Πράσινο Σαπούνι Λέσβου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Χθές άνοιξα και άρχισα να χρησιμοποιώ ενα σαπούνι 100% απο γνήσιο ελαιόλαδο που το είχα πάρει απο την Ι.Μ Ηβήρων του Αγ.Ορους που πήγα πέρυσι. Κατάλευκο,και πρέπει να κάνεις αρκετή προσπάθεια για να κάνεις λίγο αφρό...(αυτό το πήρα πριν αρχίσω να φτιάχνω σαπούνια.... :megagrin )
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Παιδια συγνωμη για το off topic αλλα να μην ανοιγο αλλο θεμα. Θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξης. Ειχα βαλει σε ενα πηλινο μπωλ το σαπουνι μου. Τωρα ηθελα να το βγαλω και δεν βγαινει. Ξερει καποιοσ πως χωρισ να το καταστρεψω. Μηπως να το ζεστανω? Στην τελικη βεβαια θα σπασω το πηλινο αλλα λεω μηπως υπαρχει αλλος τροπος.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Καλημέρα Νίκο, μήπως αν έβαζες λίγο ζεστό νεράκι και το άφηνες λίγα λεπτά; Μάλλον θα μπορέσεις να το βγάλεις χωρίς να το καταστρέψεις.

Προσωπικά αυτό θα δοκίμαζα για αρχή...

:btt1 :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Boυτηξε το μπωλ σε ενα αλλο με καυτο νερο χωρις να μπει νερο στο μπωλ με το σαπουνι , σε λιγο και μολις μαλακωσει λιγο χωρις να γινει κρεμα με ενα μαχαιρακι κοψε περιμετρικα και νομιζω θα βγει .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

aris22 έγραψε:Χθές άνοιξα και άρχισα να χρησιμοποιώ ενα σαπούνι 100% απο γνήσιο ελαιόλαδο που το είχα πάρει απο την Ι.Μ Ηβήρων του Αγ.Ορους που πήγα πέρυσι. Κατάλευκο,και πρέπει να κάνεις αρκετή προσπάθεια για να κάνεις λίγο αφρό...(αυτό το πήρα πριν αρχίσω να φτιάχνω σαπούνια.... :megagrin )

Φίλε μου αν και ένα μήνα αργότερα, θέλω να σου πω ότι πολλά απο αυτά τα σαπούνια δεν είναι ατόφια από 100% παρθένο ελαιόλαδο όπως παρουσιάζονται αλλά φτιάχνονται και από άλλα είδη λαδιού πχ μούργα ή τηγανέλαια ή μέτριας ποιότητας ελαια. Δεν μπορώ βέβαια να γνωρίζω αν το δικό σου είναι τέτοιας ποιότητας, η πλειοψηφία συνηθως έτσι είναι. Πάντως το ότι δεν κάνει πολύ αφρό είναι καλό από την άποψη ότι θα έχει φυσικά συστατικά, οπότε παίζει και να είναι...

Πάντως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω σαπούνια από ελαιόλαδο καλής ποιότητας και σε λογικές τιμές εντός λεκανοπεδίου Αττικής ή και κέντρο; Ή Έστω από κάνα δοκιμασμένο οnline κατάστημα. Σε λογικές τιμές πάντα.... Για πλύσιμο το θέλω στο μπάνιο! όχι για ξύρισμα...

Βρήκα σε ένα μαγαζί στο Μαρούσι με παραδοσιακά προιόντα πριν λίγες μέρες. Ο τύπος εκεί μου είπε ότι τα φτιάχνει αυτός (δεν μπορώ να ξέρω πόσο ισχύει) ήταν χύμα σε ένα καλαθάκι ασπρουλάκια 100γραμμάρια το καθένα αν θυμάμαι καλά και κόστιζαν 2,5 ευρώ το ένα... τσιμπημένη τιμή αναλογικά με το μέγεθος. Πήρα ένα και δοκίμασα... Καλή ποιότητα αφρού και η αίσθηση πάνω στο δέρμα και καθόλου άρωμα.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

