Κάπνισμα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
stergios

Αυτο δε το γνωριζα γιατι δεν ασχοληθηκα με βασεις. Απαραδεκτο.
Άβαταρ μέλους
panagiotis72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 17 Δεκ 2016, 10:44
7
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 1309 times
Been thanked: 1801 times
Ηλικία: 51

6 χρονια εχω σταματησει το καπνισμα ( και καπνιζα αρκετα,κοντα στα δυο πακετα)...λοιπον εκανα και ατμο ,ενα χρονο περιπου..Τελικα οταν σταματησα και το ατμισμα αυτο που πραγματικα με πορωσε και τα εκοψα ολικα συνοψιζονται σε 3-4 πραγματακια: πρωτα αισθανθηκα να αναπνεω και να περπαταω πολυ πιο ανετα ...δευτερον ειχα οσφρηση,μυρωδιες που ειχα ξεχασει και τις ξαναμυριζα και πιο εντονα...τριτον επανεκτησα και την γευση,τρελες γευσεις, δυνατες και γεματες...
Το τσιγαρο ειναι εικονες....και αν επιτρεψεις στον χρονο και το σωμα να ξεθωριασουν αυτες τις εικονες κερδισες...
Το μονο αρνητικο τα κιλα που εβαλα και μου εφυγε η πιστη για να τα χασω ...Αλλα τελικα το κερδισα το ατιμο και πραγματικα ζω διαφορετικα και εντελως καλυτερα..
ΑΞΙΖΕΙ καθε προσπαθεια ...
stergios

Πειτε κ αλλα, πειτε κ αλλα! Να δηλωσω οτι εγω εχω και ασθμα... :whistle: :shifty:
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Το 2007 το Σεπτέμβριο ξυπνώντας κλασσικά γύρω στις 7 το πρωί επισκέπτομαι το προσωπικό μου μπάνιο (μόνο εγώ το χρησιμοποιούσα αφού κάπνιζα εκεί μέσα) όπου βέβαια είχα τα "σύνεργα" του στριφτού και ενώ ξεκίνησα την χαζό-ιεροτελεστία μου διαπίστωσα οτι μου ελλειπαν χαρτάκια!!! Εξοργίζομαι λοιπόν τόσο που θέλω να τα σπάσω όλα εκεί μέσα ( ευτυχώς το απέφυγα) και ξαφνικά διαπιστώνω οτι το ρημάδι με "εξουσιάζει"!!! Οι πρώτες μου σκέψεις το συγκεκριμένο πρωινό ήταν οτι ενώ δεν κατάφερε κανεις, ούτε πατέρας, ούτε μητέρα, ούτε συζυγος να με "κουμαντάρουν" το παλιοπραμα το κατάφερε!!!
Εκείνο το πρωί λοιπόν παίρνω την απόφαση οτι από 1/1/2008 θα το κόψω... έτσι κι έγινε ... την παραμονή πρωτοχρονιάς καπνίσαμε μέχρι και πούρα με την ευκαιρία της χαράς μας λόγω αρραβώνα του μικρού μου αδερφού και την άλλη μέρα μαχαίρι ... τίποτα ... και όλα καλά!
Σήμερα κοιτώντας πίσω βλέπω οτι το διάστημα από το Σεπτέμβριο μέχρι το Δεκέμβριο που μεσολάβησε από την απόφαση μέχρι την υλοποίηση ήταν καθοριστικής σημασίας για την ψυχολογική προετοιμασία διακοπής!
Τι κέρδισα;
- μυρωδιά
- γεύση
- χρόνο
Και γενικά ποιότητα ζωής!
Τι έχασα;
ΤΙΠΟΤΑ
Μου λείπει;
ΟΥΤΕ για πλάκα...
Αρνητικό επακόλουθο:
Αύξηση βάρους λόγω αλόγιστης διατροφής με γλυκακια και σοκολάτες ως επιβράβευση του "επιτεύγματος" μου ...
βέβαια αυτό διορθώνεται πολύ εύκολα και σήμερα περίπου 10 χρόνια μετά ακόμη ΜΕ βρίζω που ξεκίνησα κάποτε το κάπνισμα ...
Ο καθένας μπορεί και πρέπει να βρει τον τρόπο νομίζω ...
Αυτά! Ελπίζω να μη σας κούρασα...
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ακριβώς και ο Ζόρμπας κάτι τέτοιο είχε περιγράψει, αλλά μου φαίνεται εκείνος ήταν καθ'οδόν για το χωράφι όταν κατάλαβε ότι είχε ξεχάσει το καπνό του.

Καλή συνέχεια και κουράγιο παιδιά. Εγώ καπνίζω πολυ σπάνια, αλλά ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω γιατί να βάζουμε δηλητήριο μέσα στο σώμα μας.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ο Ζορμπάς το είχε κάνει για κάτι ακόμη πιο επικίνδυνο και εθιστικό: Τα ... κεράσια! :)
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ο Ζορμπάς αναφέρεται στον πατέρα του, τον οποίο και αφορά το περιστατικό:
-Μα ίσια ίσια γι αυτό πρέπει να τελειώνουμε σύντομα, φώναξε ο Ζορμπάς….. Να έτσι όπως οι καλοί άντρες κόβουν το τσιγάρο, το κρασί, το ζάρι. Παλικαρίσια. Ο πατέρας μου πρέπει να ξέρεις, ήταν παλικάρι με ουρά. Μη με κοιτάζεις εμένα. Εγώ ‘μαι ξεφυσίδι. Χαρτωσιά δεν πιάνω μπροστά του. Αυτός ήταν από τους παλιούς Έλληνες που λένε. Έπιανε τη χέρα σου και σου ‘σπαζε τα κόκκαλα…

Αυτός λοιπόν είχε όλα τα πάθη. Μα τα ΄κοψε όλα, με το σπαθί. Κάπνιζε σα φουγάρο. Ένα πρωί σηκώθηκε, πήγε στο χωράφι ν΄αλετρίσει, έφθασε, ακούμπησε στο φράχτη, έχωσε, θεριακλής όπως ήταν, με λαχτάρα το χέρι του στη ζώνη, να βγάλει την καπνοσακούλα, να στρίψει ένα τσιγάρο πριν πιάσει δουλειά. Τραβάει την καπνοσακούλα, άδεια, πανί με πανί. Είχε ξεχάσει να τη γεμίσει στο σπίτι.

Άφρισε από το κακό του, μούγκρισε, και μονομιάς μ΄ένα πήδο, στράφηκε πίσω κι άρχισε να τρέχει κατά το χωριό. Τον είχε, βλέπεις, κυριέψει το πάθος. Μα ξαφνικά, εκεί που ΄τρεχε - ο άνθρωπος σου λέω είναι μυστήριο – στάθηκε, ντράπηκε, έβγαλε την καπνοσακούλα, την έκανε με τα δόντια του χίλια κομμάτια και την τσαλαπάτησε λυσσασμένος. – Άτιμη, άτιμη! μούγκριζε. Πουτάνα!

Και από την ώρα εκείνη, σε όλη του τη ζωή, δεν έβαλε τσιγάρο στο στόμα του.

Έτσι κάνουν τα παλικάρια αφεντικό. Καληνύχτα!
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αυτό ακριβώς Φώτη.
Για τα κεράσια δεν το θυμάμαι πάντως.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”