Συνδυάζοντας After Shave με Άρωμα

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Το θέμα έχει συζητηθεί κατά περιόδους διάσπαρτα, αλλά, από όσο έψαξα όχι σε ξεχωριστό νήμα.

Το ερώτημα είναι πως και αν, κανείς συνηθίζει να συνδυάζει ASL & EdT. Για όσους ξυρίζονται το πρωί πριν από τη δουλεία, οι λύσεις είναι τρεις:
-μόνο After Shave,
-άοσμο After Shave (πχ Thayers) και μετά άρωμα,
-ASL και άρωμα (ομόσταυλο ή μη).

Η τρίτη επιλογή είναι και η δυσκολότερη. Συχνά χρησιμοποίησα After Shave με μικρή διάρκεια και μικρό κόστος, πχ Aqua Velva με Davidoff Cool Water, ή Floid Suave με Davidoff Adventure, αλλά δεν μου πάει να "θάψω" κάτι πιο εκλεπτισμένο και αγαπημένο π.χ. D.R. Windsor ή Marlborough με άρωμα.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας!
Χάρης
Petros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 08 Σεπ 2014, 12:35
9
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 288 times
Been thanked: 418 times
Ηλικία: 53

Όταν η σειρά διαθέτει asl και edc ή edt, όλα είναι εύκολα. Άγοράζεις και το άρωμα. Είμαι οπαδός της ολοκληρωμένης ξυριστικής σειράς (σαπούνι-κρέμα, asl, edc ή edt) και όχι του ''Επιταφίου''. Αν δεν θέλεις να αγοράσεις το άρωμα ή δεν κυκλοφορεί, αναζητάς εσύ ένα που θα σταθεί δίπλα στο asl. Εννοώ ένα άρωμα που δεν θα ''σκεπάσει'' το αγαπημένο asl αλλά θα υπάρχει ''αρωματικά'' δίπλα του. Στην περίπτωση του Windsor της Dr. Harris, αν δεν έχεις το ομόσταυλο άρωμα, το Terre d'Hermes ή το Woods of Windsor είναι πολύ καλές επιλογές.
Έχω την κρέμα St James Of London Κέδρος και Φασκόμηλο (αγαπημένη) καθώς και το αντίστιοχο asl. Το άρωμα δεν το έχω. Όμως το έχω ''δέσει'' με το άρωμα της Apivita Men' s Care (γνώμη μου, εξαιρετικός συνδυασμός).
Πολύτιμες πληροφορίες για τέτοιου είδους συνδυασμούς διαθέτει το B&B. Να προσθέσω εδώ ότι όλα είναι υποκειμενικά στα αρώματα.
Π.χ. εσύ Χάρη συνδυάζεις την AV με την CoolWater, ενώ εγώ με την Luna Rossa της Prada.
Νομίζω ότι αν η σειρά διαθέτει και άρωμα (που να είναι σχετικό με το asl) απλά το αγοράζεις και είσαι o.k. εξάλλου στην περίπτωση του Windsor της Dr. Harris το άρωμα είναι πιο φθηνό από την Terre d'Hermes.
Mέσα στο forum υπάρχει ένα εξαιρετικό post του NavalArchitect για τέτοιου είδους συνδυασμούς, αλλά δεν θυμάμαι που είναι.
Πέτρος
NavalArchitect

Ωραίο νήμα Χάρη, κι ομολογώ πως στην πλειοψηφία των περιπτώσεων (98-99%) χρησιμοποιώ την πρώτη επιλογή. Δοκίμασα στην αρχή τη τρίτη επιλογή, 2-3 φορές, αλλά ακόμη κι αν φορώ AV δεν θέλω -δεν μου πάει- να βάλω άρωμα από πάνω.

Η δεύτερη επιλογή είναι ασφαλής αλλά περιορίζει αρκετά. Δεν γίνεται να έχεις καλά after shaves στην άκρη και να βάζεις TWH (που δεν είναι καθόλου κακό αλλά είναι παραπάνω από όσο πρέπει ενυδατικό μερικές φορές).

