Εργασίες στα ξυράφια μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Coticule μπορεί να βρεθεί σε Ελληνικό κατάστημα ή το εξωτερικό είναι μονόδρομος;

Σε Τσομπάρη & Πορίχη που έχω ρωτήσει δεν φέρνουν. Η αλήθεια είναι ότι με κοιτούσαν σαν εξωγήινο όταν επί τέλους κατάλαβαν τι ζητούσα.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Θα σου προτεινα να πάρεις απ ευθείας απ το Βελγιο! Δυστυχώς δεν θυμαμαι τη διευθυνσή τους, γιατι εχω πολλά χρονια να ασχοληθώ, αλλά είμαι σιγουρος ότι καποιοι εδω θα ξερουν!
Επικοινωνεις μαζι τους, τους λες ότι την συγκεκριμένη την θελεις ειδικά για ξυράφια, αν την θελεις κυρίως για φινίρισμα ή για πιό γενική χρήση, τις διαστασεις που θελεις, κλπ και θα σου προτείνουν την κατάλληλη!
Τουλαχιστον έτσι ισχυε μέχρι πριν καμμια δεκαρια χρόνια...Τωρα δεν ξερω αν εχει αλλάξει κατι!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος y.v την 23 Ιαν 2016, 23:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Γιάννης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Μια πολύ ενδιαφέρουσα αναφορά απ την μελέτη η οποία περιέχεται στο site που έβαλε ο Γιαννης (iogi) και αποδεικνύει γιατι οι παλιοί την ειχαν τοσο σε εκτιμηση. (αν δεν υπήρχε πια σε απόθεμα σήμερα, οπως καποιες άλλες πετρες, πιστευω ότι οι τιμες της θα ήταν αστρονομικές)
Η πυκνοτητα της λάσπης και το μεγεθος της πιεσης που ασκειται ρυθμιζει το ειδος του ακονίσματος!
Αξιζει να την μελετήσει προσεκτικά καποιος ολόκληρη τη μελέτη

What is the grain size of Coticule?
That is a wrong question, but because the question is asked
often, we still try to answer it.
Coticules are fundamentally different from synthetic
whetstones in the way they edit the object to be grinded.
The impression of the grain size is highly dependent on
how the whetstones are used.
The speed of the grinding is variable and the level of the
polish is adjustable. How fine the cut can be processed
depends on the slurry, and the pressure exerted thereon.
The special feature of Coticule is that, depending on the
slurry thickness and the applied pressure, the apparent grain
size can vary from 1000 to 16,000.
Cutting speed
* Thick, pasty slurry: 1000 - 2000 grit.
* Thinner, milky slurry: 4000-6000 grit.
* Very thin fog-like slurry: 8000-12000 grit.
* Use of water only: 16000 grit
Keenness
* Thick, almost pasty slurry: 600 grit, although less
aggressive.
* Thinner milky suspension: 2000 grit, although less
aggressive.
* Thin, fog-like slurry: 6000-8000 grit.
* Use of water only: 10000-15000 grit.
Smoothness of the cut
* Thick, almost pasty slurry: the surface looks like
sandblasted with a magnifying glass.
* Thinner milky suspension: the cut is significantly
smoother.
* Very thin slurry (2 times rubbing with a slurry stone on
the whetstone is enough) gives a cut that is suitable for a
sensitive skin.
* Used only with water the cut is even smoother and at the
very best. The cut has a high lustre with the appearance of
grain 15000 and the stone remains eager.
* The cut is made even smoother by the use of instead
water of talc (steatite powder)
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Να διορθώσω ότι η Naniwa που έχω είναι η Chosera. Επίσης την Coticule μου την είχα πάρει από τη Γερμανία από εδώ.
Αν θυμάμαι καλά πριν αγοράσω στους είχα στείλει ένα email λέγοντας ότι την θέλω για ακόνισμα ξυραφιού και μου πρότειναν διάφορες εναλλακτικές σε καλύτερες τιμές από το site τους.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Σκέφτομαι να πάρω και γω μια Coticule αλλά με τι διαστάσεις;

Added in 10 minutes 43 seconds:
Δεν έχω εμπειρία στο ακόνισμα και θα'ναι η πρώτη μου πέτρα.

Συγνώμη που είμαι οφ τοπικ. Παρακαλώ να μεταφερθεί στο κατάλληλο νήμα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Οσο πιο μεγαλο μηκος έχει, τοσο πιο βολική και ανετη ειναι, ειδικα αν ακονιζεις τακτικά.
Ενω το μεγαλο πλατος δεν βολευει σε όρισμενα παλαιου τυπου ξυραφια με καμπύλες λεπιδες κλπ και θαχεις καλυτερο αποτελεσμα με την στενότερη, χωρις να χρειαζεται να καταφύγεις σε πιο δυσκολες τεχνικές.

Εγω θα πρότεινα, αν αντεχεις οικονομικα, μια 200Χ40 mm και να μάθεις να ακονίζεις με κίνηση Χ που κανει για όλα τα ξυραφια ανεξαρτητως της καμπύλης της κοψης.
Αλλιώς πάς σε 175Χ40 κλπ κλπ

Φυσικα εξαρταται από την τεχνική του καθενός.
Με κάποια άλλη τεχνικη μπορει να βολευει να ακονιζεις σε τετραγωνη.
Απλώς κατα τη γνώμη μου η Χ σε στενη και μακριά πετρα , κανει για την μεγαλη πλειοψηφία των περιπτωσεων που θα συναντήσεις!

Added in 1 hour 27 minutes 2 seconds:
Ξαναπηγαίνω στην μελέτη που υπάρχει παραπάνω για να συζητήσουμε μερικα συμπεράσματα που βγαινουν και που μου ελυσαν αρκετά «γιατι συμβαινει αυτο;» τα οποια μου ειχαν προκύψει απο την μακροχρονη εμπειρική χρήση των coticule!

Πρώτον αφου το grit μπορει να φτανει το 600, γιατι εγω ενοιωθα την ανάγκη να χρησιμοποιήσω μια διαμαντοπετρα 1200;
Η απάντηση ειναι ότι με τα Full Hollow ξυραφια που χρησιμοποιούμε σημερα, δεν μπορεις και δεν πρεπει να ασκησεις και την απαιτουμενη πίεση για να πετύχεις αυτο το grit, γιατι εχεις ξυραφι που καμπτεται και δεν εχεις ούτε μαχαιρι ούτε σκαρπέλο ούτε φυσικα τσεκούρι!
Η εμπειρια μου μου λεει ότι με κανονικη πίεση και πυκνη λάσπη η πετρα άνετα και γρηγορα εξαφανίζει τα σημαδια ακονίσματος της 1200 που σημαινει ότι σε αυτα τα ξυραφια λειτουργει αρκετα χαμηλά.
Παρ ότι διαβαζα απο δω κι από κει ότι ειναι 8000. ή αισθηση που μου εδινε ήταν ότι ειχε κυμαινόμενο κόψιμο που άρχιζε από γυρω στο 3000 και η τελική κόψη ήταν πάνω από 12000 χωρις φυσικα να μπορω να προσδιορίσω πόσο. Τωρα έχω και την επιβεβαίωση!
Εξηγείται η ορθότητα της προτασης του Νίκου (Ηero) για τελικο φινιρισμα κατω από τρεχουμενο νερό ώστε να επιτευχθει το μεγιστο αποτελεσμα, τεχνική που όπως εχω δει χρησιμοποιει και ο Livi.
Λογω της αναφορας ότι η πετρα coticule κόβει το μέταλο κυματοειδως, εν αντιθεσει με τις συθετικες που χαραζουν βαθεια και δημιουργουν δοντια, εξηγειται γιατι η πετρα δεν δημιουργει «τριχα» υπερακονίσματος, εξηγείται επίσης γιατι μετα από την 1200 και ενω βρισκεις το ξυραφι κοφτερό, όταν μεταφερθεις στην coticule, εχεις την λανθασμενη αίσθηση ότι το ξυραφι ξεακονιστηκε και επαψε να ειναι πλέον κοφτερο όπως θα ήταν με καποιες συνθετικες (κάτι που αποθαρυνει πολλους νεους στο ακόνισμα και αντι να προσπαθήσουν να βελτιώσουν την τεχνική τους η οποια ειναι φυσιολογικό να πάσχει, τους απογοητευει, τα ριχνουν στη πέτρα και τους κατευθύνει σε άλλες πετρες συνθετικές που το αποτελεσμα φαινεται αμεσα πολύ «κοφτερό». Επίσης εξηγει και την γλυκυτητα του τελικου αποτελέσματος κατα το ξύρισμα έναντι αλλων συνθετικών ιδίων γκριτ!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Γιάννη το τελικό φινίρισμα με τρεχούμενο νερό, είναι κάτι λίγο γνωστό ακόμα και από τους πολύ έμπειρου ακονιστές. Εγώ το άκουσα πρώτη φορά από τον Νικο (hero).
Όταν το ανέφερα στον μακαρίτη τον Neil Miller σε κάποια email που ανταλλάξαμε, μου είπε πως πρώτη φορά το άκουσε από εμένα και ότι όταν το δοκίμασε είδε διάφορα!

Προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω διαφορά στο ξύρισμα και σίγουρα όχι τελειώνω με CroX.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εικόνα

Επιτελους βρηκα χρονο. Τπ αποτελεσμα στο γηπεδο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Νίκο τι πέτρα είναι αυτή; Τouch-up έκανες;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”