eReader

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τελευταία διαβάζω αρκετά βιβλία και μάλιστα ξένη λογοτεχνία. Επίσης ταξιδεύω αρκετά και μακρινά ταξίδια.

Ιδού λοιπόν το ερώτημα: αξίζει ένα ereader; Δηλαδή ένα Kindle ή κάτι παρόμοιο;
Το λέω εξαρχής: μου αρέσει να νιώθω το βιβλίο, να το βλέπω στη βιβλιοθήκη και να το περιεργάζομαι.
Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να κουβαλάω μαζί μου 2 βιβλία και ένα ereader θα μου χρησιμεύσει και στη δουλειά.

Το ξέρω ότι είναι πρόβλημα πρώτου κόσμου, αλλά θέλω να ακούσω τις προτάσεις και τις σκέψεις σας.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Τις ιδιες σκεψεις εχω και εγω Δημητρη αρκετο καιρο τωρα. Εχω αγορασει καποια ebooks και τα διαβασα απο το ipad. Το ευχαριστηθηκα αλλα το να μην εχω τα βιβλια αυτα στην βιβλιοθηκη μου με στεναχωρεί και για αυτο το λογο δεν εχω παρει ereader ακομη. Σκεφτομαι μηπως τα αγορασω και σαν hard copy για να τα εχω. Για μενα που δεν ειμαι παιδι της τεχνολογιας ειναι δυσκολο ακομη και αποδεχτω τις φωτογραφιες που απλα μπαινουν σε ενα κομπουτερ και ξεχνιουντε,
Απο την αλλη ομως είναι πολυ μεγαλη ευκολια για καποιον οπως εσυ που βρισκετε συχνα στον δρομο. Οι τιμες τους πλεον δεν ειναι απαγορευτικες οποτε παρε ενα και βαλε τα βιβλια των "ταξιδιων" θα ελεγα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση! Την προηγούμενη εβδομάδα είχα την ίδια ακριβώς σκέψη και ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα kindle (με κόστος όσο η Floris 89). Δεν το αγόρασα και δεν έχω αποφασίσει αν μετάνιωσα.

Έχουμε μια αρκετά μεγάλη βιβλιοθήκη στο σπίτι και λατρεύω τα βιβλία σε φυσική μορφή, είτε είναι παλιά (και έχω αρκετά 50, 60 ή και 100+ ετών) είτε νέα.

Προσωπικά διαβάζω σε καθημερινή βάση όταν είμαι στο μετρό (περίπου 1 ώρα την ημέρα) και τελευταία έχω διαβάσει κάποια βιβλία στο iPad (και πάρα πολλά περισσότερα περιοδικά, άρθρα κλπ.) σε μια προσπάθεια να περιορίσω τον όγκο των πραγμάτων που κουβαλάω μαζί μου, αλλά και τις ανάγκες αποθήκευσης στο σπίτι.

Δεν είναι άσχημη η ανάγνωση σε tablet, άλλα έχοντας «παίξει» αρκετά με κλασσικό ereader φίλου με τεχνολογία «ηλεκτρονικής μελάνης» πιστεύω ότι τα ereader πλεονεκτούν σε μέγεθος, αυτονομία και είναι σαφώς πιο ξεκούραστα στο μάτι. Επιπλέον το χαμηλό κόστος τα καθιστά κατάλληλα ακόμα και για την παραλία.

Έχω την αίσθηση όμως ότι ειδικά σε μακρινά ταξίδια ένα tablet πλεονεκτεί. Εκτός από βιβλία, κανείς μπορεί να δει όλα του τα επαγγελματικά έγγραφα (και με περιορισμούς να τα επεξεργαστεί), σελίδες στο internet που έχουν αποθηκευτεί για μελλοντικό διάβασμα, πιθανόν ταινίες που έχει αποθηκευμένες, να ακούσει μουσική κλπ. Η δε αυτονομία των καλών tablet φτάνει τις 10 ώρες (πολλαπλάσια από την συνηθισμένη των υπολογιστών).

