Canon 6D

Απάντηση
NavalArchitect

Να πω δύο λόγια μιας και το ζήτησε ο φίλος μου ο Γιάννης (iogi).

Εικόνα

Με την πληθώρα reviewers και reviews που υπάρχουν εκεί έξω δεν χρειάζεται να πει πολλά κανείς, όμως επειδή καταλαβαίνω πως κάποιοι πιθανόν κάποτε (σύντομα) να κάνουν το βήμα σε FF camera, καλό είναι να πούμε πέντε πράγματα και κυρίως συγκριτικά σε σχέση με άλλα μοντέλα.

Η 6D είναι άλλη μία πανέμορφη camera που έχω την τύχη να αποκτήσω. Για να ξέρουμε πού πατάμε, η προιστορία μου με την μάρκα Canon είναι η εξής (είχα και έχω τα εξής σώματα και φακούς):

Film:
EOS 50E.

dSLR:
40D + grip + 2 batteries.
60D + grip + 2 batteries.

100D + 40/2.8 STM (White Edition kit Korea/Japan).
5D Mk II + grip + 2 batteries.
5D Mk III + grip + 2 batteries.

6D.
1D Mk II N + 2 batteries.

Digital Compact:
G10

Φακοί:
Sigma 15mm fisheye.
EF 28-135 USM.
EF-S 10-22 USM.
EF 20/2.8 USM.
EF 16-35/2.8L USM.
Tokina 11-16/2.8 DX.

EF 24/2.8 STM.
EF 40/2.8 STM (από αυτόν αν θυμάμαι καλά έχω 3 κομμάτια, ένα εκ των οποίο λευκό).
EF 28/2.8 USM.
EF 35/1.4L USM.
EF 50/1.8 II (Made in Japan rare copy).
EF 50/1.4 USM.
EF 85/1.2L II USM.
EF 90/2.8 TS-E.
EF 100/2.8 L USM IS Macro.
EF 70-200/2.8L IS USM.

Εικόνα

Την 6D έχω στην κατοχή μου από εχθές και είναι φυσικό να έχω περάσει πολύ λίγο χρόνο μαζί της.
Όμως με βάση την εμπειρία και την εξοικείωση που έχω από το 2006 με όλα τα παραπάνω, κάποια πράγματα είναι πιό εύκολο να εντοπισθούν και να παρατηρηθούν για το κάθε εργαλείο.

H 6D αγοράστηκε ως κιτ με τον 40/2.8 STM φακό (η απλή, σκέτο σώμα ήταν out of stock τη στιγμή της αγοράς).
Η τιμή καταλόγου ήταν €1,699 ως κιτ (Media Markt) και αν δεν απατώμαι κάνει 36 άτοκες (αν είδα καλά στο site τους) κι ο Γεραμάς στο κέντρο τη δίνει €1,450 σώμα μόνο (παραλαμβάνει στοκ 4/Αυγ.)
Οι τιμές έχουν πέσει από το 2013 που πρωτοβγήκε, και ως μοντέλο η 6D είναι στο τελευταίο στάδιο προς αντικατάσταση.
Υπήρχε €150 cashback από την Canon Hellas ως τις 31/8.

Εικόνα

Η αντικατάστασή της προβλέπεται για το 2017, πρώτο τρίμηνο ή εξάμηνο να γίνει η ανακοίνωση οπότε διαθεσιμότητα στις σοβαρές χώρες θα είναι από δεύτερο ή τρίτο τρίμηνο του έτους. Είναι σίγουρο ότι η νέα 6D θα πετάει όμως είναι επίσης σίγουρο πως καλό είναι κανείς να αφήσει τα πρώτα κομμάτια να φύγουν, να γίνουν τα reviews και να βγουν οι όποιες παιδικές ασθένειες που θα έχει το νέο μοντέλο. Μπορεί να βγει κάτι σοβαρό, banding, θέμα με το σένσορα ή με το νέο σύστημα AF που θα έχει, κλπ.

Με αυτή τη λογική, κάποιος που θέλει την entry level FF camera της Canon θα πρέπει να περιμένει ως τις αρχές ή ως το Πάσχα του '18, και δεν θα την πληρώσει και φθηνά μιας και θα είναι νέο μοντέλο + αναβαθμισμένη.

Εικόνα

Με αυτό το σκεπτικό πάνω-κάτω έκανα την αγορά εχθές. Φακούς έχω, τις μηχανές στο χέρι μου τις ξέρω και με βολεύουν, ήλπιζα να είμαι στην Ιαπωνία όταν θα άλλαζε το μοντέλο 1D X σε 1D X II φέτος αλλά δεν τα κατάφερα (για να έπαιρνα καινούργια σε πάρα πολύ χαμηλή τιμή την 'παλιά' 1D X). Έπαιξε και στο μυαλό μου η Sony Alpha 6000 την οποία θεωρώ πάρα πολύ γρήγορη στο AF, αλλά τελικά πήγα σε κάτι που ξέρω και που δεν με μπλέκει πάλι με άλλα φορμά.

Εικόνα

Πλεονεκτήματα της 6D:
- Πιό ελαφριά και πιό μικρή από την 5D Mk III.
- Full frame, που ως επιλογή σου ανοίγει απεριόριστες δυνατότητες.
- Μηχανή που δίνει όσα ζητά ένας χομπίστας και πολύ περισσότερα.
- Πολύ καλό AF σε χαμηλό φωτισμό.
- Πολύ μικρός θόρυβος σε υψηλά ISO.
- Καλή κατασκευή, αν και δεν είναι 5D ή 1D.
- Πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας, η οποία είναι ίδια με αυτήν της 5D.
- Πολύ καλή απόδοση ποιότητας εικόνων.
- Ωραία camera αναφορικά με εργονομικά κριτήρια, κάθεται πολύ ωραία στο χέρι.
- Υπέροχο viewfinder, μπορεί να έχει 97% κάλυψη κι όχι 100% όπως στην 5D ή 1D αλλά είναι μεγάλο και ευδιάκριτο.
- WiFi και GPS functions που δουλεύουν καλά και χωρίς προβλήματα.
- Όχι πολύπλοκο, κι επίσης σταθερό μενού.
- Κεντρικό σημείο AF στο VF είναι εξαιρετικό για καλή εστίαση, πολύ καλή και σταθερή ευαισθησία.

Εικόνα

Μειονεκτήματα της 6D:
- Δεν έχει tilt back screen.
- Ξεπερασμένο AF σύστημα με λίγους σένσορες στο VF, αν και είναι (α) απόλυτα αξιόπιστο και (β) μακράν δοκιμασμένο.
- 1/4000 μέγιστη ταχύτητα, άρα κάποιες περιστασιακές δυσκολίες έξω σε πλούσιο ήλιο αν θες να παίξεις με χαμηλό f no.
- Επίκειται αναβάθμιση σε 1 χρόνο από τώρα. Το τωρινό μοντέλο σε 12 μήνες θα δείχνει περισσότερο ξεπερασμένο.

Ένα θέμα με τους STM φακούς οι οποίοι είναι πολύ καλοί, μικροί και πρακτικοί, είχα την εντύπωση πως είναι φτιαγμένοι κυρίως για cropped sensors. Τώρα βλέπω δίνουν kit 6D με τον 40/2.8 STM αλλά και με τον 24/2.8 STM. Από τη μία είναι πάρα πολύ ωραίο να έχεις τόσο καλή, εξελιγμένη και αξιόπιστη μηχανή FF, κι από την άλλη θα το κοιτάξω ώστε να σιγουρευτώ ότι αυτοί οι φακοί είναι εντάξει πάνω στα FF σώματα της Canon.

Να αναφέρω επίσης πως ως τώρα η συγκεκριμένη camera ούτε υπερεκθέτει ούτε υποεκθέτει, το οποίο είναι πολύ καλό.

Γιάννη στην επόμενη συνάντηση θα την φέρω να την δεις και να έχεις ιδία άποψη. Επαναλαμβάνω αυτό είναι απλή παρουσίαση αλλά με την εμπειρία και τις εικόνες που υπάρχουν κάποια γενικά σχόλια μπορούν να ειπωθούν.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22382 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Κωνσταντίνε, ο 24/2,8 STM είναι EF-S... Απορώ πως τον δίνουν κιτ με την 6D. Εκτός κι αν παίζει κάτι που δεν γνωρίζω.
Γιάννης
NavalArchitect

Θα το κοιτάξω τώρα. Θά'πρεπε να το ήξερα αλλά άφησα μία περίοδο (όπως και με τα ξυράφια) που δεν διάβαζα καθόλου, κι έχω μείνει πίσω.

Ο εξυπηρετικός υπάλληλος στο Media Markt μου ανέφερε πως η Canon θα σταματήσει σταδιακά τους φακούς EF και θα βγάζει EF-S. Τώρα βέβαια ό,τι λένε στα καταστήματα εδώ χρήζει πάντα επιβεβαίωσης αλλά προσωπικά έχω μείνει τόσο πίσω που ούτε αυτό ήξερα. Αν όντως ισχύει αυτό, και με δεδομένο ότι δεν φτιάχνονται αυτά τα κιτ απλά για να συνεισφέρουν στον ισολογισμό της Canon Hellas, τότε είναι πιθανό να είναι ασφαλής λύση.

Ένα εικοσάλεπτο όμως στα φόρουμ έξω και θα μάθουμε.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δηλαδή θα σταματήσουν να βγάζουν full frame φακούς; Είναι δυνατόν;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Περα απο την συνεργασια φακου - σωματος (ηλεκτρονικα, εστιαση κτλ), σιγουρεψου αν υπαρχει βινιεταρισμα στα ακρα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Με εντυπωσίαζεις Κωνσταντίνε που δεν έχεις zoom φακούς.
Χάρης
NavalArchitect

Μερικές διορθώσεις, και να απαντήσω και στον Χάρη για το ότι όντως προτιμώ prime (σταθερούς) φακούς.

Πρώτον, το cashback της Canon Hellas ήταν ως τις 31.07 (κι όχι 31.08 όπως ανέφερα).
Δεύτερον, η μπαταρία της 6D είναι ακριβώς ίδιο μοντέλο με αυτήν που φορά η 5D Mk II. Από εμπειρία έχω να πω πως αν έχεις δύο διαφορετικά σώματα, τα οποία όμως μοιράζονται την ίδιου τύπου μπαταρία, είναι πολύ πιό εύκολο και εξυπηρετικό σε ταξίδια (αν χρειαστεί να πάρεις μαζί σου charger στο ταξίδι τότε παίρνεις μόνο έναν, αλλά συνήθως δύο μπαταρίες φουλ γεμάτες φτάνουν).

Εικόνα
6D + EF 40/2.8 STM.

Τώρα, πάμε στο θέμα των σταθερών ή μη φακών. Είναι καθαρά προσωπική προτίμηση. Ο Henri Cartier-Bresson είχε πει πως θες περίπου μία με δύο δεκαετίες για να μάθεις καλό καδράρισμα με ένα φακό, κατ'ουσίαν με ένα εστιακό μήκος. Λ.χ. με τον 50mm, και μετά αν έχεις άλλα 10-20 χρόνια μπροστά σου και θες να συνεχίσεις μπορείς να δοκιμάσεις με ακόμη ένα (το πολύ) εστιακό μήκος, λ.χ. 35mm.

Τίποτε από αυτά που είπε ο HCB δεν είναι τυχαίο. Βέβαια οι εποχές έχουν αλλάξει πάρα πολύ. Τότε οι φωτογράφοι είχαν 3-4 φακούς στη διάθεσή τους, οι οποίοι φακοί ήταν όλοι σταθεροί. Η έννοια του ζουμ δεν υπήρχε. Το ζουμ ήταν τα πόδια του φωτογράφου (το ίδιο ζουμ χρησιμοποιώ κι εγώ). Έχει τα όριά του βέβαια αυτό, αλλά όταν μάθεις και συμβιβαστείς με τα κάδρα που χάνεις (αλλά και μ'αυτά που κερδίζεις) τότε όλα είναι καλά.

Τώρα βγαίνει ο καθένας και κάνει γάμους (ερασιτεχνικά), και τσούκου τσούκου σε ένα-δύο μήνες την έχει βγάλει τη μηχανή. Ήξερα έναν τέτοιον. Ή αν είσαι φωτορεπόρτερ (στην πόλη ή σε αποστολή έξω). Αυτοί δεν κάνουν χωρίς τους top zoom φακούς από Nikon και Canon. Εκεί σου χρειάζεται ο 16-35 για παράδειγμα, ή ο 24-70, όπως φυσικά και οι τηλεφακοί. Με σταθερό φακό δεν πατάς σε γάμο ή σε αποστολή στο Ιράκ... Επίσης άλλη περίπτωση, παίρνεις την οικογένεια και πας διακοπές. Δεν είναι χρηστικός ο σταθερός φακός. Δεν είσαι μόνος σου.

Προσωπικά κι επειδή ως τώρα δεν έκανα οικογένεια, όταν πήγαινα διακοπές έριχνα πολύ περπάτημα πάντα με μηχανή στο χέρι και αποτύπωνα ό,τι πίστευα πως θα μου άφηνε μία ωραία και δυνατή εντύπωση. Ο σταθερός φακός σε κάνει να ξεχνιέσαι από τις λεπτομέρειες, είναι ένας τρόπος να τις αφήνεις πίσω. Σε κάνει πιό δημιουργικό, έχεις το νου σου μόνο στη στιγμή, στο κάδρο που ψάχνεις. Όταν είσαι σε μία νέα πόλη και περπατάς ψάχνοντας για κάδρα, θες ενέργεια (δημιουργική ενέργεια). Είναι κουραστικό, δεν είναι εύκολο. Αφοσιώνεσαι. Εκείνες τις ώρες, το να έχω την επιλογή να πάω χμμμ στα 18mm αντί στα 16mm, ή μήπως να πάω στα 22mm και να 'κλείσω' περισσότερο το κάδρο, ε, αυτό είναι πιθανώς να σου αφαιρεί δημιουργικότητα ή να σου διασπά λίγο την προσοχή.

Τουλάχιστον στην αρχή που μαθαίνεις, δεν σε βοηθά πολύ. Ο Γιάννης Μπεχράκης ή όποιος άλλος φτασμένος φωτορεπόρτερ έχει φάει τόσες ώρες με τη μηχανή και τους φακούς του, που πλέον ξέρει πολύ καλά πώς να χειριστεί ακόμη μία μεταβλητή - το ζουμ στο φακό. Είναι όπως με το ξύρισμα. Πινέλο, ξυράφι, σαπούνι. Βάζεις after shave, δηλ. προσέθεσες μία μεταβλητή, τώρα έχεις άλλη αίσθηση στο αποτέλεσμα. Τόλμα να βάλεις ακόμη μία μεταβλητή, λ.χ. το asb. Αλλάζει λίγο πάλι η αίσθηση στο αποτέλεσμα, αλλά ποιός φταίει; το after shave ή το asb; Προσέθεσε μία τρίτη μεταβλητή - βάλε στο ξυράφι λεπίδα που δεν την ξέρεις. Χμμμ, πάλι άλλο αποτέλεσμα. Ποιός φταίει τώρα, η λεπίδα, ή.....; Θέλω να πω, καταλαβαίνεις πώς μπερδεύεται το πράγμα....

Έτσι και με τη φωτογραφία. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”