Κιθάρα - γενικά

Άβαταρ μέλους
Tsigman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010, 14:34
13
Been thanked: 1 time

Μια που ανέφερες την Jazz τελευταία έχω φάει κόλλημα και ασχολούμαι αποκλειστικά με Gypsy Jazz, Django κι έτσι... αλλά ή το είδος είναι δύσκολο ή εγώ δεν έχω πολύ ταλέντο...
Νομίζω οτι η Jazz σε όλες της τις παραλλαγές είναι δύσκολο είδος μουσικής, όχι μονο στην τεχνική εκτέλεσης αλλα περισσότερο στη μουσική αντίληψη του μουσικού. Αν κανείς "μπει" στο πνεύμα του είδους και φυσικά ακούσει πολλή Jazz είναι πολύ εύκολο να εκτελέσει ή συνθέσει ...
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Μιας που είδα το θέμα και βλέπω εξιστόριση εξοπλισμών :D , ας πω και εγώ τον δικό μου

Κιθάρες


Fender stratocaster '68 reversed head limited edition
Hagstrom ultra swede

Ενισχυτής


Kustom defender 50w all tube

πεταλάκια

Dunlop crybay wah
T-rex Alberta
Ibanez tubescreamer 9
Suhr Riot
Maxon pt-999 phase tone
Electro-harmonix memory toy delay

Αυτά!
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οκ, το θεμα αρχιζει να αποκτα ενδιαφερον! Οποτε παρακαλω τους κιθαριζοντες να κανουν νεα threads εδω, ενα για κλασσικη και ενα για ηλεκτρικη κιθαρα και στην καθε κατηγορια να δημιουργησετε και ενα post: "Παρουσιασεις εξοπλισμου". Αλλαζω τον τιτλο εδω σε "Κιθάρα - γενικά". Οταν γινουν οι δυο κατηγοριες, θα μεταφερθουν τα ποστ αναλογα! Ο σκοπος ειναι να εχουμε μια ταξη απο την αρχη που ειναι λιγα τα ποστ, γιατι μετα θα ειναι δραμα!

Μη με κανετε να περιμενω!

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Είπα να ξεθάψω το θέμα. Ασχολούμαι και εγω πολλα χρονια με την κλασική κιθάρα. Δυστυχώς, λόγω δουλειάς, οικογενειακών υποχρεώσεων όχι όσο θα ήθελα, αλλα μια δυο φορές την εβδομάδα παίζω κανένα κομματάκι. Το τελευταίο διάστημα παλεύω μερικά μέρη απο την πρώτη σουίτα για cello του Bach.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Χάρη έχεις τελειώσει ωδείο; Διαβάζεις νότες; Με δύσκολο κομμάτι ανακατεύεσαι..
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ναι πηγαινα σε ωδειο, πριν πολλα χρονια μικρος. Είχα φθάσει λιγο πριν την ανωτερα στη κιθάρα και μέχρι πρωτη αρμονία στα θεωρητικά.
Χάρης
alanluck
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Αύγ 2013, 12:05
10
Been thanked: 1 time

Ας το ξεθαψω κι εγω το θεμα...πεζω τρια χρονια και ειμαι αυτοδιδακτος...παιζω κυριως ρεμπετικα και μπλουζ...τελευταια...η κιθαρα για μενα ειναι μεσω για να ξεφυγεις απο την την πιεση της καθημερινοτητας.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Σειρά μου να ξεθάψω το θέμα.
Έπαιξα κιθάρα από τα 20 έως τα 32-33 μου. Πρώτα κλασσική στο Ωδείο. Ωραίος ο Χατζιδάκης αλλά η κλασσική δεν βοηθάει για να παίξεις Lynyrd Skynyrd 8) οπότε προχωρησα και σε αγορά ηλεκτρικής (Venson νομίζω - κάπου την έχω στο ντουλάπι).
Το αποκορύφωμα της καριέρας μου :D ήταν όταν σχημάτισα με τον φίλο μου τον Θάνο τους Pink Flat Easy Going Water Polo !!!
Γράψαμε και ένα τραγούδι - πολύ ωραίο, αλλά δεν πούλησε τρελά. Δεν νομίζω να το ξέρετε το συγκρότημα. Είχαμε κάνει όμως μεγάλη επιτυχία σε έναν κύκλο 5-6 ατόμων.
Όταν εφυγα από την Αθήνα προσπάθησα να παίξω μαζί με ένα άλλο φιλαράκι. Ποτέ δεν καταφέραμε να παίξουμε ούτε ένα κομμάτι μαζί. Σιγά σιγά η κιθάρα μπήκε στην άκρη. Τα δάχτυλα μαλάκωσαν και ξέχασα πολύ γρήγορα αυτά που έμαθα 10 χρόνια.

Καμιά φορά γρατσουνάω την κλασσική που με συνοδεύει πιστά εδώ και 24 χρόνια. Άλλος άνθρωπος, άλλες εποχές.
Και καμιά φορά λέω... Keep on rockin...
ManolhsGerg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 17 Ιαν 2015, 01:15
9
Been thanked: 5 times

Κι εγώ παιδια, παίζω αρκετά χρόνια κιθάρα. Αρχισα μικρος κλασσική κιθάρα,κανονικά σε ωδείο αλλά τότε δεν μπορούσα να εκτιμήσω την μουσική και το όργανο, οπότε σταματάω το ωδείο, αγοράζω κατευθείαν ηλεκτρική και άρχισα να μαθαίνω κομμάτια ακούγοντας διάφορα συγκροτήματα με το αυτί.Κι όποιος πάει καθαρά με το αυτί και συνηθίσει έτσι, αφήνει τις νότες δυστυχώς..Τα τελευταία 2-3 χρόνια ασχολούμαι όλο και πιο αραια με την κιθάρα λόγω ξεπερασμένου εξοπλισμού και αδυναμίας να συντηρλησω και τον υπάρχων λόγω ανεργίας.Τραγικό,ξέρω.Σε λίγες μέρες ξενιτεύομαι στο εξωτερικό για ν αναζητήσω εργασία, οπότε Θεού θέλοντος θα ξαναρχίσω την κιθάρα..
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Και τώρα που ξαναξεθάφτηκε το θέμα να πω κι εγω δυο πράγματα.

Ξεκίνησα κιθάρα στα έντεκα χρόνια μου. Μου άρεσε από την πρώτη στιγμή.
Μετά μπήκα στο μουσικό γυμνάσιο της Κέρκυρας. Τέσσερις τάξεις εκεί συνέχισα. Έφυγα όμως γιατί έμεινα στον τόπο που λέμε σε μία τάξη.
Συνέχισα τα μαθήματα με τον δάσκαλό μου εξωσχολικά. Δεν μου άρεσε ΄ομως το διάβασμα ακόμα και αν αφορούσε το όργανο και έκοψα τα μαθήματα. Για κάποιο άγνωστο λόγο σταμάτησα να παίζω και κιθάρα. Είχα μία όμορφη Alhambra της οποίας το σκάφος έσπασε πέφτοντας πάνω της ένας φίλος :dash
Έπαι ζα από τότε περιστασιακά οπόυ βρισκόταν καμμία αλλά χωρίς μελέτη πια, μόνο γραζούναγα. Γύρω στα 27 λοιπόν μου έρχεται ξανά μία όρεξη απίστευτη και αγοράζω μία κιθάρα. Από εκείνη την ημέρα και μετά μελετώ όποτε μπορώ, χωρίς νότες όμως.

Κάνω ασκήσεις ανεξαρτησίας για το αριστερό χέρι, κλίμακες, ανοίγματα, ασκήσεις αντοχής και ορθής στάσης.
''Οσο για το δεξί χέρι παίζει με πένα και όχι με δάχτυλα. Γιά να χτίσω την τεχνική της πένας -μονίμως χτίζεται εδώ που τα λέμε- μου πήρε δύο μήνες. Και μελετούσα μονάχα το δεξί αυτούς τους δύο μήνες. Αριστερό καθόλου. όλα αυτά εννοείται πάνω σε μετρονόμο.

Νομίζω για αυτοδίδακτος πια τα καταφέρνω καλά. Εχω έναν αξιοπρεπή ήχο που στέκεται. Που και που στην τεχνική πάω λίγο πίσω, λίγο μπρος γιατί οι ώρες εργασίας, οι συζυγικές υποχρεώσεις και δύο ακόμη χόμπυ που έχω με κρατούν πίσω στην μελέτη.

Με την κιθάρα έχω μία ιδιαίτερη σχέση και την μουσική την έχω πάνω απ'όλα. Είμαι τρελός με την μουσική και αν δεν μπορούσα να την απολαύσω θα πέθαινα σαν ψάρι έξω απ'το νερό.

Αγαπώ τον ακουστικό ήχο περισσότερο από τον ηλεκτρικό αλλά και ο δεύτερος προσφέρει πολλά πεδία και τον χρησιμοποιώ.
Γράφω μερικές φορές κάνα ορχηστρικό ή και τραγούδι.
Επιτ΄ρψτε μου να μοιραστώ μαζί σας μία δική μου σύνθεση που ενορχηστρώθηκε και ηχογραφήθηκε πριν εφτά χρόνια με τα λίγα μέσα που διέθετα: ακουστική κιθάαρα, ηλεκτρική κιθάρα ένα midi keyboard κι ένας υπολογιστής. Αποφάσισα να την δημοσιεύσω τελευταία.
Συχγωρείστε την έλλειψη groove , μόλις είχα αρχίσει να μελετώ.

Υ,Γ, δεν είχαπάρει χαμπάρι την κατηγορία και χαίρομαι που υπάρχει :megagrin

[youtube][/youtube]
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”