Τα καλύτερα της Ελλάδος ή της κάθε πόλης (φαγητά, ποτά ή ότι άλλο)...

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Νώντας έγραψε:...
Ελαιόλαδο; (ΟΚ εδώ κι άν ισχύει το ΠΟΚ/YMMV) Λέσβου!!
...
:hellas3
Επίσης -για να παινέψω την πατρίδα- Ούζο Μυτιλήνης ή Ούζο Πλωμαρίου (εξαρτάται αν προτιμά κανείς γεύση ή άρωμα).

Εικόνα

Ακόμα Ιωάννινα & Άρτα για τις διάφορες πίτες και η περιοχή της Νεμέας για τα ονομαστά κρασιά.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Ηλίας έγραψε:
Ηλίας έγραψε:Ζαχαροπλαστική, παγωτά. ( προσωπικά προτεινόμενα )


Πεϊνιρλί : O Λιάκος- Ίλιον αλλά και το εργαστήριο στην οδό Ραμνούντος στη Νέα Ιωνία. Δοκιμάστε με κιμά σε όποιο απο τα δύο κι αν πάτε. Θυμάμαι και το πεϊνιρλί στη Δροσιά αλλά τα πρώτα δύο είναι για κολατσιό ενώ το τελευταίο για γεύμα.
Ηλίας έγραψε: I 'm back !

Γιαούρτι πρόβειο ( η πέτσα έχει λουκουμώσει απο τα λιπαρά ), βούτυρο κατσικίσιο και αγελαδινό (μιλάμε για βούτυρο):
Ιναχος-Ρούμελη - Γραμμένη Μακρακώμης, Αγιοι Ανάργυροι, Αμπελόκηποι κ.α.

Το έμαθα απο τη πηγή γιατί είναι η πεθερά μου απο κείνα τα χωριά.
Να συμπληρώσω με την σειρά μου λόγω καταγωγής (το μισό !!!!! της μάνας !!!!) απο την διπλανή πόλη - Σπερχιάδα - και τον Κάντζο για γιαούρτι (Τα φέρνω 6-6 όταν ανεβαίνω, έχω βρει και σε ένα μικρό παντοπωλείο στον Χολαργό στην οδό Αρκαδίου ψηλά). Είναι στον δρόμο Σπερχιάδα - Μακρακώμη πριν την γέφυρα...
Ηλία ντροπή που δεν ξέρω την Ρούμελη, εννοώ ότι ήταν απο την Μακρακώμη, έχει και εδώ κοντά στην Μαραθώνος στην Παλλήνη. Θα το τσεκάρω το γιαουρτάκι και μετά πάμε για τυφλό τεστ !!!!! παρέα με του Κάντζου, της Στάνης απο Ομόνοια και του Μπακογιάννη απο Ηλιούπολη.....

+1000 με την σειρά μου για Νέα Ιωνία . Έχουν τιμηθεί ουκ ολίγες φορές. Όπως και οι πίτες για σουβλάκια...
Κολατσιό είναι το 1 πάνω απο 2 είναι γεύμα !!!!!!!!!
Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δε πειράζει Γιάννη, εγώ δεν έχω δοκιμάσει απο τον Κάντζο, ακόμα.

Για πίτες όμως θα σε στείλω στο Κερατσίνι. Απο Πέραμα προς Πειραιά στο δεξί σου χέρι. Δε θυμάμαι όμως αν είναι στη Λ.Ειρήνης ή Λ.Δημοκρατίας. Έχω να πάω πολύ καιρό. :doh:
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τοπικιστικο κρεσεντο :D

Για να μην μεινω πισω - Χαλβας Πολιτικος απο τη μανα μου και Μακεδονικου τυπου απο Δραπετσωνα (Κοσμιδης).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

+1 για σπιτικό "σιμιγδαλένιο" όπως τον λέει η δική μου.
Για μακεδονικό χαλβά, άν βρείτε κάπου δοκιμάστε "Κυργίων" (Παπαδόπουλοι)
The best!!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ωπα παιδιά :hand:

Να παινέψουμε τα καλύτερα κάθε τόπου, όχι το σπίτι μας. Αν ξεκινήσουμε έτσι , χαίρω πολύ Χαιρόπουλος. Να σας μαγειρέψει η γυναίκα μου να γλύφετε τα δαχτυλά σας !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Προσθέτω :

