Επιλογή προϊόντων μπάνιου. Γνώμες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

L'Angelica Officinalis
Εικόνα
Aυτή η εταιρεία βγάζει από τα καλύτερα αφρόλουτρα.Έχει από όσο είδα και σειρά βιολογική.Τα συστατικά είναι ποκλύ καλά χρειάζεσαι μόνο μια μικρή ποσότητα για πλούσιο και πυκνό αφρό.Καθαρίζουν πολύ καλά και κοστίζουν κάτω από 2 ευρώ.
Το μόνο μειονέκτημα τους είναι οτι δεν τα βρίσκει κανείς εύκολα.Στη Θεσσαλία στα σούπερμάρκετ Βλαχοδήμος υπάρχουν διαθέσιμα παρόλαυτά αν και όχι σε όλα τα αρώματα.Η λεβάντα τους με την τσουκνίδα είναι ένα πολύ όμορφο και χαλαρωτικό αφρόλουτρο αρωματικά.Αν σας βγάλει ο δρόμος από Λάρισα πάρτε 3-4.

ΕικόναΑυτήν την premium σειρά της perlier έφερε ο Χόντος πρόσφατα.Μιλάμε για πολύ καλά αρώματα αλλά λόγω των περίπου 8 ευρώ δεν τα δοκίμασα.

Εικόνα
Τσεκάρετε και αυτήν τη σειρά της felce azzura.Σε σούπερ μάρκετ με παράλληλες εισαγωγές υπάρχει.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Απότι βλέπω, όπως σε όλα, κι εδώ ισχύει το ΥΜΜV. Εγώ λοιπόν "από ανέκαθεν" δεν χρησιμοποιώ
αφρόλουτρα/αφροντους κλπ. Σαπουνάκια. Εκείνη η "γλίτσα" που αφήνουν τα αφρόλουτρα;;
Ε, δε με αρέσει. Στο σαπούνι μπάνιου "rotation" έχω: Imperial leather, Παπουτσάνης τα πάντα όλα,
Lidl-Cien ήτοι Kappus πράσινο και μπλέ και το "πεύκο" του Γαλαξία.
Και τη μαστίχα της PanSoap που έχει ο Γαλαξίας!!!!
Θα ήθελα να έχω και Badedas μπλέ, πράσινο και μαύρο αλλά και Fa μπλέ και πράσινο.
Αλλά δεν τα βγάζουν πιά. Όπως και το ανεπανάληπτο Παπουτσάνη Μαρουλιού...

Ααα μην ξεχάσω και το Camay. Κοριτσίστικο άρωμα αλλά εμένα με άρεΖε
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Νώντας έγραψε:Εκείνη η "γλίτσα" που αφήνουν τα αφρόλουτρα;; Ε, δε με αρέσει.
Και εγώ γι'αυτό το λόγο έκανα την αλλαγή σε σαπούνια, νιώθεις το δέρμα πιο καθαρό μετά το μπάνιο.

Ωστόσο όπως έγραψα σε προηγούμενο post, δεν συμμερίζονται όλοι στο σπίτι την γνώμη μου γι'αυτο και το αφρόλουτρο συνεχίζει να είναι απαραίτητο.
Αλλά ακόμα και εγώ μερικές φορές στα κρύα του χειμώνα μπορεί να χρησιμοποιήσω 2-3 φορές το μήνα αφρόλουτρο σε περίπτωση που νιώθω το δέρμα τραβηγμένο ή ξηρό.

Τα "felce azzurra" που έγραψε ο φίλος πιο πάνω δεν τα έχω χρησιμοποιήσει άλλα έχω να παρατηρήσω οτι, εκτός απο τα "συστημικά" supermarket, τα βρίσκεις παντού.
Δεν ξέρω ποιος είναι ο εισαγωγέας-διανομέας αλλά έχει κάνει δουλειά και χωρίς διαφήμιση απ'οτι ξέρω.
Κάποιο σημαντικό μερίδιο της αγοράς θα έχουν πάρει οι Ιταλοί.

Κάποια άλλα Ιταλικά που βρήκα σε supermarket του ομίλου ΑΣΠΙΔΑ είναι τα Brezza Azzurra σε τίμη 1,40 ευρω τα 1000ml

Εικόνα

Επίσης στα Jumbo υπάρχουν Ελληνικά αφρόλουτρα της εταιρείας Miss Sandy σε τιμή κάτω των 3ευρω τα 2lit.

Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Εγώ τα τελευταία 2,5 χρόνια χρησιμοποιώ πράσινο σαπούνι ελαιολάδου.Τριμμένο,ανακατεμένο με όσο νερό θέλω,προσθέτοντας γλυκερίνη και αιθέριο έλαιο της αρεσκείας μου.
Καθαρό,οικονομικό,custom made,το σφουγγάρι καθαρίζει εν-τε-λώς σε 5'',δεν σε αρωματίζει υπερβολικά έντονα και,το κυριότερο,αφήνει το δέρμα απαλό και μαλακό,χωρίς φαγούρες και αλλεργικές αντιδράσεις.
Το συνιστώ.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Επειδή βλέπω οτι πολλοί χρησιμοποιείτε σαπούνι.Κάντε τον κόπο να δοκιμάσετε το πρώτο αφρόλουτρο που σας προτείνω...
έχει υφή εφάμιλλη με των σαπουνιών πάνω στο δέρμα...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Κι εγώ προτιμώ τα σαπούνια και ιδίως τα πιο παραδοσιακά. Τους τελευταίους μήνες πλενόμουν με πράσινα σαπούνια, είτε της Ελάα (που έχει πάρει και το Σπλέντιτ) είτε του Κεντούρη (από Σάμο). Φτηνά και τίμια αμφότερα.

Χθες πήρα ένα τεράστιο Kappus τύπου Μασσαλίας για αλλαγή (τα φέρνει το MyMarket). Σήμερα που το χρησιμοποίησα μ' άρεσε πολύ.

Από αφρόλουτρα, έβγαλα το φετινό καλοκαίρι με Badedas Menthol, ένα άγνωστο γερμανικό που μου έστειλε ο rhtoras και ένα του Κορρέ (γιαπωνέζικο τριαντάφυλλο). Ολα καλά μου φάνηκαν, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός επί του θέματος.
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Μια απορια που αν ξερει καποιος να μου πει. Πηρα πρασινο σαπουνι papoutsanis πιο παλια για το σωμα. Ολα μια χαρα. Πηρα μετα το karavaki. Αφησε θαμπαδα σε ολη την μπανιερα. Αντε λεω θα φταιει που δεν εχει ελαιολαδο και εχει λιπος ζωου. Πηρα μετα παλι μιας αλλης εταιρειας με ελαιολαδο και αλοη και παλι αφησε θαμπαδα στην μπανιερα και στον νιπτηρα. Μπορει να μου πει κανενας τι ειναι υπευθυνο για αυτο το πραγμα?

Επισης γενικα με τα σαπουνια παρατηρω στις αμασχαλες ειναι καπως, σκληρες οι τριχες μετα και κολλωδες. Δεν ειναι απαλο το μερος.
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Δεν μπορούμε να κάνουμε μπάνιο με κάθε σαπούνι. Υπάρχουν σαπούνια που φτιάχνονται και για χρήση μπάνιου. Το κολλώδες έχει να κάνει με το οτι δεν αφαιρέθηκε καλά το σαπούνι. Η σκληρή τρίχα με το ότι το σαπούνι απομάκρυνε όλη την λιπαρότητα απο την τρόχα και το δέρμα.
Μην μπερδευεστε. Ειναι λάθος να απομακρύνουμε ολο το σμηγμα και την λιπαρότητα απο το δέρμα. Ειναι απαραιτητα για την υγεια των δερμ. κυτταρων γιατι η απολυτη ξηρότητα τα καταστρέφει. Η τρίχα εαν δεν εχει την απαραιτητη λιπαροτητα δεν ειναι πλέον ευλύγιστη και σπάει.
Αλλο πράγμα η παλάμη μας και αλλο το τριχωτό της κεφαλής όπως και άλλα σημεία του σώματος. Να προτιματε λοιπόν σαπούνια ειδικά φτιαγμενα για να ξεπλένονται ευκολα και να μην απομακρύνουν όλη την λιπαρότητα.
Και μην ακούσω το κλασικό "μα οι παλιοί που πλένονταν με σαπούνι μόνο...", ε τότε να πεταξουμε τα πλυντήρια και να γυρίσουμε στις σκάφες. Ποιός σας είπε οτι έτσι που λούζονταν εκαναν καλό. Ας ηταν η ρυπανση της ατμοσφαιρας τότε όπως και σήμερα και θα σας έλεγα εγω...

Υ.Γ Η οποια ένταση στο κείμενο εχει ρόλο μόνο για να καταδείξω μια κατάσταση και όχι προσωπικό..
Άρης
Άβαταρ μέλους
Alex-V
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 22 Ιαν 2015, 14:40
9
Τοποθεσία: Λαμία
Has thanked: 40 times
Been thanked: 113 times
Ηλικία: 31

Αρα αυτα που πηρα δεν κανουν για το σωμα. Επειδη εχω σταματησει τα αφρολουτρα, εχεις να προτεινεις καποιο καλο σαπουνακι που κανει την δουλεια που λες? Για το σωμα παντα. Εαν ειναι δυνατον να μην περιεχει υποπτες ουσιες και το αρωμα να ειναι απο αιθερια ελαια και οχι χημικη ουσια επειδη εχω αλλεργια. Στο προσωπο και τα μαλλια δεν κανει να βαζω προσωπικα. Και προς θεου για την ενταση σιγα, καλα τα λες :)
Nobody is perfect. My name is nobody.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Άρη, πες μας προτάσεις για σαπούνια μπάνιου. Από low μέχρι και high end!
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”