Ένα απίστευτο πλεονέκτημα των ηλεκτρονικών βιβλίων είναι ότι αυτομάτως έχει κανείς πρόσβαση δωρεάν (εννοώ φυσικά τα νόμιμα) σε χιλιάδες τίτλους κλασσικών βιβλίων που δεν έχουν πνευματικά δικαιώματα.

Συνοψίζοντας νομίζω ότι αν δεν έχει κανείς ένα tablet «επιβάλλεται» με κάποιο τρόπο να αγοράσει ereader, ενώ διαφορετικά είναι υπό συζήτηση. Προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν την αγορά ereader με συμβατικές οθόνες, γιατί τότε μιλάμε για κοινό tablet.

Υ.Γ. Πάλι καλά που έχουμε και τέτοιες ανησυχίες για να ξεχνιόμαστε από τα σοβαρά που έρχονται!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Χάρη και Νίκο, εγώ είχα και eReader και iPad (και τα δύο μου τα κλέψανε πριν αρχίζω να διαβάζω εντατικά).
Η ανάγνωση σε eReader δεν έχει σχέση με την ανάγνωση στο iPad. To πρώτο είναι πολύ ξεκούραστο.

Ένας επιπλέον λόγος που θέλω ereader είναι ότι αυτή τη στιγμή απλά δεν έχουμε χώρο στο σπίτι για βιβλία "αναλώσιμα", π.χ. τα μυθιστορήματα του Nesbo που διαβάζω αλλά από την άλλη, μου αρέσει πολύ να τα βλέπω στη βιβλιοθήκη μου.

Για αυτό σκέφτηκα ένα eReader στο μεσοδιάστημα (το οποίο μπορεί να γίνει και έξοχο εργαλείο για επαγγελματικά αναγνώσματα μέσω ένα RSS εργαλείου και του instapaper).
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έχω ήδη λάβει την απόφαση και είναι πλέον θέμα τακτοποίησης οικονομικών να προβώ στην αγορά του Kindle PaperWhite.

Σε ότι αφορά την σχέση hard copy vs ebook ποτέ δεν πίστεψα ότι είναι ανταγωνιστική. Προσωπικά θα συνεχίσω να έχω και να αγοράζω τυπωμένα βιβλία, όμως υπάρχουν και περιπτώσεις που για μένα έχει νόημα το ηλεκτρονικό βιβλίο:

1. Τεχνικά συγγράμματα, εγχειρίδια, manuals κ.λπ. για την δουλειά ή το Hobby του καθενός. Πέραν του ότι δεν κοσμούν και ιδιαιτέρα μια βιβλιοθήκη οι δυνατότητες search, bookmark και άλλες που δίνουν οι ηλεκτρονικοί αναγνώστες είναι καθοριστικά χρήσιμες. Επίσης μπορείς να τα έχεις πάντα μαζί σου πολύ εύκολα ακόμη και αν ταξιδεύεις. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για όλα τα βιβλία.
2. Δωρεάν (νόμιμα) ή πολύ χαμηλού κόστους βιβλία. Γιατί ναι, και εμένα μου αρέσουν τα δερματόδετα και οι πολυτελείς εκδόσεις αλλά οι εποχές άλλαξαν και το βιβλίο είναι ακριβό Hobby, πιστέψτε με το κατέχω... :megagrin
3. Πολλοί νέοι συγγραφείς δοκιμάζουν την τύχη τους ως πρωτοεμφανιζόμενοι για να δουν ανταπόκριση ή και κάποιοι παλιοί αποφασίζουν να προσφέρουν ένα βιβλίο δωρεάν. Ήδη κυκλοφορούν δωρεάν βιβλία με διαφημίσεις. Με το κόστος μιας έντυπης έκδοσης τίποτα απο αυτά δεν θα μπορούσε να γίνει. Είναι όπως όταν ήμουν μικρός και έπαιζα κιθάρα σε ένα συγκρότημα. Τότε για να σε ακούσουν επρεπε να κάνεις παραγωγή σε studio , πράγμα εύκολο μόνο για τους πολύ εύπορους. Σήμερα ο κάθε μουσικός με μηδενικό κόστος εκτίθεται εύκολα(youtube κ.λπ.) Η εποχή αλλάζει καλώς ή κακώς, δεν ξέρω αν έχω άποψη είναι μεγάλη κουβέντα, πάντως δεν θέλω να μείνω απέξω. Σίγουρα πάντως μελλοντικά (ήδη υπάρχουν ) θα δούμε εκδόσεις μόνο σε ηλεκτρονικό βιβλίο.