Σπερχειάδα δίπλα από την εκκλησία για Φέτα, (ονομα δεν θυμάμαι), παλιό τυροκομείο χρόνια.
Μακρακώμη - Σπερχειάδα : όλα τα γαλακτοκομικά αλλά και παγωτό στον Κάντζο, δοκίμασα καϊμάκι τρελάθηκα.
Ίναχος - Ρούμελη : Για τα κίτρινα τυριά και φέρνει από Καρδίτσα ντόπια αλλαντικά, ξεχωρίζει το ψητό φιλέτο χοιρινό.
Φαγητό στην Μακρακώμη το Πυθάρι, κλασική ελληνική κουζίνα μαμίσια. Θα με θυμηθείτε ! Τρώω χρόνιαααα.
Φούρνος από Μακρακώμη προς Καρπενήσι, ο Κωστάκης, τυρόπιτα σπέσιαλ και σπανακόπιτα ταψιού. Ξεχωρίζει το ψωμί με προζύμι. Γενικά ότι και να πάρετε θα με θυμηθείτε...
Παϊδάκια - Ψητό σούβλας : Στο χωριό μου Παλαιοβράχα, 2 ταβέρνες όλες και όλες οπου και να κάτσετε θα φάτε καλά. Τον 15 Αυγουστο έχει Πανηγύρι με φουλ ψητά.

Κορυδαλλός :

Στην πλατεία Μέμου : Ο φίλος ψητοπωλείο - κλασικός χειροποίητος γύρος όχι αυτό το σακί που βλέπετε και γυρίζει. Βάζει και παραδοσιακή κόκκινη σάλτσα. Είναι μικρά, υπολογίστε για να χορτάσετε +1 σουβλάκι. Το μαγαζί είναι οικογενειακό το είχε ο Πατέρας, το έδωσε στην γιο και το λειτουργεί, θα δείτε την γυναίκα του και τα παιδιά του μέσα. Τιπ : Οι πίτες είναι λαδερές, αν θέλετε ξεροψημένες - στεγνές στα κάρβουνα το λέτε.

Στην Καλλιθέα :

Πρεμιέρα : Ρώσικη κουζίνα, σούπερ φαγητό με value for money. Πάω χρονια, το μαγαζί το έχω 2ο σπίτι. Ρώσικη σαλάτα και σασλίκ, δεν θέλετε κάτι άλλο. Ρώσικη σαλάτα χειροποίητη όχι αυτή η μπούρδα γεμάτη μαγιονέζα.

Αφροδίτη ζαχαροπλαστείο στην Καλλιθέα : Ρώσικα γλυκά - σπιτικά, λίγα και καλά. Ξεχωρίζει η τούρτα μελιού αλλά και τα ρώσικα καρυδάκια, δεν θυμάμαι όνομα τώρα.

Και το πιο σημαντικό :

Μακρακώμη πλατεία απέναντι κουρείον Παραδοσιακόν : Προσοχή κουρεύει και ξυρίζει η κόρη του μπαρμπέρη, αν είσαστε τυχεροί μερικές φορές και οι δυο. Κούρεμα - ξύρισμα παλιό, θα θυμηθείτε τα παιδικά σας χρόνια. Πάω χρόνια, προσοχή η κυρία δηλώνει κουρέας όχι κομμώτρια, όχι στυλίστρια μην περιμένετε φρου - φρου, μετά βάζει μυρτώ λεμόνι και όποιος αντέξει.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ είμαι "γλυκατζής" πάντως, οπότε...
Σε όλη την Ελλάδα φτιάχνουν τα παρακάτω τρία "κουταλιού" (και πλήθος άλλων)αλλά τα καλύτερα νομίζω είναι
Θάσος: Καρυδάκι
Χίος: Λεμονανθοί
Κέρκυρα: Τί άλλο; Κούμ Κουάτ :)

Α! Ο Χατζής που ανέφερα παραπάνω έχει και 2 μαγαζιά Αθήνα, στο Σύνταγμα και στη Ν. Σμύρνη.
:hellas3
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Petros.Mp έγραψε:Προσθέτω :
...
Φαγητό στην Μακρακώμη το Πυθάρι, κλασική ελληνική κουζίνα μαμίσια. Θα με θυμηθείτε !...
Το Πυθάρι είναι αυτό που έχει εσωτερικά μια κληματαριά (ψεύτικη); Αν ναι, επιβεβαιώνω την άποψη σου στο ακέραιο.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Ναι Φώτη, αυτό είναι.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”