Αναπτήρας

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
greedy
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 31 Ιαν 2009, 15:42
15

Aπο θεμα συνηθειας ..σαφως ευτυχως!
Αλλα οι αναπτηρες ηταν κολλημα μεγαλο.Τωρα απλα τους εχω καταχωνιασει καπου.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν πάμε στον αναπτήρα που αγόρασα πρόσφατα αν και πιο πολύ αξίζει η ιστορία του μιας και απο ότι κατάλαβα είναι μαιμού!
Καθώς ήμουνα στο πρώτο παζάρι απι της Ιεράς οδού κατεβαίνω στο υπόγειο όπου εκεί δε βλέπεις τη τύφλα σου λόγω έλλειψης ρεύματος!Μέσα βαθιά σε ένα τραπεζάκι μια γύφτισσα βλέπω στο τραπέζι κάτι να αστράφτει, βλέπω έναν αναπτήρα Dupont :b , τον πιάνω και λέω πόσο?Μου λέει 30 ευρώ, της λέω τι 30 ευρω , ένας απλός αναπτήρας είναι λέω, μου λέει είναι ντεπόν :bigsmilie , τι ντεπόν ρε συ δε ξέρω απο αυτά εγώ, της λέω 15 ευρω αν θες, μου λέει 25 ευρώ, της λέω είναι πολλά για ένα αναπτήρα, μου λέει είναι ντεπόν.Τον κοιτάω απο δω , τον κοιτάω απο κει , βγήκα προς το φως να τον δω καλύτερα, λέω κάποιος vintage είναι αλλά σε τόσο καλή κατάσταση?Περίεργο μου φάνηκε και η απλή βίδα που έχει απο κάτω στη βάση της!Με τα πολλά της κάνω 20 ευρω για το ντεπόν της λέω, ήρθε και ένα άλλος εκεί και λέει τι συμβαίνει ρε παιδιά, του λέω 20 ευρω και πολλά είναι, μου λέει άντε κομμάτια να γίνει!Ήξερα ότι κάτα πάσα πιθανότητα είναι μαιμού αλλά λέω οκ 20 ευρώ , καλός είναι , είναι βαρύς , έχει πολύ καλή ποιότητα που δε θυμίζει κάτι σε ψεύτικο, δε κάνει τον κλασσικό θόρυβο αλλά είναι πανέμορφος , χώρια που λειτουργούσε μια χαρά!Ο αναπτήρας είναι αυτός..

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Mόλις πήγα σπίτι ξεκίνησα να σερφάρω και να googlάρω για Dupont!Εκτός απο τη μικρή βίδα που δε βρήκα εύκολα σε άλλον dupont, σχεδόν όλοι οι Dupont εκεί στο εσωτερικό τους έχουν μια λακουβίτσα η οποία είναι ριγωτή, σε εμένα είναι ολόισιο!Απο κάτω γραφει τα σχετικά αλλά εγω δεν τον έχω για γνήσιο, τώρα αν γνωρίζει άλλος κάτι παραπάνω θα ήτανε σημαντικό γα μένα!

Όπως και να χει κάπου θα τη πατήσεις όταν πας σε τέτοια μέρη αλλά εντάξει δε τα κλαίω πολύ τα λεφτά μου διότι είναι πανέμρφος ο αναπτήρας.Απλά μου έχει μείνει ο καημός να πάρω έναν γνήσιο και έχω υποσχεθεί στον ευατό μου ότι θα βρω- αγοράσω έναν, οι ευκαιρίες δε χάνονται..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

μου λέει είναι ντεπόν

Ρε συ Ηλία, πνίγηκα από τα γέλια :lachtot :lachtot
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ηλία ένας τρόπος υπάρχει μαλλον για να καταλάβεις αν είναι Ντιπόν ή...Ντεπόν. Ο ήχος. Βρες ένα γνήσιο και κλείστου το καπάκι, και άκουσέ το να δεις αν κάνει τον ίδιο ήχο με τον δικό σου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μπα Δημήτρα εμένα δε κάνει τίποτα, αυτο ειναι το μόνο σίγουρο αν και εχω ακούσει και μαιμού να κάνουν φοβερό ηχο!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

Ενδιαφέρον. Πολύ ωραίος, άσχετα με το αν είναι γνήσιος ή όχι.

Για να δούμε (από περιέργεια) τί έχουν και μερικοί από τους δικούς μου από κάτω:

Εικόνα

Μαύρος με διαμάντια (Line 2 Diamond lighter):

Εικόνα

Εικόνα

LE 'French Line' L2:

Εικόνα

Εικόνα

Gold-plated:

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Όχι δεν άρχισα το κάπνισμα (ούτε σκοπεύω). Έχω όμως όμως έναν Dupont του μακαρίτη του πεθερού μου και θέλω να τον φτιάξω να δουλεύει. Για το ...τζάκι και τους επισκέπτες (που βέβαια πάντα καπνίζουν στο μπαλκόνι).

Που μπορώ να βρω καύσιμο για το συγκεκριμένο μοντέλο;

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Χάρης
NavalArchitect

Σε καταστήματα τύπου "Ψαρρός" κλπ.

Η Dupont έχει 4 διαφορετικά 'χρώματα' στα refills της. Αν ανοίξεις τον αναπτήρα από κάτω θα δεις (εκεί που γεμίζει) ίχνη χρώματος. Πράσινου, μπλε, κόκκινου και άλλο ένα που δεν θυμάμαι (ένα από όλα αυτά).

Παίρνεις ένα refill gas bottle και το βάζεις, αν και καλύτερα να στο βάλουν εκεί στο μαγαζί. Το refill θέλει ζέσταμα είτε με τρίψιμο στα χέρια είτε (μόνο σε extreme cases) με λίγο φλόγα από άλλο αναπτήρα από κάτω του σε απόσταση.

Η διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ του refill gas και του αναπτήρα (ο οποίος καλό είναι να μπει για πολύ λίγο στην κατάψυξη αν θυμάμαι καλά) είναι αυτή που στέλνει γρήγορα το αέριο μέσα στον αναπτήρα και ως εκ τούτου γίνεται το γέμισμα γρήγορα και αποδοτικά.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Τέτοια χρωματιστά refill Dupont έχει το Tobaccostore στην Ν. Ιωνία.
ΥΓ. Εχω έναν ίδιο (με διαφορετικό σχέδιο - οριζόντιες γραμμές) από τον πατέρα μου. Από όσο θυμάμαι πάντως εκείνος χρησιμοποιούσε διάφορα refill χωρίς να είναι απαραίτητα ομόσταυλα :confusion-shrug:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Και εγώ με refill από το περίπτερο το γεμίζω εδώ και καμμιά δεκαριά χρόνια. Μέχρι στιγμής παίζει μια χαρά, αθάνατο εργαλείο. Ελπίζω να μην έχει κακομάθει στο "βρώμικο" και αν του βάλω μαμίσιο καύσιμο μου κάνει ζαβολιές :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”