Οπότε κάποιος που διαβάζει θα μπεί αναπόφευκτα (έστω και δειλά δειλά) στον κόσμο του ηλεκτρονικού βιβλίου.
Τώρα σε σχέση με το δίλημμα tablet vs ebook reader δεν νομίζω πως υφίσταται, τουλάχιστον όχι για τα δικά μου μάτια.Τα tablet οπως και η οθόνη του PC έχουν οπίσθιο φωτισμό και κουράζουν και μάτια και νευρικό σύστημα. Οι ebook readers δεν έχουν φωτισμό (χρησιμοποείς φυσικό φωτισμό για να διαβάσεις νύχτα) ή όσα έχουν όπως το Kindle PaperWhite που θα αγοράσω έχουν εμπρόσθιο φωτισμό, που για τα μάτια είναι το ίδιο και καλύτερο (γιατί έχει ομοιόμορφη κατανομή φωτός) απο το πορτατίφ που μπορέι να άναβε κάποιος. Η αναγνωστική εμπειρία είναι ίδια με το βιβλίο. Η αισθητική όμως....
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τη θέση του Απόστολου. Διαβάζω πάρα πολύ, τόσο "ελεύθερα" για ψυχαγωγία, όσο και για ακαδημαϊκή έρευνα. Για κάποιον που διαβάζει για εφαρμοσμένους λόγους (έρευνα, δουλειά κλπ) ένα ηλεκτρονικό μέσο (tablet, ereader) είναι μονόδρομος, όχι μόνο γιατί χωράει άπειρη βιβλιογραφία αλλά και λόγω των τρομερών δυνατοτήτων που δίνει σε ψάξιμο - κατηγοριοποίηση κλπ.

Επίσης, πράγματι τα ereaders είναι πολύ πιο ξεκούραστα για τα μάτια απ' ότι τα tablets. Καμία σχέση. Ωστόσο, δε θα αγόραζα kindle για κανένα λόγο, όχι επειδή είναι κακό αλλά γιατί δε γουστάρω την amazon και την πολιτική που αρχίζει να επιβάλλεται στο ηλεκτρονικό βιβλίο (με τα drm κλπ). Οποιοδήποτε βιβλίο "μου αρέσει" (και δεν εννοώ αισθητικά, εννοώ ότι πχ πέρα από την ανάγκη που το έχω για κάποια έρευνα, με ενδιαφέρουν γενικότερα αυτά που θίγει) συνεχίζω να το αγοράζω προς το παρόν σε έντυπη μορφή.

Έχω ένα tablet για διάφορους άλλους λόγους (κυρίως με βολεύει πολύ στη διαδικασία της έρευνας: λήψη σημειώσεων, αναζητήσεις στο ίντερνετ όπου κι αν είμαι κλπ) και συνήθως βλέπω εκεί τα τα pdf (κυρίως) που κατά καιρούς χρησιμοποιώ. Η μπαταρία ενός καλού τάμπλετ δεν είναι ζήτημα, εμένα το samsung μου κρατάει πάνω από 13-15 ώρες με 3g internet ενεργό....
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Βεβαια στο θέμα της μπαταρίας οι ebook readers δεν συγκρίνονται, πιστεύω θα κρατάνε εβδομάδες....

"την amazon και την πολιτική που αρχίζει να επιβάλλεται στο ηλεκτρονικό βιβλίο (με τα drm κλπ)."

