Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε πρόσωπο και κεφάλι. ΤΕΑ TREA

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Περιμενε σε λιγο θα σκασουν κ τα χειλη σου. Να παρεις neutrogena να βαζεις. 5-6 μηνες θα σου παρει η ιστορια. Υπομονή και θα ανταμειφθεις
Άρης
Ζάχος

Έχεις δρόμο ακόμα φίλε. Χαλαρά και υπομονή. Liposan αρκετές φορές μέσα στη μέρα και ενυδατική για τα χέρια. Ίσως γίνεις χειρότερα για λίγο μην σε ανησυχήσει αυτό. Θα φτιάξουν όλα στον 5ο 6ο μήνα.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Alex-V έγραψε:Κυριοι. Πολυ ισχυρη η ισοτρετινοινη. Περασαν ακριβως 10 μερες και το προσωπο μου ξεφλουδιζει, ειδικα γυρω απο το στομα ειμαι ασπρος! Πηγα φαρμακειο και μου εδωσαν μια αλοιφουλα που λεγεται novaquasol. Ψιλοεστρωσε λιγακι. Συνεχιζουμε. :)

Πρόσεξε την Novaquasol
αρκετά καλή αλοιφή (σούπερ βιταμινούχα σε A και Ε) ακόμα και για το πρόσωπο, αλλά
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ!
Πρέπει να φοράς και σοβαρή αντηλιακή, γιατί θα κάνεις πανάδες.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Σας ευχαριστω για την υποστηριξη. Πηρα της neutrogena και πραγματικα χειλακια για φιλημα εχω ο ατιμος χαχα. Παναγιωτη το ξερω και προσεχω πολυ οταν βγαινω με ηλιο.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Καλησπερα σε ολους. Ο 1 μηνας εκλεισε. Παρενεργειες? Πολυ ξερα χειλη. Τιποτα αλλο. Αποτελεσματα προς το παρον?

Η λιπαροτητα των μαλλιων εφυγε. Εμεινα απο περιεργεια 3 μερες αλουστος και ηταν λες και λουστηκα εκεινη την ωρα!!! Που πριν μεσα σε μια μερα ημουν μεσα στο λαδι!!

Προσωπο. Ολοι οι ποροι ηταν φραγμενοι με ασπρα στιγματα. Βγηκαν με τον καιρο ολα στην επιφανεια και οι περισσοτεροι ποροι εχουν καθαρισει. Εφυγε η λιπατορητα απο το προσωπο μου και το νιωθω στεγνο και καθαρο. Οχι ξηρο. Στεγνο!! Η μυτη μου ειναι τελειως καθαρη!!!

Συνεχιζουμε θετικα! Και εχω μονο 1 μηνα που ξεκινησα :greetings-clappingorange:
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Όλα καλά να έρθουν. Χαίρομαι που βλέπεις αποτέλεσμα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros_con
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2015, 23:26
8

Καλησπέρα στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ, να πω και εγώ με την σειρά μου οτι πάσχω χρόνια απο Σ.Δ και το πιο αποτελεσματικό που δοκίμασα για το κεφάλι άλλα και πρόσωπο, το οποίο σταμάτησε τις νυφάδες τελείως άλλα όχι τόσο την κοκκινίλα που επανέρχεται σε περιόδους έντονου στρες, είναι το Kelual DS απο την Ducray, ειδικό σαμπουάν που καταπολεμά την Σ.Δ σε όλο το τριχωτό της κεφαλής, μου το πρότεινε δερματολόγος.
Η κρέμα που χρησιμοποιώ εδώ και κάποια χρόνια είναι η KERIUM DS CREME της La Roche-Posay. Αυτά τα δυο προϊόντα προσφέρουν κάτι παραπάνω από προσωρινή θεραπεία από όσο έχω διαπιστώσει. Παρ' όλα αυτά, λόγω έντονης πίεσης και άγχους τον τελευταίο καιρό οι κοκκινίλες επιδεινώθηκαν και εξαπλώθηκαν, ευτυχώς χωρίς νυφάδες και φαγούρα ή λιπαροτητα.

