Ηλεκτρική ξυριστική για καθημερινή χρήση

Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 60 times
Been thanked: 95 times
Επικοινωνία:

Ηλεκτρική ξυριστική για καθημερινή χρήση

Δημοσίευσηαπό zouve » πριν από 5 μήνες

σκέφτομαι να προβώ στην αγορά μιας εκ των δυο από τα παρακάτω μοντέλα ξυριστικών μηχανών
Series 9 9095cc shaver with Clean&Charge Station
Series 9 9290cc silver

λόγο του ότι ξυρίζομαι κάθε ημέρα με ξυράφι (Wilkinson Xtreme3 μαζί με κρέμα αψέντι Κορρέ) και θα ήθελα αντικαταστήσω αυτή τη ρουτίνα με αυτή της μηχανής ποιο πολύ για εξοικονόμηση χρόνου.

Τι λέτε θα έχω πρόβλημα λόγο του ότι οι τρίχες του προσώπου θα είναι κοντές;
Ποια από τις δύο προτείνετε;
Εικόνα

sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 303 times
Been thanked: 178 times

Re: Ηλεκτρική ξυριστική για καθημερινή χρήση

Δημοσίευσηαπό sperman » πριν από 5 μήνες

καλημερα, δεν εχω καμμια απο τις δυο τους ομως στο παρελθον ειχα ξυρ. μηχανη και τα αποτελεσματα δεν με ικανοποιουσαν καθολου . δεν πιανουν τις κοντες τριχες και εκανα τοσα πολλα περασματα που στο τελος καθηστερουσα περισσοτερο ασε που στον λαιμο εμεναν ακοπες τριχες με αποτελεσμα να δειχνω ατημελητος και κακοξυρισμενος γεματος ερεθισμους.
νομιζω το μονο αξιολογο ηλεκτρικο εργαλειο που κανει οσα υποσχεται ειναι το τριμ για τους μουσατους αλα εγω δεν ειμαι τετοιος

Άβαταρ μέλους
Tony
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 5480 times
Been thanked: 1779 times

Re: Ηλεκτρική ξυριστική για καθημερινή χρήση

Δημοσίευσηαπό Tony » πριν από 5 μήνες

Από αυτές τις δύο που έχεις βάλει,προτείνω την 9095cc.

Η braun παράγει πολύ ποιοτικές μηχανές,και στην σειρά 9 που επέλεξες,είναι οι ναυαρχίδες της.
Στα αρνητικά θα έβαζα το σύστημα, Lift&Cut* και με ότι συνεπάγεται από αυτό...

Η ηλεκτρική μηχανή αυτής της κλάσης,δεν έχει κανένα πρόβλημα με τις κοντές τρίχες,αντίθετα είναι το προτεινόμενο,θα "πρέπει" να ξυρίζεσαι εντός τριών ημερών,με στεγνό ή υγρό ξύρισμα(επιλογή σου)και όποιο σου ταιριάξει καλύτερα στο δέρμα,το πρόβλημα ξεκινά μετά τις τρείς ημέρες,(εάν μένεις αξύριστος) εκεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχεις ingrown hairs,λόγω Lift&Cut,(υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις),εάν όμως τηρείς το καθημερινό ξύρισμα ή δύο ημερών,θα είσαι ok.

* Υπάρχουν και μηχανές χωρίς το Lift&Cut.
~ Και ένα tip για την αρχή,υπολόγισε στο περίπου έναν μήνα,μέχρι να προσαρμοστεί το δέρμα σου,στο νέο εργαλείο.
~ Καλή συνέχεια...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.

Επιστροφή σε “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης