Ξυριστικη μηχανη

Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Ηρθε η ωρα να κανει το πρωτο ξυρισμα ο γιος!(16 ετων). Τι ειναι ποιο σωστο. Ξυραφακι,η ηλ. μηχανη για τα πρωτα ξυρισματα?
Εγω δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ηλ.μηχανη,και απο 15 ετων εβαλα ξυραφι.Θα ηθελα την γνωμη σας περι αυτου του θεματος,και ποια ηλεκτρικη μηχανη να κοιταξω,αν ειναι να προβω στην αγορα ηλεκτρικης.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εκείνος τι θέλει; του αρέσει το ΠΞ ή το φοβάται; από γένια/δέρμα πως πάει;

Φυσικά καλή είναι και η ηλεκτρική μηχανή, αλλά ανώτερο το ΠΞ από όλες τις απόψεις, και όχι ότι ευλογούμε τα γένια μας Γιάννη που δεν έχουμε κιόλας, αλλά αυτή είναι η αλήθεια, τώρα αν υπάρχουν φοβίες, αλλάζει το πράγμα.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Tony έγραψε: 24 Ιαν 2020, 00:19 από γένια/δέρμα πως πάει;
Mαλακη τριχα,και μακρια απο την φαβοριτα μεχρι χαμηλα στο μαγουλο.Στο μουστακι ιδια τριχα αλλα ποια αχνη,και ευαισθητη επιδερμιδα λογω ηλικιας.
Tony έγραψε: 24 Ιαν 2020, 00:19 Εκείνος τι θέλει; του αρέσει το ΠΞ ή το φοβάται;
Δεν του εχω μιλησει περι ΠΞ. Θα του δειξω και βλεπουμε.
Σε περιπτωση που δεχτει να ξεκινησει μια Lord 6 η με μια feather popular και ηπια λεπιδα πιστευω ειναι ενταξει?

Το θεμα που με απασχολει ειναι να βαλει ξυραφι απο τωρα? Η γνωμες ειναι διαφορετικες σε οσους κουρεις και κομμωτες εχω ρωτησει.
Οι περισσοτεροι μου ειπαν να αρχισει με ηλεκτρικη,και αργοτερα ξυραφι,λογω οτι αν αρχισει το ξυραφι απο τωρα,η τριχα θα σκληρηνει.Αλλαοι λενε οτι με την ηλεκτρικη θα εχει θεματα με τριχες που γυριζουν προς τα μεσα.
Αν κρινω απο τον εαυτο μου που εβαλα ξυραφι,η τριχα ειναι σκληρη,αλλα ποτε δεν ειχα θεμα γυρισματος της τριχας προς τα μεσα.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Κι αν σκληρύνει η τρίχα τι πειράζει; Γνώμη μου, δώσε του παιδιού μια Mach 3 να μην παιδεύεται, για την ώρα φαντάζομαι απλά τη δουλειά του θέλει να κάνει αφού όπως λες δεν του έχει γεννηθεί επιθυμία για ΠΞ (ακόμα). Άμα πυκνώσουν τα γένια και συνηθίσει λίγο το πρόσωπό του στα ξυρίσματα τού συζητάς και για καμιά DE. Θέλω να πω, αρχή είναι ακόμα, μην ξεκινήσει με κάνα κόψιμο και ξενερώσει. Έτσι κι αλλιώς δεν πιστεύω να έχει ιδιαίτερη δυσκολία στο πρόσωπο, με μισό πέρασμα θα καθαρίζει.

Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

FSword έγραψε: 24 Ιαν 2020, 05:56 Έτσι κι αλλιώς δεν πιστεύω να έχει ιδιαίτερη δυσκολία στο πρόσωπο, με μισό πέρασμα θα καθαρίζει.
Σιγουρα,ειναι τα πρωτα γενια.
Οποτε αποκλειω την ηλ.μηχανη,ξεκινημα με Mach,και στην πορεια που θα δυναμωσουν τα γενια βλεπουμε για μια DE.Ειδη μου εχει εκφρασει τον φοβο αν θα κοπει στο πρωτο ξυρισμα. Θα του δειξω τα βασικα και βλεπουμε.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

john1970 έγραψε: 24 Ιαν 2020, 01:39 ? Η γνωμες ειναι διαφορετικες σε οσους κουρεις και κομμωτες εχω ρωτησει.
Οι περισσοτεροι μου ειπαν να αρχισει με ηλεκτρικη,και αργοτερα ξυραφι,λογω οτι αν αρχισει το ξυραφι απο τωρα,η τριχα θα σκληρηνει.Αλλαοι λενε οτι με την ηλεκτρικη θα εχει θεματα με τριχες που γυριζουν προς τα μεσα.
Αν κρινω απο τον εαυτο μου που εβαλα ξυραφι,η τριχα ειναι σκληρη,αλλα ποτε δεν ειχα θεμα γυρισματος της τριχας προς τα μεσα.
Μάλλον πρόκειται για ακόμη έναν αστικό μύθο ...

