Σαπούνια για πλύσιμο προσώπου πριν το ξύρισμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Άρα μιλάμε απλά για πλύσιμο προσώπου και όχι απαραίτητα πριν το ξύρισμα όπως λέει ο τίτλος. :)

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι θα προσφέρει στο ξύρισμα το απλό πλύσιμο των σημείων που θα ξυρίσουμε πριν βάλουμε σαπούνι.
Επειδή χρησιμοποιώ μαχαίρι, καταλαβαίνω διαφορά, αλλά όχι με απλό πλύσιμο.
Υπάρχει διαφορά αν κρατάμε τα γένια μας υγρά για τουλάχιστον πέντε λεπτά.
Πράγμα εύκολο όταν έχεις να προετοιμάσεις το μαχαίρι. :)
Αν είναι απλά να τρίψεις τη μουσούδα σου με σαπούνι και να την ξεβγάλεις, το face lather θα την καθαρίσει καλύτερα.
Και γιατί το σαπούνι του ξυρίσματος δεν έχει τις ίδιες καθαριστικές ιδιότητες με το απλό σαπούνι;
Δεν περιέχει αλκάλια;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Εγώ πάντως κάνω ένα ελαφρύ μασάζ σε όλη την επιφάνεια, ακριβώς πριν το ξύρισμα (με χλιαρό προς ζεστό νεράκι), με χρήση συνήθως Παπουτσάνης Γλυκερίνης ή κάποιο pre-shave ξυριστικό σαπούνι ή κάποιο "απαλό", αν μπορώ να το πω έτσι, σαπούνι γενικότερα.

Όταν πρωτοξεκίνησα το πξ δεν ακολουθούσα την διαδικασία αυτή και δεν είχα κάποιο πρόβλημα στο πρώτο πέρασμα (αν φυσικά είχα κάνει προετοιμασία). Μετά, διαβάζοντας από εδώ και από εκεί, παρατήρησα ότι, αν έκανα ένα μασάζ 1-2 λεπτών σε όλα τα σημεία που αμέσως μετά θα ξυρίζονταν, το πρώτο πέρασμα ήταν πάντα πιο smooth.

Έκτοτε έχω προσθέσει αυτή την ρουτίνα/διαδικασία μόνιμα στο όλο ξυριστικό "πακέτο" και δεν σκοπεύω να το αφαιρέσω, αφού θεωρώ ότι αναβαθμίζει την ποιότητα και ευκολία τους ξυρίσματός μου.

Φυσικά, ΥΜΜV ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Με απλό πλύσιμο προσώπου και με σαπούνι χεριών, εγώ διαφορά δεν βλέπω.
Εκεί που βλέπω διαφορά είναι όταν αλλάζουν οι παράγοντες σαπούνι και χρόνος.
Αν το σαπούνι είναι κάποιο Ach Britto ή το γλυκερίνης του Παπουτσάνη, τα πράγματα γίνονται λίιιιιιγο καλύτερα.
Αν τώρα, είναι τέτοιο σαπούνι και μείνω και τουλάχιστον 5 λεπτά με αυτό πάνω μου, είναι πολύ καλύτερα με νικητή το Ach.
Αν μείνω με άλλο σαπούνι το δέρμα μου ξεραίνεται και γίνονται χειρότερα, οπότε προτιμώ να το ξεβγάλω και να μείνω με το νερό στο πρόσωπο για αυτά τα πέντε λεπτά.
Αν φύγουμε από τα σαπούνια, το καλύτερο preshave πλύσιμο το κάνει μακράν το facial scrub της Baxter of California!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ωιμέ! Λυπηθείτε με.
Παραδίνομαι στους ειδικούς επιστήμονες.
Δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα με την εμβάνθυνση του ακανθώδους ζητήματος "νίψιμο με x σαπούνι πριν/ξούρισμα με y σαπούνι μετά".
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τι να κάνουμε καλέ κύριε... πολύ θα το χαιρόμουν να μην έβλεπα διαφορά με το Ach Britto :(
Αυτό το πράγμα μυρίζει σαν καμένο ζαντολάστιχο.
Δεν το γλεντάω ιδιαίτερα όταν το βάζω στη μουσούδα μου
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Εγώ χρησιμοποιώ ποτε ποτε το antibacterial της Morgan , που είναι απλά καταπληκτικό . Γενικά ξυρίζομαι μετά από ντους όποτε έχει ήδη γίνει πλύσιμο . Επίσης χρησιμοποιώ tallow based σαπούνια της faena όπου ακολουθώντας της οδηγίες του κατασκευαστή κάνω lather σε όλο το πρόσωπο και επιβεβαιώνω και εγώ ότι μετά η αίσθηση που αφήνει και σε εσένα και στους άλλους (κατά δήλωση τους) είναι απίστευτη !
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πάντως μεταξύ μας ε, αμα έχεις μια αρτιζανια σαπουναρα ολκής δε χρειάζεται καμια προετοιμασία.

Μονο ενα γερο face lather των 5 λεπτών.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Όλα τα σαπούνια ξυρίσματος είναι πολύ πιο καθαριστικά από τα απλά σαπούνια σώματος ή προσώπου. Για πριν το ξύρισμα μια χαρά κάνουν και τα σαπούνια ξυρίσματος.

Εγώ τουλάχιστον κάνω ένα facelathering με το σαπούνι που θα χρησιμοποιήσω, ξεβγαζω και προχωραω ξανά με facelathering και ξύρισμα.

Στο παρελθόν χρησιμοποιούσα κι εγώ σαπουνι γλυκερίνης, αλλά επειδή έχω ξηρό δέρμα μου το ξέραινε πάρα πολύ και πλέον σαπουνίζομαι, ως επί των πλείστων, με το σαπουνι ξυρίσματος που θα χρησιμοποιήσω. Δεύτερη επιλογή σαφώς έχει το σαπούνι ελαιολάδου που είναι το πιο φιλικό προς το δέρμα και με μικρότερη καθαριστική ιδιότητα.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Με μπαρες γενικα Γιωργο μπορουμε να πλενουμε το προσωπο?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Βεβαίως γιατί όχι. Ανάλογα τον τύπο δέρματος του καθενός και με τι βολεύεται.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”