Εργασίες στα ξυράφια μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Χάρρυ εγω προσωπικά βάζω μια ταινία και όσο πιο λεπτή γίνεται αν και ξέρουμε όλοι ότι το σωστό είναι να μη βάζουμε καθόλου!Τρεις στρώσεις μου φαίνεται υπερβολή ιδιαίτερα σε wedge ξυράφια.

Ιάσονα κόψη είναι το τμήμα αυτό το θολό?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ηλιά δεν ξέρω αν είδες για τον τρόπο υπολογισμού των ταινιών.
Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά φαίνεται ότι δούλεψε. Μερικά ξυρίσματα ακόμα θα δείξουν!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι το διάβασα ότι δούλεψε και χαίρομαι που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας.Απλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι μετά πολλά ακονίσματα τι γεωμετρία θα έχει το ξυράφι το συγκεκριμένο και πως θα το αντιμετωπίσεις τότε, αυτό είναι το μόνο που με απασχολεί.Τι έχεις σκεφτεί γι αυτό μιας και βλέπω έχεις ασχοληθεί με το θέμα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Νομίζω ότι είτε χωρίς ταινία, ειτε με μια πολυ λεπτή, το μακροχρόνιο αποτέλεσμα στη γεωμετρία ειναι σχεδόν το ίδιο: μικραίνει το πλάτος της λάμας αλλά η ράχη διατηρεί το πλάτος της με αποτέλεσμα να αυξάνεται η γωνία της κόψης.

Προφανώς η γωνία της κόψης που έφτιαξα δεν ηταν αυτή που σχεδιάζε ο κατασκευαστής του μαχαιριού.
Αν φαγωθεί αρκετά δηλαδή μειωθεί το πλάτος της λάμας, θα το μετρήσω πάλι, και με λιγότερη ταινία θα πετύχω την ίδια γωνία. Πάντως με το ακόνισμα που έκανα έφαγα πολυ λιγο μέταλο και ο αιθέρας είναι μικρός, σχεδόν όπως σε ένα hollow.
Νομίζω έχει αρκετό μέταλο να ακονίζουν και οι γιοί μου!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κατάλαβα το σκεπτικό σου και άλλωστε γι αυτό έχουμε και κάμποσα ξυράφια ώστε να μην ακονίζουμε τα ίδια και τα ίδια.Απλά πιστεύω ότι όλοι αυτό που κάνουμε , το να βάζουμε ταινία,όπως και συ είπες δεν αφήνουμε το ξυράφι να είναι στη γεωμετρία που του έχει δώσει ο κατασκευαστής τους , άρα και να χαρούμε και τις πραγματικές του ιδιότητες.Δηλαδή όταν ένα wedge ξυράφι το παίρνουμε το βάζουμε ταινίες , του αλλάζουμε σαφώς τη γεωμετρία, τότε ποιος ο λόγος να πάρουμε wedge αφου ουσιαστικά το κάνουμε πx 3/4 hollow ground?Αν δείτε τα wedge, near wedge ξυράφια έχουνε τουλάχιστον 2mm πάχος κόψη!Όταν εμείς το κάνουμε 1mm χάνουμε τη μαγεία όλου του ξυραφιού!Εγω προσωπικά σε μερικά ξυράφια που δε τίθεται θέμα ομορφιάς-εμφάνισης θα τα δουλέψω χωρίς ταινία, ήδη κάποια τα δουλεύω χωρίς.

Δε ξέρω αλλά έχω αρχίσει και τα βλέπω λίγο αντικειμενικά τα πράγματα.Ο y.v όπως και άλλοι φαντάζομαι έχοντας μετρήσει αρχική γωνία ενός ξυραφιού , μετά απο πολλά χρόνια ακονίσματα και μείωση πάχους , έχουν διαπιστώσει ότι διατηρούν την ίδια γωνία και ξυρίζουν το ίδιο όπως αρχικά.Απλά κάποια στιγμή το ξυράφι θεωρείται νεκρό μετά απο πολύ αφαίρεση μετάλλου.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Για όσους θυμούνται, πρόσφατα αγόρασα ένα Crown & Sword από το ebay. Δυστυχώς ο πωλητής μου έστειλε λάθος ξυράφι, το οποίο είναι σε σχετικά κακή κατάσταση. Ευτυχώς με αποζημίωσε πλήρως για το λάθος του και δεν ζήτησε επιστροφή του ξυραφιού.
Το ξυράφι είχε πολλά μαύρα στίγματα, αρκετή βρώμα μέσα στα scales και αρκετή φθορά από ακόνισμα. Το ξυράφι απολυμάνθηκε, καθαρίστηκε (χωρίς να αφαιρέσω τα scales) και εκτός από τρίψιμο με γυαλιστικό μετάλλων δεν έκανα κάποια άλλη προσπάθεια να αφαιρέσω τα στίγματα.
Τώρα το θέμα είναι το ακόνισμα. Mε το που ξεκίνησα με τη 1000 grit Chosera, στην ράχη του ξυραφιού φάνηκε αμέσως ότι δεν είχε ομοιόμορφο φάγωμα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φτιάξω ικανοποιητική αρχική κόψη.
Παρά τις προσπάθειες μου με κυκλικές κινήσεις με περισσότερη δύναμη στα επίμαχα σημεία ή rolling x strokes δεν έμεινα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και η κόψη που έφτιαχνα δεν ήταν ομοιόμορφα κοφτερή και δεν πέρναγε τα Thumb Nail και Thumb Pad Tests.
Η μέθοδος που σκέφτομαι να ακολουθήσω (που την διάβασα από τον Glen στο SRP) μήπως και σώσω την κατάσταση είναι η εξής:
-Σπάσιμο της κόψης σε γυαλί.
-Πέρασμα ταινίας στην ράχη και τρίψιμο της ράχης στη 1000 grit πέτρα μέχρι να φαγωθούν τα σημεία που (μαζί με την ταινία) είναι ψηλότερα.
-Πέρασμα δεύτερης ταινίας και ακόνισμα κανονικά.

Έχει κανείς κάποια άλλη ιδέα;

Εικόνα
Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Eαν το περναγες με μαρκαδορο μηπως εβλεπες καλυτερα που παταει ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Θα το δοκιμάσω. Μαρκαδόρο στην κόψη ή στην ράχη;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Στην ραχη θα ελεγα διοτι εάν ισιωσει εκει μετα η κοψη είναι ευκοληυποθεση , επισης μετα όταν χρειαστεί παλι ακονοσμα θα υπαρχει το ιδιο θεμα.
Ένα θεμα που μπορει να προκυψει είναι η αλλαγη γεωμετριας με λεπτοτερη ραχη και μεγαλυτερο πλατος λαμας ,αυτό όμως μπορει να αντιμετωπιστεί μετα ευκολα.
Εάν σου σφηνει ο μαρκαδόρος από το νερο στην πετρα δοκιμασε μανο για τα νυχια .
Κρατα μας ενημερους είναι ενδιαφερον θεμα.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Θα χρησιμοποιήσω ανεξίτηλο μαρκαδόρο που δεν σβήνει στο νερό.
Το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν στην κόψη για να δω κατά πόσον είναι ίσια.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”