Αυτές είναι οι Εταιρείες που μας τάιζαν άλογα και μουλάρια.

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αυτές είναι οι Εταιρείες που μας παραπλανούσαν και μας τάιζαν άλογα και μουλάρια...
Για τυχόν απορίες παραθέτω και το link...

[spoiler="Εδώ"]Link[/spoiler]




ΥΓ: Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο,απλά το κράτος το γνώριζε από το 2013...και βλέπεις ΝΙΚΑΣ είναι καλό...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πωπω ο Νίκας το έσκισε το θέμα.
Τα πρόστιμα πάντως είναι γελοία.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πού τα βρήκαν τόσα άλογα ? :confused

Νοστιμότατη η Ντόλλυ πάντως ! :megagrin
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ο παππους μου στον πολεμο το 40 ειχε φαει αλογο.οχι μονος του ,μαζι με αλλους, γιατι τους ειχε θερισει η πεινα και το κρυο.απο οτι μου 'χε πει μια χαρα τρωγοταν.ηταν μονο λιγακι σκληρο.ο παστουρμας δηλαδη τι κρεας ειναι;
προσωπικα αλλαντικα δεν τρωω,ουτε δινω και στα παιδια μου.αντε που και που καμμια γαλοπουλα.και το γουρουνακι που τρωμε δεν ειναι καλυτερο απο το αλογακι ,μονο λιγο πιο νοστιμο. ;)
σημ.στην ιταλια το αλογισιο κρεας θεωρειται πολυ gourmet φαγητο.οι γειτονες του δινουν και καταλαβαινει. :D
τα προστιμα ειναι οντως γελοια.
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Πάντως, ο κ. Νετίμ Μεχμέτ στο νο. 4 που ονομάζει το προϊόν του "Λουκάνικο Πέταλο" σα να μας κλίνει το μάτι προειδοποιητικά... ;)

Μου θύμισες τα ανέκδοτα του 2013 "Ο γύρος αλόγου λέγεται καρουζέλ;" , να'σαι καλά! Η σύζυγος μου είναι χορτοφάγα οπότε λίγα και καλά κρέατα στο μενού (βλ. πιτόγυρα, μακντόναλτζ κτλ)
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αυτά και αν έχουν αηδίες.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

"Ο γύρος αλόγου λέγεται καρουζέλ;"
Πάρα πολύ καλό Γιακουμή... :megagrin

Ναι παιδιά έτσι έχουν τα πράγματα,αν θυμάμαι καλά η ιστορία ξεκίνησε με το σκάνδαλο με τα σάπια κρέατα,αφού οι περισσότεροι που έσπρωξαν το προϊόν ήταν εταιρίες επεξεργασίας και εμπορίας τροφίμων(catering),που έδιναν στα νοσοκομεία-γηροκομεία-διάφορους οίκους ευγηρίας κτλ...δηλαδή τάιζαν τους αρρώστους στα νοσοκομεία,αλλά και τα γεροντάκια που ήταν άρρωστοι,με τα σάπια κρέατα,για να ανακάμψει η υγεία τους,,τι να πω...θλίψη-φρίκη...

Τα πρόστιμα όντως είναι για γέλια,αλλά όχι άστοχα,αφού το κράτος ήξερε με επίσημα χαρτιά,για την παράνομη εισαγωγή αυτών των ύποπτων αμφιβόλου ποιότητας κρεάτων...

Που θα πήγαιναν δηλαδή οι εισαγωγείς τους 300 τόνους κρέατος; (μίζες)πάρε πάρε...

Σωστός και ο Μάχος,με τον περιβόητο παστουρμά,που φτιάχνεται από άλογο αλλά και από καμήλα,βέβαια όποιος δοκιμάσει προσοχή...
θα έχει αναπνοή και εκπνοή σαν δράκου των παραμυθιών... :boom

ΥΓ:Έχω δοκιμάσει άλογο και είναι ωραιότατο,και ποιο καθαρό από το γουρουνάκι... :megagrin
[spoiler="Ξυριστική Σκέψη"]!!!...Φάγαμε το άλογο,φάγαμε το γουρούνι,πάμε τώρα και για το ασβό...!!! :drool[/spoiler]
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Το θέμα δεν είναι κατα πόσο είναι βλαπτικά ή οχι αλλά η μη αναγραφή και η αλλοίωση της ετικέτας.
Πάντως απο οτι είδα Υφαντής μέσα, Νίκας μέσα, την Creta Farm δεν την είδα που σημαίνει οτι τουλάχιστον χρησιμοποιεί
οτι γράφει ? ή δεν διάβασα καλά τη λίστα ?
if you have a great shave you have a great day
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Παλιότερα κάτι είχε ακουστεί και για τη Creta Farm Γιάννη. Όχι σχετικά με άλογα, πάντως. Το θέμα είναι πως είχαν ράμματα και για τη δική τους γούνα. Δημοσιεύσεις, διαψέυσεις, κόντρα δημοσιεύσεις και διευκρινίσεις. Σχετικά με τα άλογα, είχα διαβάσει κάπου, κάποτε και αν το θυμάμαι και καλά, πως δεν έχει να κάνει αν ήταν άλογο ή δεινόσαυρος αλλά τί,πώς και ποιά αντιβιωτικά είχε πάρει και αν αυτά ήταν πιστοποιημένα για να καταναλωθούν μετά απο εμάς.

Ξεχνάτε το στρατό όμως ; Τη πρώτη μέρα 5, 6 εμβόλια και μετά έτρωγες τα πάντα ! :megagrin :ninja_hide

Τέλος πάντων. Μου έλεγαν όπου βλέπεις φαϊ να κάθεσαι και όπου βλέπεις ξύλο να φεύγεις.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τα σουβλακια που καταβροχθιζουμε ολοι(και μη μου πει κανεις οτι δεν εχει φαει :!@#!)ειμαστε σιγουροι απο τι κρεας ειναι;
το κρεας απο μονο του ειναι αρκετα επιβαρυμενο με τοξινες.αν βαλεις αντιβιοτικα,τροφες κ.ο.κ.ειμαστε ολοι καταδικασμενοι.παλια και επειδη δεν προερχομαι απο καμμια πλουσια οικογενεια(αντιθετως η οικογενεια μου ειναι φτωχη),κρεας(κοκκινο) οικογενειακα τρωγαμε 1 φορα την εβδομαδα.προσωπικα δεν μου ελειπε,και ουτε και μου αρεσει(το μοσχαρι).απο την στιγμη που η διατροφη μας ματατοπιστηκε απο την υγιεινη μεσογειακη διατροφη(ψαρι,χορτα,ελαιολαδο,δημητριακα)στην ακρως ανθυγιεινη αμερικανικη διατροφη(κρεατα,βουτυρα,αναψυκτικα,γλυκα)μην μας εκπλησουν ορισμενα πραγματα.η πραγματικοτητα δυστυχως ειναι πολυ πιο σκληρη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ενημέρωση”