Πράσινο Σαπούνι Λέσβου

Απάντηση
NavalArchitect

Το Αρκάδι το χρησιμοποιώ κι εγώ, και το λευκό αλλά και το πράσινο, τα μεγάλα blocks.

Δεν έχω δει σύνθεση διότι από το μαγαζί που τα παίρνω μου τα δίνουν bulk σε σακούλα. Η κρέμα που κάνει όμως, ειδικά το λευκό, υποδηλώνει κατ'εμέ πως είναι φυτικό. Το πράσινο, όπως αναμένετο, κάνει κατάτι λιγότερο 'μπουγιόζικη' σαπουνάδα, αλλά και πάλι δεν μπορείς να κρίνεις από αυτό (η ευκολία με την οποία ένα σαπούνι κάνει αφρό εξαρτάται από ένα agent το οποίο αν είναι σε μεγαλύτερη ποσότητα τότε problem solved).

Το λευκό Αρκάδι δεν είναι κακό, το μεγάλο μέγεθος είναι βολικό για μπάνιο. Δεν είναι κι MdC βέβαια στη δημιουργία ποιοτικής κρέμας αλλά είναι ένα πολύ τίμιο για τα χρήματά του σαπούνι. Σε σχέση με 'βαριά' ονόματα (Αγγλικά triple milled μπάνιου) πιστεύω δίνει καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης. Υποδεέστερο του Atkinsons (αυτό είναι πολύ καλό σαπούνι) και καλύτερο των Nanny's. Σε σχέση με τα κλασικά Ιταλικά μπάνιου αναμείνατε, θα τα δοκιμάσω σύντομα.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

ξέρω ότι τα πράσινα σαπούνια έχουν ελαιόλαδο, σόδα και ποτάσα αυτά που ανέφερα (παπουτσάνης αρκάδι) λες να έχουν και άλλα μέσα ;
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Παντως το σαπουνι ελιας ειναι απο τα καλυτερα στον καθαρισμο του προσωπου κατα την γνωμη μου, ουτε το ξεραινει ουτε τιποτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iasonas την 13 Ιαν 2013, 20:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

σε σχέση με τα άλλα που κυκλοφορούν στα σουπερ μαρκετ δε το συζητώ !!!!!
αλλά αυτό που λες με το τράβηγμα είναι σχετικό ανάλογα την επιδερμίδα έμενα με τραβάει λες και έχω κάνει λίφτιγκ !!!

αυτά ή αυτά λένε τίποτα ; από μεριάς αγνότητας;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zouve την 13 Ιαν 2013, 21:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ναι και εγω το εχω παρατηρησει αυτο απλα καποια αλλα τυπου Clearasil, Avene κτλ μετα απο λιγο καιρο χρησης το δερμα μου αρχιζει να σκαει λογο ξηροτητας της επιδερμιδας
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Γενικά το Αρκάδι θεωρείται απο τα αγνά σαπουνια. Δεν ειναι τυχαίο ότι συνίσταται ακόμα και για νεογέννητα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

μου κάνει εντύπωση που δε γράφει τα συστατικά του πάνω η συσκευασία στο απλό σαπούνι !!!
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Βασικά εγώ με τα σαπούνια μπάνιου δεν βγάζω εύκολα άκρη.

Βολεύομαι προς το παρών με το πράσινο Παπουτσάνη και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Μόνο για σώμα και χέρια το χρησιμοποιώ.

Το αρκάδι ρε παιδιά δεν είναι φυτικό 100%, ούτε και του παπουτσάνη φυσικά. Βάζουν χρωστικές για να πάρει χρώμα για συστατικά δεν ξέρω αλλά σίγουρα δεν έχουν τόσα χημικά όσα τα υπόλοιπα του εμπορίου μάρκες όπως dove, imperial leather, fissan κτλπ.

Για πρόσωπο εμένα τα στέρεα σαπούνια δημιουργούν ξηρότητα και δεν προσφέρουν καμία αίσθηση. Σε αντίθεση με τα φαρμακευτικά υγρά σαπούνια πχ avene είναι σαφώς ανώτερα και βοηθούν στην καταπολέμιση της ακμής.

Η ξηρότητα έχει να κάνει με το είδος του σαπουνιού, τον τύπο δέρματος όπως και με τη χρήση.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

έχω την εντύπωση ότι ο παπουτσάνης γράφει τα συστατικά πάνω στη συσκευασία του.
Το Αρκάδι δεν γράφει τίποτα απάνω
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Το λευκο αρκαδι ειναι απο φοινηκελαιο και κανει καλλυτερο αφρο. Το πρασινο ειναι απο πυρηνα ελιας. Οσο για το οτι στεγνωνει την επιδερμιδα ειναι μονο παροδικο και για καποια δευτερα. Οταν ξεβγαλτει νιωθεις μια παροδικη ξηροτητα η οποια ομως εξαφανιζεται οταν σκουπιστεις και στεγνωσεις.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”