Γνώμες για ανδρικά αρώματα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Davidoff Champion ειχα δοκιμασει ενα δειγμα. Ειχα τρελαθει. Δε τη θυμαμαι ακριβως ομως. Μπορει να γραψει κανεις αν ξερει πληροφοριες?
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Αγόρασα και δοκίμασα το Felce Azzura Classico edt. Συνήθως πρώτα δοκιμάζω και μετά αγοράζω, τις περισσότερες δε φορές μόνο δοκιμάζω, αλλά για τα 5,5€ που κόστισε δε πειράζει.
Λοιπόν, το άρωμα είναι παλαιάς κοπής και φαντάζομαι δύσκολοχώνευτο για τις νεαρότερες ηλικίες. Ο Randyman το περιγράφει με σαφήνεια : λιβάνι - πούδρα. Προσωπικά δε μπορώ να το κατατάξω στα edt. Μου ταιριάζει πιο πολύ με "aftershower". Δε ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Πολύ καλό για να φορεθεί μετά το μπάνιο - και αφού έχουμε φυσικά πλυθεί με το ομώνυμο σαπούνι- με δύο ψεκασμούς ψηλά στο στήθος, έτσι για να ενισχύσουμε το άρωμά του αλλά δε θα το έβαζα σαν edt. To λιβανάκι στην αρχή δίνει τη θέση του στη πούδρα που κυριαρχεί και στο τέλος το άρωμα γίνεται φρέσκο-μεταλλικό. Μια όμορφη δηλαδή υλοποίηση του Classico.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Το ζήτημά μου ήταν να μπορέσω να διατηρήσω το υπέροχο άρωμα του Classico όσο το δυνατόν περισσότερο πάνω μου. Αρχικά το πέτυχα με την πούδρα, την έβαζα και για κάμποση ώρα μετά μύριζε, όχι στο χώρο αλλά πάνω μου, μια χαρά. Μετά, με το άρωμα πέτυχα απλά μεγαλύτερη διάρκεια. Τουλάχιστον 4-5 ώρες. Οχι υπερβολικά ψεκάσματα και όχι σε λαιμό. Μόνο στήθος.

Το classico είναι ιδιαίτερο άρωμα που όμοιό του απλά δεν υπάρχει.Δε μοιάζει με κανένα. Σε αρκετούς δεν αρέσει, είναι αρκετά έντονος ο μόσχος που περιέχει και σε μερικούς θυμίζει "παππού" ή εκκλησία. Περιμένω να το εκτιμήσουν άτομα τουλάχιστον 30 χρονών και πάνω. Οι πιο μικροί, πιθανώς να τους βρωμάει κιόλας.

Ηλία πάντως δεν θεωρώ ότι πέταξες στα σκουπίδια τα 5,50 ευρώ σου, κάθε άλλο.. Είναι όντως η καλύτερη υλοποίηση του αφρόλουτρου.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

To άρωμα μου αρέσει επειδή μου αρέσει το Classico και το εκτιμώ επειδή μου ξυπνά αναμνήσεις. Κατά τη ταπεινή μου γνώμη όμως φωνάζει bodyspray. Aπό τη τιμή, το δοχείο, το τρόπο διασποράς, όλα μου δείχνουν αυτό. Υποκειμενικά πάντα. Τώρα, δε ξέρω αν το bodyspray παραπέμπει σε αποσμητικό οπότε και χρησιμοποίησα τη λέξη aftershower. To θέμα είναι πως κάποια αρώματα, για μένα, δε νοούνται ως edts . Είναι τόσο "προσωπικά" που δε μπορείς να τα "κυκλοφορήσεις" .
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Παντως σχετικα με το αν ειναι bodyspray η οχι πιστευω δεν ειναι γιατι η paglieri βγαζει το classico και σε deo spray σε δοχειο υπο πιεση. Οπου εκει λογω του οτι το παρακαναν στο οινοπνευμα ειναι αρωμα πνιχτο και δεν αντεχεται. Παντως για το eau de toillette γραφει οτι ειναι perfume with bodyspray effect. Οποτε ενα δικιο πρεπει να το εχεις.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ημέρα δοκιμών. Βvlgari Garanat : Από μένα ένα μεγάλο Χ.

Δυστυχώς δεν.. καλά να είμαστε να δοκιμάζουμε.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Μιας κι δεν βρηκα νημα για In & Out αρωματα, το ποσταρω εδω. Στον Σκλαβενιτη στις Τζιτζιφιες πριν λιγο σε τιμη "προσφορα" 17€ απο 27€ :shock: Nivea Eau de Toilette
Εικόνα


Ηταν κλειστα στο κυλινδρικο κουτι χωρις τεστερ Γιατρε μου! Μονο εδω βρηκα 2 λογια:


Top notes: grapefruit, cardamom, pink pepper, salt
Heart: lavender, geranium, coriander, cedar wood
Base: patchouli, tonka, amber, vanilla, nutmeg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος __Nikolas την 22 Νοέμ 2018, 17:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Με 17 ευρω καλύτερα να παρεις 2 φαγκρια ιχθυο
τροφίου να σε δει ο Θεός!
Let the music play
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Dior Sauvage .

Όχι, όχι, όχι !

Πώς πετιέται τόσο χαμηλά η ιστορία του οίκου ; Άρωμα χωρίς χαρακτήρα, τεχνητό, τίποτα το ιδιαίτερο το ξεχωριστό. Απλά υπερεκτιμημένο.

Μarketing το έκανες πάλι το θαύμα σου.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ηλία όπως τα λες.
Όλα πλέον marketing είναι.-
Για να πάρεις αξιόλογο άρωμα πλέον, πρέπει να έχεις δίπλωμα χημικού και τσέπη εφοπλιστή.
Έχω σταματήσει πλέον να ασχολούμαι.
Έχω βρει 2-3 παλιά και καλά που μου πηγαίνουν και κρατάνε.με αυτά πορευομαι τώρα στα στερνά (που το θυμήθηκα αυτό).... :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”