Αυτή η "μόδα"με τα μούσια πότε βλέπετε να περνάει;;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας!!Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους!!!Θα θέσω ένα λίγο χιουμοριστικό,λίγο καθημερινό θέμα:

Αυτή η κ....μόδα με τα μούσια όπου ο "πας είς" περνάει με μια μουσάρα 5 μέτρα πότε λέτε να σταματάει;;
Πλάκα πλάκα κάπου είχε πάρει το μάτι μου ή στο youtube ή σε ξένο φόρουμ ότι το νέο trend για το 2016 δεν θα έχει μούσια ως "must have"
Όχι τίποτε άλλο αλλά όλοι οι " αξύριστοι" όπως έλεγε πριν χρόνια για παρόμοιους τύπους μια παλιά μου καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο στο αμφιθέατρο :hellas3 άλλοι από βαρεμάρα άλλοι από δήθεν στυλάκι δεν λένε να βάλουν μυαλό και το παίζουν και ιστορία!! :dance:

Πέραν της πλάκας τώρα,είναι δικαίωμα του καθενός να κυκλοφορεί όπως γουστάρει,απλά δεν νομίζετε ότι παρακράτησε το trend αυτό;; :naughty:
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Όταν κοιτάω νέους να έχουν τη ταλιμπάν γενειάδα ή 18χρονα με χνούδι, με κάνει να αναρωτιέμαι που πάμε γενικότερα και το δεύτερο αν έχουν σπίτι, συγγενείς, γονείς, φίλους να τους πουν πως είσαι έτσι ή που πας έτσι γ@@@μ την... ;

Δεν βλέπω να αλλάζει κάτι, προς το χειρότερο ναι, προς το καλύτερο με τίποτα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Εγώ περιμένω πως και πως την επιστροφή της χαίτης.
Εικόνα
Εδώ φορεμένη με καστανό μυστάκιο.
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Η χαίτη-λασπωτήρας των Τσιαντάκη, Μπερσεμί κ.ά. σημάδεψε μια ολόκληρη εποχή.

Η μόδα με τα μούσια, πάλι, είναι κυρίως ελληνικό ή έστω μεσογειακό φαινόμενο. Εβλεπα χθες το Μαν. Σίτι - Τσέλσι και ελάχιστοι ήταν οι αξύριστοι/μουσάτοι. Εδώ αντίθετα, ακόμα και οι πιτσιρικάδες της Εθνικής Εφήβων μπάσκετ ήταν σχεδόν όλοι με κάτι σαν μούσια.

Πότε θα φύγει η μόδα; Απλό: Όταν τη βαρεθούν οι γκόμενες!
Άβαταρ μέλους
evaggelos1971
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 19 Μάι 2015, 11:41
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Πυλαία
Has thanked: 941 times
Been thanked: 421 times
Ηλικία: 53

Εμένα πάλι μου αρέσει που βλέπω κάτι ανθρώπους του Νεάντερταλ σε μαγαζιά εστίασης, νέοι κυρίως, την ημέρα που παρέλαβα από το ταχυδρομείο το σαπούνι του Δημήτρη έκανα το unboxin σε καφετέρια με το παλικάρι που μου έκανε καφέ να ήταν σαν τον οσαμα μπιν λαντεν, πιστεύω να φαντάζεστε τις σκέψεις έκανα, είπαμε μόνο πορ*νωδες δέρμα η :obscene-buttred: μπεμπε...
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι......
Evaggelos
nikos.a

Θα αργήσει πολύ να περάσει αυτή η μόδα. Είναι πολλοί οι λόγοι κι έτσι άμα πάψει να ισχύει ο ένας, υπάρχει ο άλλος.

Κάπου διάβαζα ότι το 97% των πιο πετυχημένων και πλουσίων ανθρώπων, μένουμε κυρίως στο πετυχημένοι, στις λίστες του Forbes είναι ξυρισμένοι. Ούτε από αυτό δεν πείθονται, τί να πεις...
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά για ποιο λόγο πλασάρεται το αξύριστο "λούκ"...
Είναι πέρα από τις γνώσεις μου το θέμα αυτό! }:)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Προς φίλο δρομέα,η γενειάδα είναι παγκόσμιο trend,όχι μόνο μεσογειακό.
Προς φίλο Βαγγέλη,έτσι είναι στα μαγαζιά εστίασης φαίνεται κάπως.Το πολύ αστείο για μένα είναι που οι μπαρμπέρηδες στα νεο-χιπστερο-μπαρμπέρικα κυκλοφορούν με γενειάδες ιερομονάχων (και τα πανταχού παρόντα τατουάζ βεβαίως βεβαίως).Και υποτίθεται ότι πρέπει να τους εμπιστευτούμε να μας κουρέψουν-ξυρίσουν κτλ.
Προς φίλο Νίκο,το ότι το 97% των πιο επιτυχημένων ανθρώπων παγκοσμίως είναι ξυρισμένοι είναι παντελώς άκυρο.Εννοώ,με ποιά κριτήρια κρίνονται οι πετυχημένοι?Και στο τέλος τέλος,η επιτυχία,η ομορφιά,η εξυπνάδα ή οτιδήποτε άλλο θες,δεν έχουν κριτήριο το μούσι ή την έλλειψή του.
Προς όλους,δεν ξέρω πότε (υποθέτω όχι πολύ σύντομα),αλλά θα έρθουν και οι ξυρισμένοι στη μόδα.Έτσι λειτουργεί το σύστημα,πρέπει να βγάλουν λεφτά όλοι για να είναι ικανοποιημένοι.Και όλο το χιπστεράδικο κίνημα και οι εταιρίες καλλυντικών και η ζιλέτ,γουίλκινσον κτλ που πουλάει ξυράφια.Οι πολυεθνικές εξάλλου καθορίζουν προς τα πού θα κινηθεί η μόδα,ανάλογα με τα τερτίπια τους.
ΥΓ.Αν και όταν αλλάξει η μόδα,με βλέπω να αφήνω γένια,έτσι για να μην είμαι σαν όλους.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Πάντως και εγώ τσατίζομαι όταν βλέπω παρέα από νεαρούς με απεριποίητα μούσια και τατουάζ μανίκι. Ιδίως όσους έχουν μούσι ιερομόναχου δεν θέλω να τους ξέρω. Μάλλον έχω αρχίσει να γερνάω...
Δεν ταιριάζει σε όλους το μούσι. Ιδίως αυτοί που έχουν μούσι/ψιχαλισμένο πεζοδρόμιο είναι για τα πανηγύρια.
Το να έχει ο άλλος περιποιημένο το μουσάκι του είναι μια χαρά.
Και για τους νεότερους της παρέας: Όταν πάτε για συνέντευξη για δουλειά, μην πάτε όπως πάτε για μπάνιο με τους φίλους σας.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
nikos.a

Γιατί άκυρο; Δημιουργούνται κάποιες λίστες με κριτήρια που ξέρουν οι ερευνητές που τις φέρνουν εις πέρας για τους πιο επιτυχημένους σε ορισμένους τομείς, σίγουρα όχι τυχαία αλλά με στοιχεία αν εννοείς αυτό, και τυχαίνει(;) ένα πολύ υψηλό ποσοστό να είναι ξυρισμένοι. Καλώς ή κακώς, όταν συναναστρέφεσαι με κάποιους κύκλους, έχεις κάποια θέση ευθύνης κλπ., υπάρχει ένα dress code, κάποια πρότυπα που ακολουθείς. Εκτός αν είσαι CEO στην εταρία, ή ανώτατο στέλεχος και δεν σε νοιάζει η γνώμη των άλλων. Αλλιώς:

Εικόνα

( Ντοκουμέντα :geek: )

Να πω ότι έχω περάσει από αυτή τη μόδα, προ π.ξ. εποχή, είμαι από τους τυχερούς με ολοκληρωμένο μούσι και γενικότερη τριχοφυία, αλλά τάσσομαι ξεκάθαρα πλέον υπέρ της καθαρότητας του προσώπου αν μπορούμε να το πούμε έτσι.
Το ότι αρέσει στις γκόμενες τί πάει να πει; Ότι θα γίνουμε και μο$#οδουλοι; Αποκτάει ο καθένας δική του προσωπικότητα και έτσι αρέσουμε σε κάποιες.
Μαζοποίηση παντού, ακόμα και στην προσωπική φροντίδα. Κατάντια...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”