Ιστορικά Μυθιστορήματα

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πολυ ενδιαφέρον ακούγεται Χρήστο! Οποσδήποτε θα το διαβάσω.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

... και για να σας ιντριγκάρω λίγο, το μυστικό αυτό αφορά τον ίδιο τον Αυτοκράτορα Κωνσταντίνο ...
... Πως σχετίζεται μέχρι σήμερα ο Κωνσταντίνος με την Κρήτη ? Ένα κομμάτι του είναι ακόμα συνδεδεμένο με τα χώματά της ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μην μας πεις!
Λόγω σχέσης με την Κρήτη, έχω πάντα ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ειδικά για την περίοδο της Ενετοκρατίας.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Χάρη διάβασέ το και δεν θα χάσεις ...
Κοντά είσαι αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Όταν το έμαθα και εγώ μου σηκώθηκε η τρίχα ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Πάνος έγραψε:Εξαιρετική πρόταση βιβλίου !
Είναι ένα από τα αγαπημένα μου θέματα.

Δυστυχώς οι περισσότεροι ιστορικοί και εκπαιδευτικοί δεν κατανόησαν τη βαθιά φιλοσοφική στάση του Δωρικού κόσμου, και απλά μας μίλησαν για το σκληρό πρόσωπο της κοινωνίας αυτής.

Οι Αρχαίοι Έλληνες σεβόμενοι την αλήθεια των αθάνατων φυσικών νόμων, την αρμονία, την τάξη, τον ρυθμό της φύσης , ονόμασαν όλο αυτό το δημιούργημα...Κόσμο..δηλαδή κόσμημα,στολίδι !

Οι Σπαρτιάτες σεβόμενοι με την σειρά τους την βαθιά φυσική πραγματικότητα και τους φυσικούς νόμους ,συντονίστηκαν μαζί τους και τους έκλεισαν σε μία λέξη...Ανάγκη !
Με την έννοια ότι η η αδυσώπητη πραγματικότητα παίρνει ένα σκληρό και αδίστακτο πρόσωπο.

Μια αλήθεια που κατανόησε όλος ο αρχαίος κόσμος αλλά κατεξοχήν οι Σπαρτιάτες.

Μην ξεχνάμε πως δεν είχαν τείχη στην πόλη τους για να μην εφησυχάζουν και ήταν μια πόλη που ποτέ δεν πάτησε κατακτητής

Στην σημερινή εποχή , η στάση ζωής τους μας φαίνεται απάνθρωπη και σκληρή.
Άλλες συνθήκες , άλλα ήθη και έθιμα.

Άλλωστε..το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν !

Μια πολύ γοητευτική εποχή κατά την γνώμη μου, και το πρώτο ταξίδι που θα κάνω με την μηχανή του χρόνου (όταν αυτή εφευρεθεί .. ? ? ) θα είναι τότε !
αν και λακεδαιμονιος στην καταγωγη εχω να πω οτι παρολα τα ηρωικα και ενδοξα στοιχεια που ειχαν οι σπαρτιατες, ηταν πολυ στενομυαλοι και εγωιστες και αποστρεφονταν καθε τι καινουργιο.εαν δεν ηταν οι αθηναιοι και ο θεμιστοκλης με τα ''ξυλινα τειχη''δυστυχως οσο και αν δεν μας αρεσει αυτο, οι περσες θα ειχαν καταλαβει ολη την ελλαδα,μαζι και την σπαρτη.μπορει οι σπαρτιατες στρατιωτικα να ηταν οι καλυτεροι και ισως οι πιο γενναιοι των ελληνων,ομως ηταν οι αθηναιοι και ο θεμιστοκλης εκεινοι που διαλυσαν με τις τριηρεις τον περσικο στολο στην σαλαμινα και εδωσαν το στρατηγικο πλεονεκτημα στους ελληνες.και τελος να μην ξεχναμε οτι στην μαθηση,τις τεχνες και την φιλοσοφια οι αθηναιοι ηταν αυτοι που εκαναν γνωστη σε ολο τον κοσμο την ελλαδα και τον πολιτισμο της.σε συγκριση μ'αυτους οι σπαρτιατες ηταν πολυ πισω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλίο”