Πούρο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Να πούμε και γιά το Montecristo No 4, από τα πλέον πουλημένα πούρα στον κόσμο διαχρονικά.
Μιά μικρή παρατήρηση γιά το Monte No 2: Ισως είναι υπερβολικό γιά πρώτη φορά (όσον αφορά το μέγεθος).
Αν το καπνίσεις γρήγορα και νευρικά, κάποια στιγμή θα "ανάψει" και θα μπουκώσει.
Και μιά τελευταία συμβουλή: Δεν κατεβάζεις τον καπνό σε καμία περίπτωση. Το πούρο είναι γεύση.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 41

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.

Σε περιπτωση που αγορασω ενα πουρο κι απο τη στιγμη που δεν εχω humidor, σε ποσο καιρο θα ηταν καλο να καπνιστει ? Επισης, οι ανοιχτες συσκευασιες που εχουν καποια μαγαζια, δεν εχουν σαν αποτελεσμα να "ξεραθουν" τα πουρα ?

Τελος, οποιος θελει με π.μ., ας μου προτεινει 1-2 μαγαζια, που μπορω να προχωρησω σε μια αγορα. Άλλες ερωτησεις δεν εχω προς το παρον :">
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Φώτη ναι, και σας εχω κ άλλα
Άρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ωραια τα ειπαν οι συναδελφοι. Δυο λεπτομερειες και απο εμενα. Οταν κανεις το πρωτο αλλα και τα επομενα να εχεις φαει πριν. Δεν χρειαζεσαι υγραντηρα και μπορει να διατηρηθει ενα πουρο μεχρι και δυο μηνες σε ειδικες σακουλες με νερο που εχουν τα περισσοτερα πουροπωλεια. Καλα all time classic πυρα ειναι τα Roemo and Juliet (τα θεωρω πολυ τιμια και κλασσατα) και για αρχη θα προτεινα τa SHort Churchills. Καλη απολαυση.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Εικόνα

Μια πολύ καλή λύση είναι η σακούλα που λέει ο συνάδελφος πιο πάνω... Αν πας σε μαγαζί και κλαφτείς μπορεί να σου δώσει και κανένα άδειο κουτί, οπότε θα είσαι άρχοντας. Τα έχω στο γραφείο όπως βλέπεις 2-3 μήνες τα πούρα φυλάσσονται άριστα.
Σου στέλνω pm τα μαγαζιά που θέλεις...

Λοιπόν να δείτε που ο γείτονας του Άρη θα βγει γειτόνισσα και θα τρέχουμε όλοι... 8) 8) 8)

Άρη σου λέω πεινάω να δώ τι μας επιφυλάσσεις ... :greetings-clappingorange: :greetings-clappingorange:
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Φώτη είσαι αλήτης...

Εικόνα
Άρης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Κώστα, αν σου αρέσει τελικά το κάπνισμα των πούρων, μην βιαστείς, σε καμία περίπτωση, να πάρεις υγραντήρα. Και σε καμία μα καμία των περιπτώσεων, μην πάρεις φθηνό υγραντήρα. Ενδεικτικά, με λιγότερα από ~250 ευρώ δεν παίρνεις σοβαρό υγραντήρα. Από εκεί και πάνω παίζει ρόλο το πόσα πούρα θέλεις να βάζεις στον υγραντήρα σου.
Να έχεις υπόψη οτι ο υγραντήρας δεν χρησιμοποιείται κατευθείαν, θέλει σετάρισμα.
Επίσης, υπάρχει σχετικό ελληνικό φόρουμ για πούρα, με τακτικές συναντήσεις μεταξύ των μελών του. Εκεί θα πάρεις πολλές πληροφορίες, αλλά μην τις εκλάβεις σαν ευαγγέλιο, καθώς αυτό το χόμπυ έχει πολύ υποκειμενισμό, πολύ περισσότερο από τον δικό μας εδώ.
Επίσης, και το γράφω για όλους, υπάρχουν και τα non-cuban. Και για να γίνω και ολίγον αφοριστικός, όποιος καπνίζει μόνο πούρα Αβάνας, είναι άσχετος.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Υποκειμενισμός,
φυσικά υπάρχει, δες μόνο τις διαφορετικές μάρκες τσιγάρων που υπάρχουν. Εδώ στα ξυράφια υπάρχει υποκειμενισμός (σε άλλον κάθεται το Astra και σε άλλον το Personna) όπως λες. Νομίζω θες να πεις την κοινωνική- "υποκειμενική" αντίληψη περί πούρου που έχουν όλοι στο μυαλό τους. Υποκειμενικά λοιπόν ο καθένας μπορεί να λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι στο ερώτημα ποιο πούρο, αντικειμενικά όμως στην αρχή πας με τους κανόνες της αγοράς. Και ο εμπορικός κανόνας λέει στο πούρο ΚΟΥΒΑ.- Φυσικά υπάρχουν εξαίρετα γερμανικά, δομινικάνικα,νικαραγουανά, δανέζικα αλλά και υπέροχα τζαμαικανά. Τα τελευταία δε τα ήξερα καν. Σημασία σε ότι κάνεις έιναι να δημιουργήσεις μια προσωπική βάση ώστε να επανέρχεσαι σαν όριο στοχοθεσίας γεύσης, καπνίσματος, καψίματος κ.α. με την εμπειρία αυτή η βάση ας πούμε ανεβαίνει ανάλογα με το πόσο ασχολείσαι και δοκιμάζεις. Το μέτρο σύγκρισης μου "χ" το οποίο φυσικά είναι απόλυτα υποκειμενικό όταν προτείνεις σε κάποιον να δοκιμάσει το "ψ" πούρο στη κλίμακα μου. Όμως ουδέποτε δε πρόκειται να προτείνεις σε κάποιον στην αρχή την εξαίρεση. Και για να το κάνω ακόμα πιο απλό αν κάποιος ρωτήσει για πρωτοδοκιμάσει ένα whisky θα του πείς αγόρασε ένα ιαπωνικό ή ένα σκωτσέζικο; Ωραίοι οι δήθεν αφορισμοί αλλά σε μερικά πράγματα η αγορά έχει θέσει πριν από έμας τους κανόνες γουστάρουμε ή δε γουστάρουμε. Το θέμα είναι να δοκιμάζουμε ώστε να εξελισσόμαστε... Και desperado επείδη σε καμία περίπτωση δε θέλω να φανεί ότι στη λέω... δυστυχώς το πούρο όπως και πολλά άλλα στην Ελλάδα κουμπώνει - κλειδώνει στην κοινωνική προσέγγιση ώς προς τους βλέποντες εσένα που το καπνίζεις. Δηλαδή στον παρατηρήτη που βλέπει εμένα πχ πριν από λίγο που κάπνιζα το τελευταίο μου Montecristo Especial No2 παρέα με μπόλικη σούμα, ξυνομυζίθρα και απάκι από το Μαλεβίζι και κρίνει ή βγάζει συμπεράσματα αυτός για εμένα. :violence-shootself: :violence-shootself: Και κοίτα τώρα την ανοησία που επικρατεί πλέον... ο μεν μη σχετικός παρατηρητής λέει τα γνωστά στερεότυπα, λεφτά νεοπλουτισμός κτλπ. Ο δε άλλος σχετικός " ε ναι... κουβανέζικο καπνίζει ο άσχετος"
Klein mein δηλαδή... Ελλάδα ρε :hellas1 :hellas1

Moustarda άναψε και σκάσε τη πουράκλα όπως γουστάρεις :violence-uzi: :violence-uzi:
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

γιαυτο δεν καπνιζω πουρα.δεν μιλαω ποτε υποκειμενικα.παντοτε αντικειμενικα .και για να ειμαι και ακριβεστατος δεν καπνιζω καθολου. :D
καπνιζα 20χρονια.τωρα δεν καπνιζω. :teasing-neener:

Added in 3 minutes 13 seconds:
FotisPl έγραψε:Υποκειμενισμός,
φυσικά υπάρχει, δες μόνο τις διαφορετικές μάρκες τσιγάρων που υπάρχουν. Εδώ στα ξυράφια υπάρχει υποκειμενισμός (σε άλλον κάθεται το Astra και σε άλλον το Personna) όπως λες.
εμενα μου καθεται και το αστρα και το περσοννα.λες να χω κανα θεμα; :d :D }:D
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μάχο κατ αρχήν πολύ καλά κάνεις και δεν καπνίζεις.. ούτε εγώ καπνίζω αλλά το πούρο μια στις τόσες με κατάλληλες συνθήκες παρέας και κλίματος (δεν εννοώ καιρού) , όπως επίσης και το ανάλογο ποτό ή και μεζέ, θα το κάνω.
Ειναι κάτι σαν ιεροτελεστία όπως κάνουν πολλοί απο εμάς με το παραδοσιακό ξύρισμα.

Φώτη θα συμφωνήσω ως προς την τελευταία σου ατάκα. Το πούρο το μαθαίνεις σιγά σιγά. Δεν υπάρχει τυφλοσούρτι, οπότε ο φίλος μας ας ξεκινήσει το μπουμπούνισμα και στην πορεία θα το βρεί.

Θοδωρή μπορέι να υπάρχουν και εκτός Κούβας καλά πούρα αλλά όπως και να το κάνουμε κατα βάση Πούρο = Κούβα. Σαφώς ψάχνοντας μπορεί να βρείς και αλλα διαμαντάκια αλλά...

Added in 18 minutes 33 seconds:
Ορίστε και δυο ωραια κομματια που πήρα χθές απο τον φίλο μου τον ψιλικατζή, γιατί ναι εμείς εδώ πάνω στην Σαλονίκη δεν ειμαστε μονο στις ταβερνες μερακλήδες :)
Το πιο σημαντικό δεν ειναι τοσο το τι πούρο θα παρεις αλλά πόσο φροντισμένο ειναι. Αυτό λοιπόν ειναι ενα απλό κοινό ψιλικατζίδικο για τους περισσότερους που μπαινοβγαίνουν αλλά ο τύπος εχει κανει και ενα κλειστο γυάλινο χώρο που ειναι ο χώρος καπνού με τα ραφάκια του, τον υγραντήρα του κλπ.
Θα μπεί μεσα μαζι σου και ξεκινά την ιεροτελεστία για να σου δωσει το καταλληλο για εσένα πούρο. Εξω απο εκεί στο υπόλοιπο μαγαζι; Ενας απλός καθημερινός ψιλικατζής. Εκεί μεσα όμως νιώθει σαν στο βασίλειο του.
Εχω μπει σε μαγαζί στην πόλη μας ταχα δηθεν μονο με πούρα και φρου φρου και ερώματα και ολα τους τα πούρα ηταν εκτεθειμενα και στεγνά.

Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”