Αυτή η "μόδα"με τα μούσια πότε βλέπετε να περνάει;;

Άβαταρ μέλους
sotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 21:03
7
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 3 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 41

Σε σαββατιάτικο γάμο έγινε χαμός. Υπήρξα δακτυλοδεικτούμενος ανάμεσα στους καλεσμένους αφού διέφερα αισθητά: α) ήμουν ξυρισμένος β) ήμουν κουρεμένος γ) φορούσα γραβάτα δ) φορούσα μανικετόκουμπα (οι μισοί δεν καταλάβαινα καν τι είναι αυτά) ε) φορούσα ποσέτ

Τα μούσια πήγαιναν και ερχόντουσαν, οι μισοί θα τα κάνουν και κοτσίδες σε λίγο. :D
Έτσι όπως πάμε αν γίνουν ολυμπιακά αθλήματα το στρίψιμο-σάλιωμα τσιγάρου και το ξύσιμο μουσιών έχουμε μετάλλιο στάνταρ. :greetings-clappingorange:
Τοις μεν νόμοις, παλαιοίς χρώ, τοις δ' όψοις, προσφάτοις.
Περίανδρος, 668-584 π.Χ.
Τύραννος της Κορίνθου και εκ των 7 σοφών
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Έχω σιχαθεί να κυκλοφορώ ανάμεσα σε μουσάτους, ώρες ώρες νομίζω ότι ζω σε Αραβική χώρα.
Αλλά σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα που δημοσίευσε το BBC:
Το μούσι έχει αρχίσει να γίνεται ντεμοντέ!
<<Το έχουν σχεδόν όλοι. Στον δρόμο, στο γραφείο, στα καφέ, τα εστιατόρια. Το μούσι έχει γίνει μόδα και παρά το ότι μπορεί αρχικά να φάνταζε γοητευτικό, πλέον έχει γίνει ο ορισμός του ντεμοντέ. Με αφορμή το… μούσι, λοιπόν, εξελικτικοί βιολόγοι διεξήγαγαν πείραμα που απέδειξε περίτρανα πως ορισμένα εμφανισιακά χαρακτηριστικά θεωρούνται ελκυστικά μόνο όταν σπανίζουν. Με άλλα λόγια: Αν είστε άντρας και διαβάζετε αυτές τις αράδες, σπεύστε να… ξυριστείτε!
Σύμφωνα λοιπόν με αυστραλιανή μελέτη, που δημοσιεύεται στο Biology Letters, το μούσι έρχεται και φεύγει από τη μόδα (όπως και πολλά άλλα εξωτερικά χαρακτηριστικά της εμφάνισης μας) ακολουθώντας ένα εξελικτικό φαινόμενο που ονομάζεται «αρνητική επιλογή εξαρτώμενη από τη συχνότητα».
Για να το πούμε πιο απλά και καθημερινά: Οταν κάτι υπάρχει παντού, τότε σταματά να είναι γοητευτικό.
Το συγκεκριμένο φαινόμενο, σύμφωνα με τους εξελικτικούς βιολόγους υπάρχει παντού στη φύση. Οι επιστήμονες το είχαν συναντήσει σε είδη όπως τα πολύχρωμα ψάρια Poecilia reticulata, που απαντώνται συχνότερα σε …ενυδρεία. Οι επιστήμονες παρατήρησαν πως τα θηλυκά ψάρια δείχνουν προτίμηση στα αρσενικά που έχουν ασυνήθιστο χρώμα, και τούτο επειδή αυτά τα ψάρια είναι λιγότερο πιθανό να τραβήξουν την προσοχή των “κυνηγών” τους. Από τη στιγμή που το ιδιαίτερο αυτό χρώμα “περάσει” σε μεγάλα κομμάτια του πληθυσμού, τότε και οι θηρευτές επικεντρώνονται σε αυτό με αποτέλεσμα να χάνει τη “γοητεία” του.
Και μπορεί το μούσι να μην είναι κληρονομικό χαρακτηριστικό, όπως το χρώμα των ψαριών, αλλά η μόδα για το αν κάποιος θα είναι φρεσκοξυρισμένος ή αξύριστος μοιάζει πως έχει την ίδια λογική.
Ερευνητές του Πανεπιστημίου της Νέας Νότιας Ουαλίας που πραγματοποίησαν την μελέτη στο Σίδνεϊ έψαξαν για πρόθυμους εθελοντές βάζοντας αγγελία στη σελίδα τους στο Facebook, με την πικάντικη ονομασία The sex Lab (σ.σ: το εργαστήρι του σεξ). Από τους εθελοντές, 1.453 ετεροφυλόφιλες γυναίκες και 213 ετεροφυλόφιλοι άνδρες κλήθηκαν να κοιτάξουν φωτογραφίες ανδρών που εμφανίζονταν σε διάφορα στάδια …αξυρισιάς: από καλοξυρισμένους, με μούσι 5 ημερών, με μούσι 10 ημερών και με μούσι ενός μήνα!
Στη συνέχεια οι εθελοντές έπρεπε να βάλουν βαθμό ανάλογα με το πόσο γοητευτικό τους φαινόταν κάθε πρόσωπο. Να σημειώσουμε πως ορισμένοι εθελοντές είδαν τυχαία επιλεγμένα πρόσωπα, ενώ άλλοι είδαν κυρίως αξύριστα ή κυρίως ξυρισμένα.
Οι απαντήσεις που έλαβαν οι επιστήμονες απέδειξαν εκείνο που από την αρχή υποψιάζονταν: η “γοητεία” που εξέπεμπε το μούσι ήταν πάντα σε εξάρτηση από το πόσα αξύριστα πρόσωπα εμφανίζονταν σε κάθε σετ φωτογραφιών. Οσο περισσότεροι οι αξύριστοι, τόσο καλύτερο βαθμό έπαιρναν οι… ξυρισμένοι.
Σύμφωνα μάλιστα με τους επιστήμονες, η μόδα που θέλει τον άντρα να αφήνει μούσι έχει φτάσει στο πικ της και στο εξής θα αρχίσει να φθίνει.>>
(Πηγή: BBC)
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Ήμαρτον.......
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Για να μην παρεξηγηθώ και χαρακτηριστώ ρατσιστής χωρίς λόγο... λέγοντας "έχω σιχαθεί" υπερβάλοντας λίγο στο προηγούμενο ποστ μου εννοώ ότι έχει κουραστεί το μάτι μου να βλέπει τους περισσότερους νέους άντρες 20-35 να έχουν το ίδιο κι απαράλαχτο χιπστερικό μούσι και το ίδιο ακριβώς κούρεμα.
Ειδικά σε κάτι καφέ ή μπάρ όπου η πλειονότητα των θαμώνων είναι αυτής της ηλικίας κοιτάζω γύρω μου και μου φαίνονται όλοι ίδιοι :)
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Κι όταν είχαν όλοι γένια 3 ημερών ή παραπάνω το ίδιο δεν ήταν; Το ίδιο θα λεγε και κάποιος για τους ξυρισμένους. Γούστα είναι αυτά. Ας κάνει ο καθένας ότι θέλει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 31 Ιαν 2017, 05:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Φυσικά κι ο καθένας είναι ελεύθερος να ακολουθεί όποια μόδα θέλει, απλά κάποιες φορές ακολουθώντας πιστά μια μόδα κινδυνεύεις να χάσεις το προσωπικό σου στύλ κι αυτό νομίζω είναι λάθος.
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Δε διαφωνώ σε αυτό για το προσωπικό στυλ αλλά κι αυτά αλλάζουν. Κανείς δε γεννήθηκε με ίδιες προτιμήσεις με σήμερα, ούτε θεωρώ λογικό να μείνει απαράλλακτος για πολλά χρόνια.
Στο κάτω κάτω αυτό είναι και το νόημα της μόδας, να αλλάζει τις προτιμήσεις του κόσμου και να κουνιέται η αγορά }:D
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Εγώ πάντα ρωτάω κάποιον με γενιά αν έχει πένθος.οταν με ρωτάει γιατί του λέω για τα γένια.και μετά αρχίζω το χαβαλε και τις σποντες για το μούσι (κόψε το μούσι να μη σε λέμε ουστη) :D
Φυσικά και δεν έχω κάτι με τους μουσατους.απλα δεν τους γουστάρω. }:D
Ααα!!Και επειδή το ξέχασα σαν τζιχαντιστές ειναι όλοι οι μουσατοι!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

