Αποστολές / Παραγγελίες εκτός EU

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Το ξέρω ότι δεν φταίει ο πωλητής, το πακέτο έφτασε πολύ γρήγορα στο Βενιζέλος. Τα παλικάρια στον εκτελωνισμό δεν ξέρω τι κάνουν τόσο καιρό. Δεν έχουν κάποιο σύστημα για να παρακολουθούν και να βλέπουν τα δέματα με μια σειρά; Τι να πω :confusion-shrug:...
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

είχα πάρει κάτι εργαλεία από κίνα αρχές Ιανουαρίου ,το ένα μου έστειλε μήνυμα ο πωλητής Απρίλιο ότι δεν μπορεί να το στείλει και μου έδωσε πίσω τα λεφτά,το άλλο το πήρα τέλος Μαΐου,τα είχα ξεχάσει και τα δυο γιατί η τιμή ήταν χαμηλή κάτω από δέκα ευρώ,το ταχυδρομείο μου είπε ότι κάνουν τέσσερις με πέντε μήνες να έρθουν από κίνα,πριν από μια βδομάδα πήρα τσάι από ιαπωνια ο πωλητής μου έστειλε μήνυμα ότι δεν μπορεί να το στείλει κανονικά και αν θέλω μόνο με dhl μεταφορική και πλήρωσα περίπου δεκατρία ευρώ μεταφορικά και ήρθε σε τέσσερις μέρες.
nobody
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 13 Ιουν 2020, 18:52
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 33 times


bill3377 έγραψε:Χαιρετώ την παρέα. Έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα η οποία, όπως δείχνει το tracking number, έφτασε στο Ελ. Βενιζέλος στις 4 Μαρτίου. Λόγω covid λογικό ήταν να καθυστερήσει αλλά πλέων το έχουν πρα@#&. Σε επικοινωνία με τον πωλητή μου ζήτησε να περιμένω λίγο καιρό γιατί το σύστημα δείχνει ότι το πακέτο είναι Ελλάδα. Με το περίμενε όμως "κλείδωσε" η παραγγελία από το ebay και δεν μου τη δείχνει ενεργή για να κάνω refund. Μπορεί να γίνει κάτι; Στο Ελ. Βενιζέλος υπάρχει κάποιο τηλεφωνώ να επικοινωνήσω να δω γιατί για 3,5 μήνες το πακέτο παραμένει εκεί;
3.5 μήνες είναι πάρα πολλοί, ακόμα και για αυτή την περίοδο. Τι αξία έχει?
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εγώ πριν 5 χρόνια περίπου είχα ένα θέμα καθυστέρησης ,το είχαν ξεχάσει και είχε αλλάξει πάνω από 50 ευρώ να πληρώνεις ,στα ΕΛΤΑ στο περιστέρι δεν ήξεραν, και είχα πάρει στα κεντρικά ελτα νομίζω Καισαριανή και μια κοπέλα εκεί το βρήκε,μήπως πάρεις στα κεντρικά και σου πουν.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27347 times
Been thanked: 38896 times
Ηλικία: 54

Θυμήθηκα! Στείλε email στο [email protected] και θα σου απαντήσουν σύντομα.
Πες τι θα σου πουν και ενημέρωσε γιατί αυτό το Κάιζεν που μας έφαγε ο @Tony O:) :P να πάρουμε έχει κολλήσει κι αυτό στο Ελ. Βενιζέλος.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Είναι γενικό το κακό...
Και εγώ κάτι παραγγελίες που έχω κάνει έχουν πάρει πολύ καιρό.
Επακόλουθα του κορόνα.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Για να μη γράψω στη σούπα και χαθεί εκει μεσα, νομίζω εδώ καλά είναι.
Σκοπεύω να κάνω μιά δυό αγορές από Αγγλία, η πρώτη είναι 37 ευρώ + 5 αποστολή (Nextdirect)
Και λένε πώς όλα περιλαμβάνονται σε αυτή την τιμή, τυχόν δασμοί κλπ κλπ. DDP δλδ
DHL στέλνουν. Έχω διαβάσει πολλά, σε αναζήτησή μου, πως σε παραγγελίες από εκτός
Ευρώπης χώρες δεν πλήρωσαν τπτ παραπάνω. Πρίν το 2021. Να το μπουμπουνίσω εμπιστευόμενος τον πωλητή,
ή θα μου ζητάει ο τελώνης κανα 30άρι εξτρά λέτε;; :think:
We're doing everything we can to reduce the impact of Brexit. No additional duties charged. You can expect the same great service and amazing products.
Our terms of sale to our customers in Greece are delivery duty paid. That is to say, the amount paid by you is fully inclusive of delivery to the specified delivery address and all duties, taxes and customs clearance fees.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Νώντα κανείς δεν θα σου πει με σιγουριά.!

Η Αγγλία μετά το brexit και την λήξη της μεταβατικής περιόδου της,
ουσιαστικά τελείωσε για εμάς, και τις free αγορές.

Πάντως γνωστός μου που παρέλαβε πρόσφατα (12/02) πλήρωσε δασμούς κανονικά.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Τι να πω...Εγω ξερω οτι εκτος απ τους δασμους, η dhl χρεωνει 45 ευρω εκτελωνισμο για προιοντα αξιας μεχρι 150 ευρω
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1537
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12839 times
Been thanked: 13521 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Δυστυχώς, το Ηνωμένο Βασίλειο θεωρείται πλέον τριτη χώρα και επιβάλλονται κανονικά πρόσθετες χρεώσεις ~δασμοί και ΦΠΑ~ υπάρχει και σχετική εγκύκλιος της ΑΑΔΕ και μου το επιβεβαίωσε φίλος που υπηρετεί στο Υπουργείο Οικονομικών....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”