θερμαντήρα,έχει όμως ρυθμιστή.
Temperature indicating scale can be adjusted between 18~34℃(64~93°F).
Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”