Το άρωμα είναι κάτι πολύ σημαντικό, ξεχωριστό και ιδιαίτερο. Άρα όταν βάλω όποιο after shave πηγαίνω στη λύση του να μη φορέσω καθόλου άρωμα. Άρωμα θα χρησιμοποιήσω την επόμενη μέρα που ίσως να μην ξυριστώ.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οταν το αφτερσειβ εχει αρωμα `η το συνδυαζεις με την αντιστοιχη κολωνια `η δεν βαζεις τιποτα.αν ειναι αοσμο βαζεις οτι κολωνια θες.προσωπικα και αρωμα να εχει το αφτερσειβ ,φοραω οτι κολωνια μου αρεσει.δεν κολλαω σε τετοιες λεπτομερειες.τωρα αν μυριζω σαν τον επιταφιο,βοηθεια μου. 8)
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Και μένα Χάρη με έχει απασχολήσει το ερώτημά σου.Ώσπου κατέληξα,όπως και ο Κωνσταντίνος,είτε όταν ξυρίζομαι να φοράω μόνο το aftershave χωρίς άρωμα από πάνω,είτε τις μέρες που δεν έχει ξύρισμα να φοράω όποια κολώνια θέλω(ακόμα και το beard oil που χρησιμοποιώ είναι από μόνο του τόσο αρωματικό,που δεν χρειάζομαι κάτι επιπλέον).
Αν παρόλα αυτά,θέλω να φορέσω συγκεκριμένο άρωμα,αφού πρώτα έχω ξυριστεί,φροντίζω να μεσολαβούν περίπου 1-2 ώρες και για να μην ανακατευτούν τα αρώματα,φοράω το proraso που έχει άρωμα που εξασθενεί αρκετά γρήγορα,είτε -ακόμα καλύτερα-το Speick που και παρέχει κορυφαία προστασία και απορροφάται αρωματικώς χωρίς να το καταλάβεις.
Και μερικές φορές,χρησιμοποιώ ένα κομμάτι πάγου στο πρόσωπο,που τονώνει την επιδερμίδα,κλείνει τους πόρους και θεραπεύει τις αμυχές.Και μετά,όποιο άρωμα θέλω.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Επειδή συνήθως ξυρίζομαι βράδυ δεν υπάρχει θέμα, βαζω το after shave και τελειώνω.
Οσες φορες όμως χρειαστηκε να ξυριστώ πρωί προσπαθώ να ταιριάξω το after shave με το άρωμα. Τελευταια εχω εντυπωσιαστεί με το πόσο καλά δένουν η aqua velva με το bulgari aqva marine. Θα μπορούσαν άνετα να είναι ενα σετ.
Άρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μιά σκέψη μόνο. Την αίσθηση του "φρεσκομπανιαρισμένου" μόνο το aftershave μπορεί να μου τη δώσει. Όχι το edt.

-edit- Επιλέγω λοιπόν asl ( splash on ) και ίσως asb επιπλέον ( περισσότερο στο λαιμό απ'ότι στα μάγουλα και το μουστάκι ).
Αν τύχει να φορέσω edt αυτό θα είναι ένας ψεκασμός στους καρπούς και ελάχιστα στη βάση του λαιμού.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
panagiotis1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2014, 20:36
9
Has thanked: 173 times
Been thanked: 224 times

Το ιδανικό είναι να αγοράσει κάποιος το after shave του αγαπημένου του αρώματος, πράγμα το οποίο έχω κάνει και εγώ, με την περίπτωση του Dior homme!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Petros έγραψε:Έχω την κρέμα St James Of London Κέδρος και Φασκόμηλο (αγαπημένη) καθώς και το αντίστιοχο asl. Το άρωμα δεν το έχω. Όμως το έχω ''δέσει'' με το άρωμα της Apivita Men' s Care (γνώμη μου, εξαιρετικός συνδυασμός).
Το EdT της Apivita, σύμφωνα με τα δικά μου γούστα πάντα, ταιριάζει τέλεια και με το AS Tundra Artica της Saponificio Varesino.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Από τα πρώτα τοπικς που διαβαζα ως lurker στο φορουμ πριν γραφτω, πολυ ενδιαφέρον!

Συνηθίζω να ξυρίζομαι πρωΐ πριν τη δουλειά, να βάζω λοσιόν (σε ικανή ποσότητα :chores-mop: ) ή/και βάλσαμο και να φεύγω. Το Floid (Vigoroso +Black) το Tabac Asl+AsC και το Cool Water ASL έχουν τα πρωτεία σε ένταση, προβολή και διάρκεια αρώματος επάνω μου (δηλαδή στην ουσία EdC strength), με το Speick, το Myrsol Blue και Old Spice ASL να έχουν πάρει κομπλιμέντα αν και δεν έχουν την προβολή των πρώτων. Στην περίπτωση που βάζω μόνο βάλσαμο κοιτάζω να ταιριάζει με κάποιες νότες του EDT ή EdC που βάζω μετά, π.χ. Faena Λεβάντα AsB + Cool water, Haslinger AsB + Trussardi Uomo ή ακόμα καλύτερα τo Proraso White ASB που δεν έχει έντονη μυρωδιά (της Φαένα συνδυάζονται επίσης εύκολα )και συνδυάζεται εύκολα με τα περισσότερα αρώματα χωρίς να έχουμε επιτάφιο. Εννοείται ότι αν υπάρχει ομόσταυλος συνδυασμός είναι το ιδανικό, . Σε κάθε περίπτωση χωρίς να είμαι ειδικός παρά ένας απλός πάσχων από SAD και PAD (*Perfume) πιστεύω ότι ο καλύτερος συνδυασμός είναι εκείνος που μας αρέσει προσωπικά και μας φτιάχνει την διάθεση και την όρεξη ν' αντιμετωπίσουμε την ημέρα που έχουμε μπροστά μας. Αν ο εκάστοτε συνδυασμός αρέσει στους γύρω μας και στο αντίθετο φύλο, ακόμα καλύτερα :twocents-02cents:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”