@ dimitris7: Στον Σκλαβενιτη ιδιως αν ειναι μεγαλο εχει καπου παραχωμενα σαπουνια "Αρκαδι"
Δεν ειναι εκει με τα αλλα σαπουνια,τα εχει καπου χωμενα μαζι με "τουμποφλο" και αλλα μη σχετικα με σαπουνια
Σε ολη την αλλη περιοχη θα βρεις αυτα τα πασης φυσης αρωματικα που ειναι μια αηδια
Οπως καταλαβες το κανει γιατι δεν πεφτει η σχετικη "μιζα"
Η τιμη ειναι πολυ χαμηλη ανα 5αδα,τα εχω καιρο που τα χρησιμοποιω
Δεν εχω ερεθισμους σε μασχαλες-απο κατω που ειχα με πολλα αλλα
Δεν ειμαι ειδικος στα σαπουνια αλλα με αυτο σωθηκα που λενε

http://www.arkadisoap.gr/el/master/page/7" onclick="window.open(this.href);return false;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Nαι το γνωρίζω πολύ καλά το αρκάδι και το είχα παρει μια φορά παλιότερα και πλενόμουνα αλλά τότε δεν ασχολιόμουνα με σαπούνια, οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη. Η ίδια εταιρία βγάζει νομίζω και πράσινα απορρυπαντικά τώρα για πλυντήρια (ή κάτι τέτοιο)

Το αρκάδι παλιότερα το συνέστηναν πολλοί παιδίατροι σε παιδάκια να πλένονται έχει χρόνια στο κουρμπέτι απλά άλλοι λένε ότι είναι μύθος οι ευεργετικές διότητες του και ότι δε διαφέρουν αυτά τα σαπούνια (γενικά τα σαπούνια από λάδι) απο τα κοινά σαπούνια...

Θα κοιτάξω να το παρω γιατί σε μαγαζιά με βιολογικά δεν έχω βρει τπτ αξιόλογο ίσα ίσα που μερικά έχουν τσιμπημένες τιμές. πχ το σαπουνάκι της αμάλθια, καλο, άγιο, το νιώθεις διαφορετικά και φαίνεται ότι έχει μια ποιότητα αλλά ρε παιδιά όχι και 13 ευρώ τέτοιες εποχές... Μέχρι και 16 ευρώ το είδα τα 125 γραμμάρια. Χρυσός είναι;

To αρκάδι το πράσινο μου κάνει περισσότερο κλικ από το άσπρο που δεν το θυμάμαι παλιότερα... Ποιο λέτε εσείς;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Aχ βρε Δημήτρη έπρεπε νε μέναμε κοντά να δοκίμαζες κάποιο απο ολα αυτά τα σαπούνια που έχω φτιάξει εγώ και θα μου έλεγες εντυπώσεις.....(όσοι τα δοκίμασαν τους άρεσαν φοβερά... :megagrin )
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
ΠΙΤΣΜΑΝ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 14:43
12
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 44

οκ.λοιπον το σαπουνι τελικα που εφτιαξα ειναι μια χαρα,για μπανιο,μαλλια,Κ Α Ι ξυρισμα!!!!!!
ειλικρινα το δοκιμασα και μπορω να πω πως αν και ζοριστηκα λιγο στην αρχη να κανω αφρο μετα ξυριστηκα μια χαρα.εχω βαλει και μελι μεσα οποτε ειναι οκ.θα βαλω στο πακετο για οποιον θελει να δοκιμασει.αλλα για μπανιο δεν παιζεται.μεχρι και η γυναικα μου που ειχε ξηροδερμια πλεον εχει αρχισει και φευγει σιγα σιγα.ειναι μονο απο ελαιολαδο χωρις αλλα τηγανολαδα κλπ!τωρα φτιαχνω με μαστιχα καθως ειναι το αγαπημενο μου αρωμα (χιωτης). :dance3
ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ!
ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΕΙ!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ@@@ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΠΕΙ!
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εμπαινε ΠΙΤΣΜΑΝ.

:hellas
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”