Εργασίες στα ξυράφια μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έχω μόνο δύο πέτρες. Μία Coticule και μία Naniwa Superstone 1000 grit. Ο συνδυασμός καλύπτει πλήρως όλες τις ανάγκες μου.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Συμφωνω απολύτως για τις επιλογες! (αν και Naniwa δεν εχω χρησιμοποιήσει... Πάντα ήμουν σε αυτα τα grit υπέρ μιας διαμαντόπετρας 1200 για ταχύτητα)
Με μια coticule αναλογα με την πυκνότητα της λασπης που θα κάνεις, καλύπτεις πλήρως όλες σχεδόν τις ανάγκες!
Κατα τη γνωμη μου καποιος που θελει πετρα μόνο για τα δικα του ξυραφια, δεν χρειάζεται καμμιά άλλη! (ασχετα αν η καταναλωτική εποχη που ζουμε προκρινει χιλιαδες πετρες για να κινείται το χρήμα...)
Με μια 1000 ή 1200 δε, εχεις κλείσει από πέτρες ακόμα και για ανακατασκευή ξυραφιού! (σε ελαχιστες περιπτωσεις θα χρειαστεις κατι πιο «άγριο», αλλά αυτο στην απίθανη περιπτωση που θα χρειαστει, μπορει να το λύσει καποιος ακόμα και με ντουκόχαρτο.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εγω παλι εχω τις Γιαπωνεζικες 3,8 και 12 και ειμαι καλα για τα φρεσκαρισματα μου δυο χρονια τωρα. Στην ουσια μονο 8 και 12 χρησημοποιω βεβαια. Μου φαινεται αρκετα δυσκολο η δημιουργια λασπης και ειπα να μην το δοκιμασω.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εγω για φρεσκαρισμα χρησιμοποιω την Welsh slate (Dragon's tongue) και μετα ή την coticule μονο με νερο ή την Kajima. Την Chosera 1k και την Naniwa 5κ μονο οταν ακονιζω καποιο ξυραφι απο την αρχη.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

y.v έγραψε:Συμφωνω απολύτως για τις επιλογες! (αν και Naniwa δεν εχω χρησιμοποιήσει... Πάντα ήμουν σε αυτα τα grit υπέρ μιας διαμαντόπετρας 1200 για ταχύτητα)
Με μια coticule αναλογα με την πυκνότητα της λασπης που θα κάνεις, καλύπτεις πλήρως όλες σχεδόν τις ανάγκες!
Κατα τη γνωμη μου καποιος που θελει πετρα μόνο για τα δικα του ξυραφια, δεν χρειάζεται καμμιά άλλη! (ασχετα αν η καταναλωτική εποχη που ζουμε προκρινει χιλιαδες πετρες για να κινείται το χρήμα...)
Με μια 1000 ή 1200 δε, εχεις κλείσει από πέτρες ακόμα και για ανακατασκευή ξυραφιού! (σε ελαχιστες περιπτωσεις θα χρειαστεις κατι πιο «άγριο», αλλά αυτο στην απίθανη περιπτωση που θα χρειαστει, μπορει να το λύσει καποιος ακόμα και με ντουκόχαρτο.
Μα οι επιλογές έγιναν βάσει των δικών σου προτάσεων!

Νίκο τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς πόση λάσπη πρέπει να κάνει και τα video στο YouTube βοηθούν πολυ!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αμα φαγωθουν αυτες θα το ξανασκεφτω. Προς το παρον ειναι καλα. Ορεξη και χρονος χρειαζεται.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

ch2700 έγραψε:Εγω παλι εχω τις Γιαπωνεζικες 3,8 και 12 και ειμαι καλα για τα φρεσκαρισματα μου δυο χρονια τωρα. Στην ουσια μονο 8 και 12 χρησημοποιω βεβαια. Μου φαινεται αρκετα δυσκολο η δημιουργια λασπης και ειπα να μην το δοκιμασω.
Συνθετικες Γιαπωνέζικες; Γιατι οι φυσικές Γιαπωνέζικες μόνο με λάσπη λειτουργούν!
Γιατι σου φαίνεται δύσκολη η λασπή;

Δεν εχω τιποτα με τις συνθετικες, ειδικά το σετ που γράφεις μια χαρά μου φαίνεται!
Απλώς θέλεις αρκετές περισσότερες! Φαντάσου ότι τις τρεις δικές σου μπορει άριστα να τις καλύπτει μια μόνο coticule ανάλογα με τη λασπη που θα της κάνεις!

Added in 10 minutes 57 seconds:
Iasonas έγραψε:Εγω για φρεσκαρισμα χρησιμοποιω την Welsh slate (Dragon's tongue) και μετα ή την coticule μονο με νερο ή την Kajima. Την Chosera 1k και την Naniwa 5κ μονο οταν ακονιζω καποιο ξυραφι απο την αρχη.
Ιασωνα, την Welsh slate (επειδη την έχω) τη θεωρω μια καλή πετρα τελικου φινιρίσματος αν και αρκετά αργή.(θελει δηλαδη πολλά περάσματα)
Θα ελεγα ότι η coticule με λασπη θα επρεπε να προηγείται αν και δεν βλεπω σκοπιμότητα σ αυτον τον συνδιασμό αφου στο τελος με την coticule μονο με νερό, ίσως καλύτερα αποτελεσματα θα πάρεις στα περισσότερα ξυραφια.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Την εχω δοκιμασει και ως φινιρισματος και το αποτελεσμα της δεν με ικανοποιησε.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εχεις δικιο Γιαννη αλλα για καποιο λογο μου φανηκε τοτε πιο ευκολο. Ναι τις συνθετικες εχω.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Iasonas έγραψε:Την εχω δοκιμασει και ως φινιρισματος και το αποτελεσμα της δεν με ικανοποιησε.
Ειναι φυσικό Ιασωνα! Αφου εχεις και coticule, πως να σε ικανοποιήσει...
Η Ουαλική μπορει να χρησιμοποιηθει σαν τελική σε συνδιασμούς με άλλες πετρες!

Added in 13 minutes 53 seconds:
Θελω να επισημάνω κάτι για να γινει πιο σαφές!
Ο σκοπός μας ειναι ενα ξυραφι που να ξυριζει απροβληματιστα και γλυκα!
Οι δρομοι για να το πετύχουμε ειναι πολλοί και οι συνδιασμοί ακόμα περισσότεροι!
Στο τελος, αν όλα γινουν σωστά, ειλικρινά μονο μικροδιαφορες θα υπάρχουν!
Ο καθε ενας για να φτασει στο τελος του δρόμου, ειναι βεβαιο ότι θα έχει τις προτιμησεις του που δεν σημαινει οτι αναγκαία θα πρεπει να συμπίπτουν με των άλλων.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”