:text-goodpost: :lmao
Μάχο αυτό με το πένθος πνίγηκα στο γέλιο ... Εγώ ένα φίλο που έχω στην πολυκατοικία μου οπότε τον βλέπω του λέω " την ευλογία του Αλλάχ να έχεις " και τέτοιες μακακίες ...
Τέλος πάντων ας κάνει ο καθένας ότι θέλει λέμε κάθε φορά αλλά μερικά πράγματα δεν θέλουν και πολύ να γίνουν γελοία, γιατί υπάρχει πολύ γελοιότητα στο όλο θέμα, κάτι τύποι με μούσια γεμάτα κενά ή το φοβερό που είδα με κάποιον που σχεδόν δεν είχε γενιά στα μάγουλα (αλλά παρόλα αυτά πέταγαν κάτι ξεκάρφωτες τριχάρες στο μάγουλο του που και που ) και είχε μεγάλα γενιά κάτω από το πηγούνι , η όλη φάση ήταν έως και αηδία . Μόδα μόδα αλλά να το στηρίζουμε και κάτι . Θυμάμαι στις αρχές του 2000 που ήταν μόδα τα ελαστικά κολλητά μπλουζάκια και έβλεπες κάτι τύπους γυμνασμένους και ήταν ωραίοι αλλά δυστυχώς αυτοί ήταν ελάχιστοι γιατί οι περισσότεροι ήταν για πολλά γέλια . Ευτυχώς αυτή η μόδα μας άφησε γρήγορα . Εδώ θα μου πεις υπάρχουν μαντράχαλοι που κυνηγάνε Πόκεμον αλλά ας κάνουν ότι νομίζουν τα παιδιά ... κάποιος είχε πει τη φράση κάποτε (δεν θυμάμαι ποιος ) " η δημοκρατία του ηλίθιου" μάλλον κάπως έτσι καταντάει η μόδα ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

οταν ερθει βαρυς καυσωνας (???)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”