Πίπες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Άρη, το φινίρισμα της πίπας (smooth, sandblasted ή rustic) παίζει μηδαμινό έως καθόλου ρόλο στο κάπνισμα. Αυτά που παίζουν ρόλο είναι να είναι καλό το ξύλο (συνήθως ρείκι) και τα τρυπήματα. Αυτά στα διασφαλίζουν σε σημαντικό βαθμό η αγορά μιας σοβαρής μάρκας. Η Savinelli είναι μία από αυτές, αλλά υπάρχουν και άλλες. Υπάρχουν και μάρκες που δεν έχουν σταθερή ποιότητα, πράγμα που σημαίνει οτι ενδέχεται να αγοράσεις μια κακή πίπα. Έχε υπόψη σου οτι στην ελληνική αγορά το πιο πιθανό είναι να βρεις πίπες που παίρνουν φίλτρο. Προσωπικά το θεωρώ άχρηστο. Έχω ακόμη μερικές φιλτράτες πίπες τις οποίες πλέον τις καπνίζω χωρίς φίλτρο.
Θα σου πρότεινα λοιπόν να πας σε ένα σχετικό μαγαζί και να πάρεις μία πίπα που να σου αρέσει στο μάτι. Αν θες, μην την αγοράσεις αμέσως, δες τι μάρκα και τι μοντέλο είναι και πες το μας. Εναλλακτικά, μπορείς να τη βγάλεις φωτογραφία και να μας τη δείξεις. Οι φίλοι εδώ θα σου πούμε τη γνώμη μας. Μην βιαστείς να κάνεις την αγορά.
Σημαντικό ρόλο όμως στην απόλαυση παίζει και ο καπνός. Στην ελληνική αγορά οι επιλογές είναι λίγες. Δες τι μάρκες κυκλοφορούν, διάβασε κριτικές στο tobaccoreviews.com και αν θες ζήτα πάλι τη γνώμη μας. Ενδεικτικά, οι Davidoff (τους οποίους μπορείς να βρεις εδώ) είναι γενικώς καλοί καπνοί.

Να υποθέσω οτι η πίπα του Gandalf που αναφέρεις είναι Vauen. Η γνώμη μου είναι οτι είναι πολύ ακριβές για αυτό που είναι. Εντάξει, έχει το γούστο της η συγκεκριμένη σειρά από το Lord of the Rings, αλλά μόνο για το φολκλόρ του θέματος. Με το 1/3 των χρημάτων μπορείς να αγοράσεις αξιόπιστο καπνιστικό εργαλείο.

Είμαστε, και εγώ και άλλοι φίλοι, στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε απορία. Υπάρχουν εξέχοντα μέλη του φόρουμ μας εδώ με σημαντικότατη εμπειρία. Έχε υπόψη σου οτι υπάρχουν και σχετικά ελληνικά fora.

Εφόσον σου αρέσουν τα πούρα, είμαι βέβαιος οτι θα νιώσεις αντίστοιχες συγκινήσεις και με το κάπνισμα της πίπας. Θέλει λίγη υπομονή όμως.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Αρη, σημασία έχει τι ποσό σκέφτεσαι να διαθέσεις, αρχικά.
Αν θα είναι αμμοβολημένη (sandblasted), "σκαλιστή" (rusticated) ή "λεία" (polished) είναι καθαρά θέμα γούστου.
Συνήθως οι αμμοβολημένες και οι σκαλιστές είναι πιό φθηνές από τις λείες, αν και αυτό δεν είναι απόλυτος κανόνας.
Η αμμοβολή ή το σκάλισμα έχουν γίνει γιά να "καλυφθούν" εξωτερικές ατέλειες του ρεικιού, που σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε να στοκαριστούν. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως είναι ελαττωματικές.
Σημασία έχει πόσο καλό ήταν το ρείκι και πόσα χρόνια στέγνωνε πριν γίνει πίπα.
Οι savinelli, αλλά και οι stanwell θεωρούνται καλές mid range πίπες γενικά.
Σε κάθε περίπτωση αν αγοράσεις και πριν αγοράσεις, αν μπορείς δώσε κάποια στοιχεία ή και φωτογραφίες αν είναι εφικτό.

Ας μας πει και ο Θοδωρής την γνώμη του, αλλά και όποιος άλλος συνξυριστής ασχολείται με το "άθλημα". :)


Oooopsss Ζητώ συγγνώμη κύριοι, δεν είχα δει την ανάρτηση του Θοδωρή πριν απαντήσω :">
Οταν γράφω με την τσίμπλα στο μάτι..... :hb
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Η αλήθεια ειναι οτι η πιπα του gandalf δεν μου αρεσε καθόλου στο πως εκατσε στο χέρι μου κατι που απο οτι κατάλαβα διαβάζοντας και τις προηγούμενες σελίδες ειναι απο τα βασικότερα στην επιλογή πίπας.
Θα παω να δω μερικες και θα επανελθω..
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Άρης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Αρη, γιά την πίπα του gandalf, όπως τα είπε ο Θοδωρής. Φύκια γιά μεταξωτές κορδέλες.
Πουλάει μόνο καί μόνο λόγω της ταινίας....
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Εικόνα

Έβγαλα και εγώ μια φώτο της γωνιάς μου στο σπίτι... Το μοναδικό έπιπλο που κάνω χρησικτησία...

Από τη μικρή μου εμπειρία θα συμβούλευα κάποιον πριν αγοράσει μια πίπα να ξεκινήσει με μια καλαμποκένια, ο λόγος είναι ότι επειδή το κόστος μιας πίπας είναι ακριβό και για να έχεις καλό rotation και μέρες ξεκούρασης απαιτείται καλό στοκ χωρίς να έχεις τάξει καπνούς σε πίπες (εκεί είσαι πάνω από 24 τμχ πίπες) η καλαμποκένια σου προσφέρει μια φτηνή και εύκολη λύση να τεστάρεις αν σου αρέσει. Τώρα από τα καπνά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα ... :hb :hb :hb Αξιότιμα και έντιμα καπνά έχει πάντως η Wolfway tobacco.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ο καπνός που εκανα στην gandalf χθες ειναι αυτός και ξετρελάθηκα ειδικά στον συνδυασμό με το Nikka. Το καπνισμα πιπας δεν εχει καμια σχεση με το καψιμο και το πως μυριζεις τοσο εσυ οσο κ τα χερια σου στο πούρο. Ειναι πραγματική απόλαυση
Η συγκεκριμενη σελίδα μου άρεσε πολύ και θα παρω σιγουρα τον συγκεκριμενο καπνό

Τωρα οσον αφορά την επιλογή πιπας μαλλον θα εχω δυσκολο εργο επειδή θα την χρησιμοποιώ μια φορά την εβδομάδα ισως κ μια στις 15 ημερες, αρα δεν θα χρειαζομαι rotation θα πρεπει να πετυχω με την μια την ιδανική. Το σιγουρο ειναι οτι θελω να ειναι με στρογγυλη χοντρή βάση και καμπυλωτό μπρατσάκι.
Sorry για την μπακαλίστικη ορολογία :(
Άρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Άρη, σου εύχομαι ένα απολαυστικό και μακρύ γευστικό ταξίδι. Προπάντων αβίαστο ! Μία εμπειρική επισήμανση απο εμένα μόνο, φυσικά υποκειμενικά γραμμένη : Πολλές φορές θα διαπιστώσεις πως ο καπνός που σου αρέσει να μυρίζεις στο χώρο ίσως και να μη σου αρέσει στο στόμα και το αντίστροφο, ένας γευστικά "νόστιμος" για σένα καπνός ίσως και να μην αρέσει στους άλλους να τον μυρίζουν.

Αυτή τη περίοδο το χέρι μου πάει στον P.S. Balkan Supreme που έχω χύμα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Αρούλη πίπα ????? :omg Δεν σε αναγνωρίζω πλέον..... :dt Μετά απο αυτό δεν εχω άλλη επιλογή παρά να σου το αφιερώσω.... :lmao :D

Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Εικόνα

Peterson Aran 106 P-lip.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πειτε μου σας παρακαλώ οι γνώστες πως σας φαινεται αυτο το αρθρο σαν εισαγωγικό και όποιος εχει διαθεση να μου προτεινει εγκυρες σελίδες, καλοδεχούμενες!
Δεν καταλαβα αυτο που λέει να αναψεις χωρις να παει η φωτιά στην βάση. Ειναι αυτό δυνατό?
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”