Γνώμες για ανδρικά αρώματα

Απάντηση
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Δε γνωρίζω πολλά από αρώματα αν και πλέον δοκιμάζω αρκετά μέχρι να βρω αυτό που μ' αρέσει και τρώω αρκετό χρόνο της ζωής μου στην επιλογή.

Έχω χρησιμοποιήσει μερικά πχ lacoste, old spice, str8 πιο μικρός αν και αργότερα το γύρισα στα hugo boss μέχρι σήμερα (το XY συγκεκριμμένα). Αν και μ αρέσει σαν άρωμα, το κακό είναι ότι δεν κρατάει το άτιμο πάνω σου και θες πάνω από 4-5 ψεκασμούς για να μυρίσει αξιοπρεπώς λίγες ώρες αργότερα.

Επειδή λοιπόν το hugo μου τέλειωσε λέω πλέον να πάω σε κάτι άλλο.
Σκέφτομαι για το fahrenheit που είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά η τιμή του ήταν απαγορευτική για μένα τότε (70 ευρώ το είχα βρει αλλά πλέον δε με νοιάζει τόσο αυτό).
Τουλάχιστον όμως θα μένει το άρωμα του ή θα χάνεται μετά από μισή ώρα;
Eπίσης επειδή δεν θυμάμαι θεωρείτε ότι είναι πολύ βαρύ αυτό;;;

Γνώμες για άλλα αρώματα δεκτές! Τα πολύ βαριά δεν με ενδιαφέρουν...
Άβαταρ μέλους
Byronas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:23
13
Τοποθεσία: Αθήνα/Αγρίνιο
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 35

Εγώ είμαι της άποψης ότι ένα άρωμα πρέπει να το δοκιμάσει κάποιος πάνω του για να δει αν του αρέσει.

Η καλύτερη τακτική είναι επίσκεψη σε ένα ανάλογο κατάστημα, ευγενικός ελιγμός για παράκαμψη των ενοχλητικών πωλητριών :bigsmilie, δοκιμή μέχρι 6-7 αρωμάτων σε δοκιμαστικά χαρτάκια (η μύτη θα έχει κουραστεί για περισσότερα) και μετά απευθείας δοκιμή στο δέρμα σε ένα από αυτά που μας έκανε "κλικ". Κάνουμε μια βόλτα για κανένα μισάωρο, παρατηρώντας παράλληλα πως εξελίσσεται το άρωμα.

Αναφέρω τα παραπάνω γιατί αρκετές φορές ένα άρωμα που έχει πολύ έντονες πρώτες νότες και μας αρέσει, τείνει να εξελίσεται διαφορετικά αργότερα. Με αυτή την τακτική, νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα για περίπου 25 αρώματα το μήνα (όχι και λίγα :xp1).

Στο θέμα μας τώρα, το άρωμα το θες για καλοκαίρι ή για χειμώνα; Καθημερινό ή πιο επίσημο;
"There is nothing more deceptive than an obvious fact," he answered, laughing.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Σωστός ο Βύρων!

Δημήτρη το Φαρενάιτ, αγαπημένο μου, δεν το θεωρώ βαρύ. Τώρα το πόσο κρατάει διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.
Να σε ρωτήσω όμως κάτι: Το ότι σου ''εξαφανίζονται'' τα αρώματα γρήγορα το λές εσύ ή οι άλλοι; Στο λέω γιατί πάνω μας τα αρώματα μυρίζουν λιγότερο απο ότι στους άλλους. Αν μετά απο 5 ώρες ένα άρωμα πάνω σου το μυρίζεις κανονικά, πάει να πεί ότι έχεις βάλει πάρα πολύ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Byronas έγραψε: Στο θέμα μας τώρα, το άρωμα το θες για καλοκαίρι ή για χειμώνα; Καθημερινό ή πιο επίσημο;
Συμφωνώ με τα υπόλοιπα που έγραψες...

Τώρα για την περίοδο που το θέλω πλέον για καλοκαίρι θα έλεγα.
Αλλά δεν με απασχολεί αυτό και τοοόσο...Θέλω να πω δλδ δεν έχω κάποιο κόλλημα ένα "καλοκαιρινό " άρωμα να το βάλω και χειμώνα ούτε και το αντίστροφο. Πιστεύω όπως είπες και εσύ αν ένα άρωμα σου ταιριάζει και μυρίζει ωραία πάνω σου όλα τα υπόλοιπα περισσεύουν.

Και όσο για τη χρήση κάτι καθημερινό θέλω, όχι πολύ επίσημο. Δεν μ' αρέσουν τα βαριά αρώματα πόσο μάλλον για καθημερινή χρήση. Τα θεωρώ too much. Προσωπικό γούστο αυτό.

Apostolos έγραψε:Δημοσίευση από Apostolos » Πέμ Απρ 28, 2011 9:20 am

Να σε ρωτήσω όμως κάτι: Το ότι σου ''εξαφανίζονται'' τα αρώματα γρήγορα το λές εσύ ή οι άλλοι; Στο λέω γιατί πάνω μας τα αρώματα μυρίζουν λιγότερο απο ότι στους άλλους. Αν μετά απο 5 ώρες ένα άρωμα πάνω σου το μυρίζεις κανονικά, πάει να πεί ότι έχεις βάλει πάρα πολύ.
Εγώ το λέω! Δηλάδή στις αρχές που έβαζα 3-4 ψεκασμούς μετά από μία ώρα ένιωθα λες και δεν έβαλα ποτέ! Αλλά μη φανταστείς και τώρα με 1-2 ψεκασμούς κρατάει 2-3 ώρες και χάνεται όσο περνάει η ώρα...
Τι να πώ ίσως ισχύει αυτό που λες γιατί μου το έχουν πει και άλλοι.
Με καλύπτει πάντως που λες ότι δεν είναι βαρύ το fahrenheit.

Και κάτι τελευταίο στο χόντο πόσο έχει το fahrenheit ; Ή κάπου οικονομικά τελοσπάντων που μπορώ να το βρω...
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

50€ το 50άρι
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Ευχαριστώ.

Ποια η γνώμη σας για τα "πειρατικά" αρώματα; (από πλανόδιους, παζάρια κτλπ)
Μου έφερε ο κουνιάδος μου σήμερα ένα burberry και δυσκολεύομαι να βρω διαφορές με το γνήσιο. Αστεία τιμή εντωμεταξύ και σε μεγάλη ποσότητα.... Το μπουκάλι μόνο αλλάζει :hystericalbs1
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Η εμπειρια μου ειναι δερματικα προβληματα πχ τσουξιμο,μικρα σπυρακια.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν έχουν διάρκεια, αυτή είναι η βασική διαφορά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Byronas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:23
13
Τοποθεσία: Αθήνα/Αγρίνιο
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 35

Θα συμφωνήσω με τους Δορυφέροντα και Απόστολο. Εκτός των παραπάνω, τα αρώματα αυτά τείνουν να ποντάρουν στο ότι με τις πρώτες νότες που θα αναδείξουν θα δώσουν την εντύπωση στον καταναλωτή ότι είναι το ίδιο με το αυθεντικό και όσο περνάει η ώρα, καταλήγει μάπα το καρπούζι.

Νομίζω ότι σου φαίνεται ότι ένα άρωμα δεν διαρκεί πολύ επειδή περιμένεις από ένα άρωμα να έχει την ίδια ή παρόμοια μυρωδιά όπως όταν το πρωτοψεκάζεις. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο άρωμα που να το καταφέρνει αυτό. Συνήθως ένα καλό άρωμα (από άποψη ποιότητας σύνθεσης) θα διαρκέσει ~6 ώρες υπο φυσιολογικές συνθήκες. Μετά παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες ανάλογα με τον καιρό (θερμοκρασία, υγρασία κτλ.) και τον χρήστη (όπως και να το κάνουμε, αλλιώς κάθεται στο δέρμα του καθενός). Δεν είναι δυνατόν να μυρίζεις συνέχεια σαν το άρωμα, εκτός κι αν το έχεις στην τσέπη σου και ψεκάζεσαι κάθε μια ώρα :bigsmilie.

Εγώ έχω να σου προτείνω τα εξής αρώματα:

Polo - Ralph Lauren (αυτό με το πράσινο μπουκάλι και το χρυσό καπάκι)
Cool Water - Davidoff (κλασσικό πια, αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για αρκετά ανάλογα)
Grey Vetiver - Tom Ford (ακριβό για τα γούστα μου, αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις)
Baldessarini - Hugo Boss (αρκετά άλλα αρώματα είχαν στόχο να αντιγράψουν την φόρμα του, ελάχιστα το κατάφερνουν)

Δοκίμασε τα αυτά κι έχω να σου προτείνω κι άλλα. :xp1

Επίσης, μια συμβουλή: όταν απλώνεις το άρωμα μετά τον ψεκασμό, μην τρίβεις το δέρμα για να το απλώσεις. Καλύτερα απαλές κινήσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Byronas την 30 Απρ 2011, 05:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"There is nothing more deceptive than an obvious fact," he answered, laughing.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εμένα η δικιά μου εμπειρία, με τα φτιαχτά αρώματα είναι αυτό ακριβώς που λέει ο Απόστολος.

Apostolos έγραψε:Δεν έχουν διάρκεια, αυτή είναι η βασική διαφορά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”