Σαπούνια For Men

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

koulalexis έγραψε:1996-2013 Fa For Men Bar Shoap το σκούρο μπλέ το "έλιωσα" τόσα χρόνια και οι...καλοί οι άνθρωποι το σταμάτησαν...αν το έβρισκα κάπου θα "σήκωνα" όσα είχε στο μαγαζί!!!!!
koulalexis έγραψε:Όχι δεν είναι το energizing είναι το πιο σκούρο μπλέ που γράφει "For Men"

Το θυμόμουν το post του φίλου σχετικά με το μπλε σαπούνι fa και το πήρα όταν το πέτυχα.
Το δοκίμασα μερικές φορές και μου άρεσε οπότε το ξαναπήρα.

Ορίστε και οι φωτό για να μας πει ο φίλος εαν είναι αυτό που εννοούσε.
Πάντως άλλο σκούρο μπλε της fa, πέρα απο αυτό, δεν έχω βρει όσο και αν έψαξα.

Εικόνα

Εικόνα

Παράλληλα πήρα και ενα "fa refreshing lemon" σε συκευασία χρώματος ανοιχτό πράσινο (Lime) για δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Όπως έγραψα 1 χρόνο πρίν, εγώ αυτό θυμάμαι, το μπλέ Energizing, το γαλάζιο και το πράσινο,
τα 3 που είχαν τα καλύτερα αρώματα. Τα έπαιρνα σε 4άδες που περιείχαν αυτά τα τρία και ένα
πορτοκαλί συνήθως. Έχω δοκιμάσει παλαιότερα όλα τα άλλα (γιαούρτια, γκρέϊπ φρούτ-το πορτοκαλί πιό πάνω, σταφύλι κλπ), αλλά δεν με άρεσαν τα αρώματα. Δύσκολα τα βρίσκεις πιά σε μεγάλα Σ/Μ κλπ, μόνο ίσως σε μαγαζάκια με παράλληλες εισαγωγές
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Το βρήκα σε συνοικιακό mini market αλλά έπεσα σε αρχαία παρτίδα :D
production date 09/2012 - expiration date 09/2015

Θα τελειώσω τα 2 που πήρα και δεν θα ξαναπάρω γιατί αν και δεν έπαθα τίποτα με το πρώτο που δοκίμασα, το φοβάμαι με προιον που έχει λήξει εδω και 13 μήνες.
Για να δοκιμάσω το πράσινο (lemon) πήγα και λεω ας πάρω και ενα μπλε αφού ήταν μπροστά μου.

Πάντως αν βρω αλλού φρέσκια παρτίδα θα το ξαναπάρω αφού έχει ωραίο άρωμα και είναι καλό καθαριστικά.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Βασικά και εγώ έχω ληγμενα σαπούνια και δεν έχω πάθει τίποτα.Η λήξη είναι υποχρεωτικό να αναγράφει.Δηλαδη μπορεί να λέει 2015 αλλά να λήγει το 30+
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Δεν έχουνε ανάγκη τα σαπούνια εκτός ίσως αυτά που φτιάχνονται με ζωικό λίπος.

Πριν δύο χρόνια είχα πετύχει στο χωριό σαπούνια ελαιολάδου που έφτιαχνε η γιαγιά μου κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '70. Τα δοκίμασα και τα βρήκα μια χαρά ή τουλάχιστον προς το παρόν έχω επιβιώσει παρ'ότι τα χρησιμοποίησα.
stergios

Παπουτσανη καραβακι με αρωμα χαμομηλι. Κλασσικο. Τωρα τελευταια το πηρα για το μπανιο κ μ αρεσε σ αντιθεση μ ενα kappus... Δε χρησιμοποιω αφρολουτρα μονο σαπουνι.
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Και εγώ έχω διαβάσει πως τα σαπούνια ελαιόλαδου δεν λήγουν ποτέ.
Ίσα - ίσα με τα χρόνια γίνονται καλύτερα. Βέβαια στην περίπτωση του fa δεν μιλάμε για φυτικό, σπιτικό σαπούνι.
Έχει χημεία και πολύ μάλιστα :D

Βέβαια δεν έχει ζωικό λίπος (sodium tallowate) και ισως το βοηθά να διατηρείτε περισσότερο.
Πάντως το έχω δοκιμάσει 8-9 φορές και είναι μια χαρά, δεν φαίνετε να έχει πρόβλημα ή αλλοίωση.
Αν έχει επηρεαστεί το άρωμα ή οι ιδιότητες δεν μπορώ να το ξέρω γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης με fa που δεν έχει λήξει.

Διεθνώς συνεχίζει να κυκλοφορεί πάντως, το τσέκαρα στο site της fa, οπότε κάπου θα βρεθεί "φρέσκια" παρτίδα με λίγο ψάξιμο.

Δεν με καίει άμεσα να βρω για να πω την αλήθεια γιατί έχω στο ντουλάπι 5 σαπούνια να τελειώσω (2 παπουτσάνη, 2 fa και 1 ερμής) και είναι και άλλα ευρείας κυκλοφορίας που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Επόμενοι σταθμοί: imperial leather, παπουτσάνης γλυκερίνης, cleopatra και camay.
Τα 2 τελευταία είναι γυναικεία αλλά θα τα δοκιμάσω για να έχω εικόνα και επειδή θεωρούνται κλασικά.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Κλασσικά είναι και το lux και το ΑΒΕΑ άμα τα βρεις δκκιμασέ τα.
Εγώ έχω και το pears από το χόντο αλλά το έχω μόνο για τα χέρια γιατί έχει και οινόπνευμα.
Έχω σκοπό να δοκιμάσω κάποια στιγμή και το ερμης που μου άρεσε.
Αυτή τη στιγμή τελειώνουν ένα saponeria artigianale fiorentina-vetiver.Πολυ όμορφο άρωμα αλλά δεν κάνει πολύ αφρό.

Ερώτηση προς όλους:Τα σαπούνια μπάνιου μπορεί να καθαρίζουν και με λίγο αφρό?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
stergios

Ο αφρος δεν εχει σχεση με τις καθαριστικες ιδιοτητες απ οσο γνωριζω..
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Η Παπουτσάνης κάνει σαπούνια ιδιωτικής ετικέτας και για τα supermarket ΕΛΟΜΑΣ.

Αγόρασα σήμερα ένα με άρωμα βανίλια-σανδαλόξυλο.
Τώρα βανίλια και "Σαπούνια For Men" ίσως να μην ταιριάζουν αλλά το αναφέρω για οποιονδήποτε του αρέσει το sandalwood.

Όταν το δοκιμάσω θα αναφέρω και την γνώμη μου για το σαπούνι.

Ορίστε και μερικές φωτό.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”