Σαπούνια For Men

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Εχει πολλη χημεια αποτι ειδα ομως. Αρκετα κακες ουσιες, sls, αρωμα, αλκοολ, edta. Για καποιον δηλαδη που εχει ευαισθητο δερμα θα ειναι προβλημα πιστευω.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

To δοκίμασα για πλύση προσώπου και τα έσπασε.Τώρα η χημεία είναι για κάποιους ένα θέμα,αλλά αν δεν είναι μην το σκέφτεστε.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mου κάνει εντύπωση πάντως που πάνε κόντρα στο ρεύμα της εποχής και χρησιμοποιούν αλκοόλ που το θέλει να ξηραίνει την επιδερμίδα όταν πολλές εταιρείες καλλυντικών - σαπουνοποιίας το έχουν αποτάξει απο τα συστατικά τους.
Παρ'όλα αυτά δε θα είχα πρόβλημα να το δοκιμάσω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Μετά τα καλά σχόλια των φίλων στις προηγούμενες σελίδες, πήρα και εγω το μπλε σαπούνι felce azzurra classico.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα αλλά έχω να πω οτι το άρωμα είναι απίστευτο.
Κανένα απο τα Ελληνικά, αντίστοιχης τιμής, που έχω χρησιμοποιήσει δεν μυρίζει τόσο ωραία.

Θέλω όσο μπορώ να προτιμώ Ελληνικά προιόντα, τα σαπούνια του παπουτσάνη και τα ερμής είναι εξαιρετικά, αλλά αν το άρωμα του felce azzurra είναι ταιριαστό και στο δέρμα μου, δεν μου αφήνει επιλογή παρα να το χρησιμοποιώ συνέχεια.

Θα επανέλθω όταν το δοκιμάσω.

off-topic

Υπάρχει copyright στο άρωμα? Συγνώμη αν η ερώτηση είναι ηλίθια, αλλά το έχω απορία,

Θέλω να πω, μπορεί μια εταιρεία να αντιγράψει το άρωμα ενος επιτυχημένου προιόντος άλλης εταιρείας?
Αν μια Ελληνική εταιρεία παράγει ένα σαπούνι με ίδιο ή παρόμοιο άρωμα άλλης εταιρέιας, μπορεί να έχει πρόβλημα?
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27370 times
Been thanked: 38917 times
Ηλικία: 54

Υπάρχει copyright στο άρωμα? Συγνώμη αν η ερώτηση είναι ηλίθια, αλλά το έχω απορία
Μόνον στη Γαλλία (πού αλλού;), πρόσφατες αποφάσεις δικαστηρίων επέτρεψαν το κόπιραιτ σε αρώματα. Υπάρχει όμως μεγάλο debate στο νομικό κόσμο σχετικά με αυτό το θέμα για τον απλό λόγο ότι ο καθένας μας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα αρώματα οπότε πώς μπορεί να θωρακιστεί νομικά μια μυρωδιά που υπάρχει στη φύση ή έστω μια σύνθεσή τους;

Θεωρητικά πάντως μπορεί ο κατασκευαστής να καταθέσει την πατέντα του (σύνθεση αρώματος εν προκειμενω) στον Οργανισμό Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας (Patent Office αγγλιστί, Pat. Off. που γράφει στις κεφαλές των Ζιλέτ) της χώρας του ή αυτόν της Ε.Ε. ή στον παγκόσμιο. Ποιός όμως θα ρισκάρει να αποκαλύψει δημόσια τη μυστική σύνθεση του αρώματός του αφού την πράξη είναι σχεδόν αδύνατο να μαντέψει κάποιος με ακρίβεια τη σύνθεση και να την αντιγράψει;

Jean Bapriste Grenouille lives.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Ευχαριστώ για την πληροφορία Vavous :)
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Μου έχει δημιουργηθεί μια απορία με τα σαπούνια. Τι διαφορετικό έχει ένα σαπούνι σώματος από ένα σαπούνι προσώπου; Ρώτησα στα Freshline για κάποια σαπούνια αν είναι προσώπου και μου είπε ότι είναι κυρίως σώματος και μου έδειξε άλλα για το πρόσωπο. Ποια η διαφορά τους; Δηλαδή το σαπούνι που χρησιμοποιώ για μπάνιο δεν θα μου καθαρίσει και το δέρμα του προσώπου ή το αντίθετο; :think:
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Η διαφορά είναι οτι στα σαπούνια προσώπου που είναι πιο ευαίσθητη η επιδερμίδα υπάρχουν πιο περιποιητικά συστατικά (πάντα υπο προϋποθέσεις ) απο αυτά που είναι για το σώμα . Τώρα βέβαια με ενα κάρο χημικά συστατικά (σαπούνια ευρείας κατανάλωσης) πως μπορεί να είναι περιποιητικά για την ευαίσθητη επιδερμίδα του προσώπου σηκώνει συζήτηση.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τα σαπούνια προσώπου (και μαλλιών) δεν πρέπει να έχουν έντονες καθαριστικές ιδιότητες. Αντιθέτως, πρέπει να έχουν περιποιητικές. Τα κοινά σαπούνια σώματος έχουν το αντίθετο.

Τα σαπούνια προσώπου συνήθως παρασκευάζονται με πιο ακριβά έλαια, που έχουν βέβαια καλύτερες ιδιότητες. Εγώ πχ βάζω λάδι αβοκάντο και jojoba, τα οποία είναι υπερβολή για σαπούνι σώματος.

Αυτά βέβαια ισχύουν για μικρές παραγωγές, όχι μαζικής αγοράς όπως λέει ο Άρης παραπάνω. Εκεί παίζουν ρόλο αλλά πράγματα, κυρίως συνθετικά υλικά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Άρη & Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση. :helt
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”