Δυστυχώς λόγω του οτι βρίσκομαι Αγγλία, από τα προϊόντα που προτάθηκαν, μπορώ να προμηθευτώ για γρήγορο αποτέλεσμα μόνο της Body shop. Καλή τύχη σε όλους τους συνπάσχοντες.
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Καλησπερα συννονοματε. Εχω ακουσει και εγω για αυτα τα προιοντα που χρησιμοποιουσες, αλλα οτι και να δοκιμασεις, θα αναγκαζεσαι για μια ζωη να τα χρησιμοποιεις. Δεν νομιζω οτι ακουγεται λογικο κατι τετοιο. Γιαυτο αν διαβασες παραπανω, κατεληξα να κανω την ισχυρη θεραπεια της ισοτρετινοινης, που συμφωνα με την δερματολογια, ειναι η τελευταια λυση οταν ολα τα αλλα αποτυχουν και εχεις σταθερα αποτελεσματα για μια ζωη μετα.Προσωπικα, εχω κλεισει 1 μηνα και κατι απο τοτε, και η λιπατορητα στα μαλλαι εφυγε, δεν εχω τοσο εντονη φαγουρα οπως πριν και οι κοκκινιλες αρχιζουν και ηρεμουν. Ειναι θεραπεια 3 μηνων ομως την κανεις για καιρο για να ολοκληρωθουν τα αποτελεσματα. Επειδη ομως δεν θελω να σου προτεινω κατι τετοιο, δοκιμασε κατι. Απο περιεργεια. Αν πινεις αλκοολ αναψυκτικα καφε και τσαι, κοψτα τελειως αν μπορεις και το σημαντικοτερο, σταματα να τρως τροφες που περιεχουν γλουτενη. Ψωμι, γαλα, τυρι. Ακουγεται υπερβολικο, αλλα αν μπορεις κανε αυτο το πειραμα για εναν μηνα. Αν δεις βελτιωση, φταιει η γλουτενη και το αλκοολ κυριως.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Για την KERIUM DS CREME της La Roche-Posay θα συμφωνήσω κ εγώ οτι ειναι πολυ καλή
Άρης
Bereal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2015, 16:58
8
Has thanked: 1 time

καλησπερα παιδες...αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα κοντα 4 χρονια τωρα...ειχα πυτιριδα στην αρχη αλλα οταν ημουν στρατο αρχισαν και οι κοκκινιλες...πηγα στον δερματολογο μ εδωσε μια κορτιζονουχα αλοιφη που την εβαζα 3 χρονια δεν υπηρχε λυση μονιμη ,μονο για μερικες μερες και μετα παλια τα ιδια...φετος το καλοκαιρι εκοψα την αλοιφη το προσωπο μ εγινε εντελως χαλια....ξαναπηγα στον δερματολογο και καναμε μια θεραπεια με ενεσεις...εκανα 3 ενεσεις συνολικα ανα μια εβδομαδα την μια...μου ειπε οτι εχει 97% επιτυχια...μεχρι στιγμης δεν εχω δει αποτελεσμα και εχει περασει 1,5 μηνας σχεδον...ξαναπηγα και μ ειπε οτι επειδη ανχωνομαι πολυ μπορει να δω αποτελεσμα λιγο αργοτερα...ακομη περιμενω..
βαζω μια λοιφη χωρις κορτιζονη τωρα 2 φορες την μερα πρωι-βραδυ και κανει δουλεια αλλα οχι μονιμη...

θελω να πω οτι εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα...γιατι οι κοκινηλες στο προσωπο με τρελαινουν και νευριαζω..
και υπαρχουν καποια πραματα που δεν πρεπει να κανουμε....
ΟΧΙ αλκοολ , καφε , λιπαρα , γλυκα ,γαλακτοκομικα, αυγα , ξηρους καρπους..το χειροτερο βεβαια ειναι το αγχος και στεναχωρια , ο θυμος //επισης χρειαζεται να κοιμαστε καλα...τουλαχιστον 8 ωρες,,,μετα απο καλο υπνο βλεπω αποτελεσμα..
εχω ξενερωσει που λενε οτι δεν φεγει ποτε και γι αυτο καθε μερα ψαχνω για λυση,,,θελω να πω οτι το καλοκαιρι αν και κοιμομουν λιγο αλλα δεν επινα αλκοολ καθολου για 20 μερες εκανα καθημερινο μπανιο στην θαλασσα και πρωτη φορα στα 4 χρονια ειχε φυγει τελειως και απο προσωπο και απο κεφαλι...ημουν τελειως καθαρος χωρις να βαζω τιποτα...αφου ξυπνουσα περιμενα να δω κοκκινιλα και ημουν πεντακαθαρος...το λεω αυτο γιατι σε ενα ξενο forum βρηκα αυτο .... μιλαει για θεραπεια με sea salt....

και κατι αλλο για πολλους που δεν το ξερουν σιγουρα....
προσωπικα εχω παντελη ελειψη ενζυμου g6pd και οποιος αλλος εχει πρεπει να μην ξαναβαλει αλοιφη με κορτιζονη στο προσωπο γιατι με την παροδου του καιρου κανει αιμολυση σου ριχνει τον αιματοκριτη δλδ...επισης ολες οι αλλοιφες εχουν petrochemicals μεσα οπως ειναι η paraffin ,παραμπενς, ta PEG. ΚΑΙ αλλα πολλα και εαν εχεις ΠΑΝΤΕΛΗ ελλειψη του ενζυμου g6pd καλο θα ηταν να μην τις χρισιμοποιες..οχι οτι θα παθεις κατι σημαντικο απλα θα αισθανεσαι λιγο κουραμενος και θα νυσταζεις..einai to low level αιμολυση....
ειναι δικοπο μαχαιρι δλδ για εμας εχομε να επιλεξουμε αναμεσα σε υγεια ή ομορφια... γι αυτο κοιταω να λυσω την ΣΔ με φυσικες μεθοδους.... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 16 Νοέμ 2015, 17:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Θα σε παρακαλουσα να μην αναρτεις τους συνδεσμους αδεσποτα, αλλα τους ενσωματωνεις. Ευχαριστω. Φιλικα, Στεφος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”