Πούρο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Καλημέρα ... καλά Κούλουμα σε όσους τα γιορτάσουν. Όταν ανοίγεις αυτή την πόρτα Άρη και μπαίνεις μέσα δε νιώθεις δέος; Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό εδώ στο νησί 2 μαγαζιά έχουν κλείσει, έχουν μείνει μερικά σε ράφια και δυστυχώς όπως λες κακοσυντηρημένα ή μέσα σε πλέξιγκλας. Αυτό το πράγμα να μπεις να χαλαρώσεις και πολύ σημαντικό ο μαγαζάτορας να σε καθοδηγήσει και με την ησυχία σου να πιάσεις, να μυρίσεις και στο τέλος να διαλέξεις νομίζω είναι το 30% όλης της ομορφιάς του πούρου. Το Bolivar που έβαλες είναι μακρινό όνειρο για εμένα και όποτε πηγαίνω Αθήνα δυστυχώς γεμίζω με τα δικά μου το μικρό μου humidor χωρίς να ξέρω ποιο να πρωτοδιαλέξω μετά από άλλα που δεν έχω δοκιμάσει... οnline δε παραγγέλνω ποτέ πούρα εκτός αν πάρω συσκευασία όπως έκανα με τα Macanudo, άλλα πλέον ούτε και αυτά μπορείς εύκολα να τα παραγγείλεις.

Added in 7 minutes 37 seconds:
Μάχο ούτε εγώ κάπνιζα πριν 3 χρόνια... Δυστυχώς κάπνιζα έντονα τσιγάρο μέχρι που το έκοψα για 1.5 χρόνο. Δυστυχώς με το τσιγάρο εθελοτυφλούσα στην ομορφιά και στη γεύση που σου έδιναν το κάπνισμα της πίπας με τους μοναδικούς καπνούς της όπως λατάκια, ανατολίτικα, burley κτλπ και στα πούρα. Τώρα πλέον καπνίζω χωρίς να "κατεβάζω" όσο μπορώ (γιατί με μερικούς καπνούς κυριολεκτικά θέλω να τους φάω) και απλά απολαμβάνω κάπως σαν το παραδοσιακό ξύρισμα και εγώ.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
cbg
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 21 Μαρ 2016, 13:05
8
Been thanked: 2 times

Καλημέρα σας,

Συγνώμμη αν διακόπτω την συζήτηση αλλά έπεσα στο φόρουμ και στην κουβέντα σας καθώς αναζητούσα στο ιντερνετ κουτιά πούρων. Ψάχνω 2-3 άδεια ξύλινα κουτιά πούρων σε καλή κατάσταση. Ο λόγος που τα θέλω είναι για να φτιάξω 2-3 μονόχορδα όργανα (κατι σαν τη κιθάρα). Αν κάποιος έχει κανα-δυό τέτοια ξύλινα κουτιά και δεν τα χρειάζεται, ας μου στείλει ένα μήνυμα.

Μια ιδέα για την κατασκευή μπορείτε να δείτε στο λινκ που ακολουθεί από το όργανο που έχω φτιάξει (και ονομάζεται diddley now):

Ευχαριστώ :)
Γιώργος
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Γιώργο, δεν είχα ιδέα τι είναι το Diddley Bow, αν και, μετά από googling, σαν ήχος μου είναι γνώριμος.
Μπορείς να μας πεις τι διαστάσεις θα ήθελες να είναι το κουτί; Έχω ένα 27 Χ 14 Χ 5 (από Partagas :P ) που μπορεί να σου κάνει. Θα ψάξω και στην αποθήκη μήπως βρω κάτι μεγάλο.
Μου θύμισες την αρχή του It might get loud :)
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
cbg
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 21 Μαρ 2016, 13:05
8
Been thanked: 2 times

Καλημέρα θοδωρή και σ ευχαριστω για το ενδιαφέρον!

Το βάθος του κουτιού ειναι σημαντικό μιας και δεν πρέπει να είναι λιγότερο απο 3,5 εκατοστα (2,5 το σκουπόξυλο και απο 0,5 η κάθε πλευρα). Ούτε πρέπει να υπερβαίνει τα -περίπου- 6 εκατοστά μιας και θα αρχίσει να γινεται πιο μεγάλο απ οσο θελω. Το μηκος/υψος δεν είναι δεσμευτικά αλλά όσο πιο μικρό τόσο πιο "μανιτζέβελο". Αυτό που έχω φτιάξει είναι περιπου 20Χ14Χ4 οπότε και αυτο που ανέφερες βγαίνει λιγο πιο "μακρύ" αλλά κάνει μια χαρά!

Για την ιστορία (και πάλι συγνώμη αν δεν είμαι εντός θέματος) αυτό που έβαλες είναι ενα diddley bow. Φτιάχνοντάς το με κουτί πουρων έχουμε ένα... cigar box diddley bow!

Καλη μερα και πάλι.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

pm sent
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
eleftherios40
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 10 Μάι 2016, 21:32
7

Τα πουρα ειναι κατι που δεν ξεπερνιεται ουτε στην μυτη ουτε σε εμπειρια
Παρολο που κανω ατμισμα ο συνδυασμος πχ Talisker πουρου και σταφυδα cranberry καρυδι δεν υπαρχει
Αυτο
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μετά από καιρό, τι καιρό, χρόνια κάπνισα ένα H. Upmann Majestic το προηγούμενο Σ-Κ. Τρέξιμο όλη το βδομάδα οπότε έπρεπε να το γιορτάσουμε με την ομάδα. Πήρα τα συγκεκριμένα μετά από παρότρυνση του μαγαζάτορα γιατί θα καπνίζαμε παρέα 4 ατόμων που δεν είναι καπνιστές. Θεωρούνται Light. Πραγματικά θυμήθηκα γιατί είχα αρχίσει το κάπνισμα πούρου στο στρατό. Ως γεύση μου άρεσε πάρα πολύ, σίγουρα θα τα προτιμήσω ξανά.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
BlackCat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 24 Ιουν 2020, 12:56
3
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 813 times
Ηλικία: 40

Καλησπέρα κύριοι, ας το ρίξουμε έξω απόψε..

Εικόνα
Γιάννης
Orestis ssl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Δεκ 2020, 02:36
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 28 times

Καλησπέρα,ξέρει κανείς που θα μπορουσα να βρω τα blackwoods vanilla γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχουν σε περιπτερα

Προστέθηκε μετά από 12 ώρες 28 λεπτά 7 δευτερόλεπτα:
Έχει έρθει ένας φίλος μου απο Αμερική και φεύγει σε 6 μέρες οπότε αν ξέρει κανείς θα με βοηθούσε να μάθω.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Αυτά εννοείς;
Και εδώ

Προστέθηκε μετά από 20 λεπτά 52 δευτερόλεπτα:
εδώ
εδώ
εδώ
εδώ
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”