Υπάρχουν διαθέσιμες στο διαδίκτυο δύο-τρεις ιατρικές έρευνες ,
σύμφωνα με τις οποίες τα μέσα ξυρίσματος αλλά και οι ξυριστικές συνήθειες δεν
έχουν απολύτως καμία επίδραση σε παράγοντες όπως λ.χ. ο ρυθμός ανάπτυξης της τρίχας ,
το πάχος (διάμετρος) ,η σύσταση ,η σκληρότητα και η κατεύθυνση του θυλάκων .
Όλα τα παραπάνω καθορίζονται αυστηρά από την εκάστοτε "γενετική οδηγία" που έχει ο καθένας .
Αλλάζουν φυσικά κατά τη διάρκεια του βίου ,αλλά και πάλι οι όποιες αλλαγές πηγάζουν από τις
αλλαγές ( φθορά ) του γενετικού υλικού ,και δεν πυροδοτούνται από εξωγενή ερεθίσματα ,όπως λ.χ. αν
χρησιμοποιείται ξυράφι ή ηλεκτρική ξυριστική μηχανή .

Η " εμπειρική " εντύπωση πως τα γένια σκληραίνουν με τη χρήση ξυραφιού ,
έχει δημιουργηθεί εξαιτίας της διαφορετικής αίσθησης στη αφή που άφηνουν οι άκρες των τριχών ,
ανάλογα με το μέσο που χρησιμοποιήθηκε και με τον τρόπο που κόπηκαν .
Το ξυράφι αφήνει αιχμηρές άκρες στις τρίχες ( αίσθηση "σκληρής" τρίχας ) ,
ενώ η ηλεκτρική μηχανή αφήνει "ξέφτια" σύνθλιψης ,που ομοιάζουν με βούρτσα (αίσθηση "απαλής" τρίχας ) .

Εικόνα
Αριστερά : τρίχα κομμένη με ξυράφι / Δεξιά : Τρίχα κομμένη με ξυρ.ηλεκτρική μηχανή

Απεναντίας ,η επίδραση των μέσων και συνηθειών ξυρίσματος στο δέρμα είναι έντονη και εμφανής.
Το καθημερινό ή συχνό ξύρισμα με λεπίδα ,απολεπίζει σε βάθος το δέρμα ,με άμεσο αποτέλεσμα τη συνεχή
επιδιόρθωση και ανανέωση του .Έχει αποδειχθεί -από τις ίδιες έρευνες - πως αυτό συμβάλλει στην διατήρηση
του σφρίγους του ιστού του δέρματος .Με άλλα λόγια το καθημερινό / συχνό ξύρισμα ασκεί εντονότατη
αντί-γηραντική δράση στο δέρμα του προσώπου .
Οι ηλεκτρικές μηχανές ξυρίσματος φυσικά στερούνται όμοιας δράσης,
εφόσον δεν αφαιρούν τις επιφανειακές στοιβάδες του δέρματος .

Γνώμη μου : Απευθείας εισαγωγή του υιού στο π.ξ.
Αλλά με τα κατάλληλα εργαλεία και μέσα ,όπως μια ήπια μηχανή και γλυκές λεπίδες .

Source #1
Source #2
Source #3
Quicky read
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27370 times
Been thanked: 38913 times
Ηλικία: 54

Συμφωνώ. Απευθείας στο ΠΞ.
Ξεκίνησα τον δικό μου υιο με DE89 και μετά 5-6 ξυρίσματα που όλο κοβόταν έπιασε την Feather AC και δεν την ξανάφησε.
Τώρα με λέει και φλώρο που ξυρίζομαι με DE μηχανές.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
KnightRider
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 16 Ιαν 2020, 09:42
4
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 46

Ξυριστική πλαστική με μια λεπίδα για αρχή (πχ bic).

Έτοιμος αφρός, πάλι για αρχή. (πχ Noxzema).

Αστον να κανει τις πρωτες μανουβρες με απλα εργαλεια.
(*) Κάθε άποψη στηρίζεται σε προσωπικές εμπειρίες κ σε καμία περίπτωση δεν θέλει να προσβάλλει ή να αμφισβητήσει κανένα μέλος.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Στα 16 εγώ άρχισα με Bic πλαστικούρα. Μπούκωνε συνεχώς, σκέτος διάολος. Μετά στα 18 με Mach3 πάλι μπούκωνε αλλά έκανε δουλειά (με αρκετούς ερεθισμούς δυστυχώς. Επιτέλους στα 19 πείρα safety razor και ησύχασα. Για ηλεκτρική δεν ξέρω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αλλά με τα πλαστικά θα του κάνεις την ζωή δύσκολη. Πάρε μία μηχανή που έχεις βάλει στο μάτι, αν του αρέσει την κρατάει αν δεν τότε σου μένει εσένα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν συνιστω πλαστικα μονολεπιδα ουτε μπουκαλατους αφρους για κανεναν - ουτε νεο ουτε γέρο.

Παρτου μια Mach3, μια κρεμα σωληναριο με πιασιαρικη μυρωδια και ενα μαλακο πινελο, και δειξτου τι να τα κανει ;)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”