Τι εννοείς; Ενημέρωσε μας λίγο pls, γιατί δεν το γνωρίζω...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βασίλη δυστυχώς όσον αφορά ξένη λογοτεχνία, το Amazon είναι μονόδρομος. Το ξέρω για τις τεχνικές τους και την ιδεολογία τους, αλλά δεν βρίσκεις την ποικιλία τίτλων αλλού.
Απόστολε, διάβασε αυτό.

Η μπαταρία τους διαρκεί εβδομάδες, πραγματικά το ξεχνάς, ιδιαίτερα αν είναι μόνο wifi.

Και εγώ στο paperwhite έχω καταλήξει και μάλιστα σύντομα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Αφενός η Amazon είναι ένα από τα χειρότερα εργασιακά κάτεργα στον κόσμο.

Αφετέρου, η αγορά των ebook αρχίζει και ακολουθεί τις πρακτικές των μεγάλων πολυεθνικών των videogames / μουσικής, με προσπάθειες κλειδώματος μέσω DRM των eBook, ηλίθιες πολιτικές διαμοιρασμού κλπ. Στην πράξη, καταλήγεις να μην σου "ανήκει" ουσιαστικά το ηλεκτρονικό βιβλίο που αγοράζεις. Πέρα από το ιδεολογικό σκέλος (φαντάσου πχ ο βιβλιοπώλης να σου έλεγε ότι το βιβλίο που αγόρασες δεν μπορείς να το χαρίσεις / δανείσεις σε άλλον!) προκύπτουν και σημαντικά ζητήματα συμβατοτήτων, αφού πχ μπορεί οι ηλεκτρονικές σημειώσεις που έχεις κρατήσει πάνω σε ένα ebook να μην είναι εφικτό να μεταφερθούν σε άλλη συσκευή / σε άλλο πρόγραμμα ereading κλπ.

Γενικά γίνεται προσπάθεια να επιβληθεί μία κατεύθυνση που, με δικαιολογία την "πειρατεία" και την προστασία των διαφυγόντων κερδών των πολυεθνικών, καταλήγει να θέτει σοβαρότατους φραγμούς στην ελεύθερη διακίνηση ιδεών και στην ίδια την έρευνα. Εκεί που η τυπογραφία άνοιξε τους πνευματικούς ορίζοντες του ανθρώπου πριν 500 χρόνια, μαζικοποιώντας την πρόσβαση στη γνώση και -συνεπώς- αποδεσμεύοντας την κριτική ικανότητα του ανθρώπου από περιορισμούς, οι σημερινές πρακτικές των πολυεθνικών της πληροφορίας καταλήγουν να μας περιορίζουν δραστικά τους ορίζοντες αυτούς.

Για μια γενική πληροφόρηση σχετικά με το DRM, δες εδώ.
dimitris έγραψε:Βασίλη δυστυχώς όσον αφορά ξένη λογοτεχνία, το Amazon είναι μονόδρομος. Το ξέρω για τις τεχνικές τους και την ιδεολογία τους, αλλά δεν βρίσκεις την ποικιλία τίτλων αλλού.
Εξαρτάται τι ψάχνει ο καθένας. Πιθανόν σε κάποιους τομείς φρέσκιας μαζικής κατανάλωσης (όπως είναι η σύγχρονη μαζική λογοτεχνία) η Amazon να έχει τεράστια ποικιλία και άμεση ενημέρωση. Στα δικά μου διαβάσματα πάντως δεν έχω αισθανθεί ποτέ να με περιορίζει η ενσυνείδητη αποχή μου από το Amazon...
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ παιδιά, δεν γνώριζα το θέμα. Να ρωτήσω κάτι άλλο. Αν εγώ στο kindle βάλω ένα δικό μου pdf, να υποθέσω ότι είναι συμβατό σωστά; Δηλαδή δεν θα είναι απαραίτητο να έχει αγοραστεί από την Amazon? Αν αυτό ισχύει τότε το συγκεκριμένο βιβλίο δεν θα εμπίπτει στις λογικές drm, Σωστά;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλίο”