Γενικές Οδηγίες Περιποίησης και Επιλογής Υποδημάτων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Χρησιμοποίησε πιστόλι θερμού αέρος, λιώνει και μαλακώνει την κρέμα, το κερί κι ότι άλλο μένει στο βουρτσάκι. Αφού μαλακώσει, εγώ βάφω με τα υπολείμματα την σόλα του παπουτσιού.
Ενδεχομένως να κάνει την ίδια δουλεία και το πιστολάκι των μαλλιών, δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τα συνεργα μου. :)
011.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

marinos79 έγραψε:Χρησιμοποίησε πιστόλι θερμού αέρος, λιώνει και μαλακώνει την κρέμα, το κερί κι ότι άλλο μένει στο βουρτσάκι. Αφού μαλακώσει, εγώ βάφω με τα υπολείμματα την σόλα του παπουτσιού.
Ενδεχομένως να κάνει την ίδια δουλεία και το πιστολάκι των μαλλιών, δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει.
Το έχω σκεφτεί αυτό με το σεσουάρ, αλλά να πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη. Τώρα που έρχεται χειμώνας θα δοκιμάσω να αφήνω τις βούρτσες για λίγο κοντά στη θέρμανση πριν τη χρήση τους....
Πάντως το μαλακτικό ρούχων που πρότεινε ο Άρης έκανε πολύ καλή δουλειά!
antonisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Ιουν 2015, 21:35
8
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Μετά από πολύ ψάξιμο σε sites του εξωτερικού για προϊόντα της Saphir και λίγο πριν πατήσω το κουμπι της παραγγελίας ανακάλυψα επιτέλους την εταιρεία Gruppo Pagouna που φέρνει σχεδόν όλη τη γκάμα της Saphir.
Κύριο μέλημα μου ήταν να ανανεώσω κάποια ακριβά σουέντ που είχα αγοράσει προ τριετίας και ήταν πολύ ταλαιπωρημένα. Μετά από την εφαρμογή λοιπόν των προϊόντων Omnidaim και Renovateur for nubuck το αποτέλεσμα φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες...
Εκτός από αυτά χρησιμοποίησα στα υπόλοιπα δερμάτινα την κρέμα Renovateur της χρυσής σειράς η οποία έχει εκπληκτικά αποτελέσματα και απίστευτο άρωμα που διαρκεί κάνα δυο μέρες. Τα δέρματα ζωντάνεψαν. Ενα πέρασμα και με την αντίστοιχη βαφή και έγιναν σαν καινούρια.
Δεν νομίζω να αγοράσω ξανά προϊόντα άλλης φτηνότερης εταιρείας αφού η σχέση κόστους/οφέλους της Saphir νομίζω ότι δεν συγκρίνεται...!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 12 Ιαν 2016, 19:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εικόνα
Εικόνα

Επιχείρηση αποκατάστασης φθοράς γωνιών τσάντας στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία!!!
Φυσικά τα προιόντα Saphir έδειξαν οτι πανάξια βρίσκονται στην κορυφή της περιποίησης δερματινων ειδών.
Σωστά καταλάβατε!
Αυτά που χρησιμοποιούμε για τα παπούτσια μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε καθε δερμάτινο ή ακόμη και σε δερματίνη προιόν και να το κάνουν κυριολεκτικά καινούριο!
Μάλιστα η όλη διαδικασία έγινε με βιασύνη και σε χρόνο dt γιατί ειχα την μικρή απο πάνω μου να θέλει να συμμετέχει και αυτή σε όλη την διαδικασία, αλλά παρόλα αυτά το αποτέλεσμα με αφησε απόλυτα ικανοποιημένο!
Μόνος παραπονούμενος η σύζυγος η οποία έκπληκτη απο το αποτέλεσμα έχει ενα λόγο λιγότερο να ζητάει καινούρια τσάντα μετά απο φθορά. Βέβαια γυναίκα είναι, δεν φαντάζομαι να πτοηθεί!
Άρης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Απίστευτα προϊόντα είναι τα γερμανικά Woly. Ειδικα οι κρέμες με χρώμα.Ποτίζουν σε βάθος το δέρμα του παπουτσιού και αποκαθιστούν το χρώμα , χωρίς να γυαλίζουν.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Προσοχή στα δερμάτινα μποτάκια σας τώρα με το χιόνι και κυρίως με το αλάτι.

Χθες παρατήρησα αργά το βράδυ πως τα χαμηλά σπορτεξοειδή Timberland μποτάκια, που χρησιμοποιώ στις περιορισμένες μετακινήσεις μου, είχαν πιάσει πάνω στεγνώνοντας πολύ αλάτι.
Όπως το καλοκαίρι όταν ιδρώνουμε πολύ την φανέλα.

Παρατήρησα επίσης αποχρωματισμό του καφέ κανονικού (όχι καστόρ ή λαδιού) δέρματος.
Τα έπλυνα σήμερα εξωτερικά με τρεχούμενο νερό με το τηλέφωνο του ντους. Με προσοχή μην βραχεί το εσωτερικό τους.
Έβγαλα τους πάτους και τα άφησα όρθια να στεγνώσουν.
Αύριο όταν θα είμαι σίγουρος ότι είναι στεγνά, σκοπεύω να τους βάλω μια λεπτή κρέμα, ώστε να ποτίσει καλά το δέρμα και έπειτα κάτι πιο παχύρευστο για αδιαβροχοποίηση και προστασία.
Ελπίζω να τα πρόλαβα και να μην σκάσει το δέρμα.
Παλιά είναι αλλά τα λατρεύω και έχουν καταπληκτική σόλα που γαντζώνει.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση και οδηγίες είναι φυσικά καλοδεχούμενη.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το αλατι και ο αποχρωματισμος ειναι φυσιολογικα φαινομενα.οσο πιο πολυφορεμενα ειναι τα παπουτσια αναλογες θα ειναι και οι φθορες.το αλατι ειναι υπολοιματα απο το νερο.κατι τετοια ζευγαρια τα θεωρω''μαχιμα''. ;)
προσοχη!μην τα βαλεις κοντα σε θερμοτητα(καλοριφερ,τζακι,αεροθερμο) αστα να στεγνωσουν φυσιολογικα στον αερα.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Εννοείται φυσικός αερισμός και στέγνωμα.
Θυμήθηκα ότι έχω δείγμα από Leatherique για δέρμα αυτοκινήτου που θεωρείται κορυφή.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ αυτό για καθημερινή χρήση !! Υπάρχει και σε χρώματα αλλά προτιμώ το φυσικό !!
Στην Ελλάδα έχω λίπος φώκιας και κερί μέλισσας για "βαριά" χρήση !!

Εικόνα
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόδηση”