Πρόβλημα με Spartacus TI

Νικουά
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2014, 16:19
9
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα.
Ασχολούμε με το παραδοσιακό ξύρισμα 1 χρόνο περίπου. Αρχικά αγόρασα μια edwin jagger DE αλλά δεν αφιέρωσα τον απαραίτητο χρόνο καθώς η καρδία μου ποθούσε straight razor.
Αγοράζω λοιπόν ένα shavette, από φόβο μήπως δεν μου "πάει" το straight razor (το φανταζόμουν οτι δεν είναι το ίδιο αλλά ήταν το πιο κοντινό) και ξοδέψω άδικα χρήματα. Το χρησιμοποιώ για κάνα 3μηνο και αφού μαθαίνω να μην κόβομαι. Η αλήθεια είναι οτι δεν ήταν τόσο δύσκολο όσο φανταζόμουν (το να μην κόβομαι, εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμε, δεν λέω οτι έμαθα να ξυρίζομαι σωστά χωρίς ερεθισμούς).
Αποφασίζω λοιπόν τον Ιούνιο του 2013 να αγοράσω straight razor. Αγοράζω από τον Steve ένα spartacus TI. Έλεγε μάλιστα οτι τα πουλάει shave ready και φαντάστηκα οτι αφού παρέχει και υπηρεσίες ακονίσματος οτι θα είναι αλήθεια. Με το που έρχεται το ξυράφι διαπιστώνω οτι ξυράφι ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ. Το πάω αμέσως στον Πορίχη και μου το επιβεβαιώνει. Ακούμπησε μάλιστα τον αντίχειρα του για να μου δείξει οτι δεν κόβει. Μου ζητάει €15 και 3 ημέρες, αλλά μου λέει οτι θα "σβήσουν" τα γράμματα στη λάμα (οχι το spartacus, αλλά εκεί από κάτω) και οτι επειδή είναι επιχρωμιομένο θα είναι πλέον δίχρωμο (θα έχανε τη γιαλάδα του). Το φοβήθηκα και το πήρα μαζί μου.

Τα γράφω στον Steve και μου λέει να πάρω μακρια το ξυράφι απο αυτόν (τον Πορίχη εννοούσε). Μου λέει στείλτο μου πίσω με δικά μου έξοδα και θα στο φτιάξω. Έτσι κι έγινε. Το ξυράφι ήρθε πίσω, σε καλλύτερη κατάσταση αλλά δεν μπορώ να πώ οτι έκοβε όπως το shavette. Μάλιστα για πρώτη φορά δεν κοβόμουν καθόλου παρά το γεγονός οτι έκανα κάτι "ταρζανιές" (υποθέτω επειδή δεν έκοβε πολύ).

Μετά από λίγο καιρό επικοινωνώ στη Γερμανία με τον Martin. Του λέω την ιστορία (δεν του είπα απο πού το πήρα) και μου λέει στείλτο να στο φτιάξω εγώ. Έτσι κι έγινε. Αποτέλεσμα: Με τα μεταφορικά μου στοίχισε €40. Καμία διαφορά. Όπως πήγε-ήρθε!
Το χειρότερο: Άφησα γένια 9 ημερών περιμένοντας το ξυράφι να κόβει σαν ξυράφι που λέει και η έκραση και με έσκισε στο "τράβηγμα". Εν τέλει ξυρίστηκα με το shavette.

Τα γράφω στον Martin και μου λέει οτι το spartacus δεν είναι για γένια 9 ημερών και οτι αν θέλω ξυράφι για πολλά γένια να πάρω (δνε θυμάμαι πώς το είπε), αλλά είναι ένα ξυράφι που πουλάει αυτός. Μου εξήγησε οτι δεν κόβουν το ίδιο τα straight με το shavette και οτι ακόμη και οι έμπειροι χρήστες νιώθουν τραβήγματα όταν ξυρίζονται μετά από 9 ημέρες.

Παιδιά έχω ψιλοαπελπιστεί. Ποιός να έχει δίκιο? Δεν νομίζω να είναι τόσο ψεύτες και οι 2 (Martin και Steve), αλλά από την άλλη ο Πορίχης λέει οτι το ξυράφι δεν κόβει και το νιώθω κι εγώ.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?? (Είμαι σίγουρος οτι μπορείτε, το ερώτημα είναι ρητορικό!)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 08 Απρ 2014, 06:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Θα σε ξαναπαρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία ούτε τον τίτλο. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σε ποια περιοχη μενεις , θα μπορούσαμε να το δουμε ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Νικουά
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2014, 16:19
9
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Χαϊδάρι, αλλά ο άρρωστος πάει στο γιατρό.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ο Νίκος (hero) είναι πολύ έμπειρος στο ακόνισμα και σίγουρα θα διαγνώσει το πρόβλημα, αν και πιστεύω ότι το θέμα μπορεί να είναι η τεχνική σου, είτε του ξυρίσματος (συμπεριλαμβανομένης της προετοιμασίας) είτε του στροπαρίσματος.
Εγώ, όταν ξεκίνησα με straight, είχα θέμα με το κακό στροπάρισμα και νομίζω ότι έκανα κακό στο ξυράφι αντί για καλό.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Και εγω πιστευω οτι ειναι θεμα τεχνικης και κυριως προετοιμασιας.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Νικουά
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2014, 16:19
9
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Προετοιμασία δεν είναι σίγουρα.είμαι σχολαστικό και έχω τα προϊόντα:λάδια,preshave cream κτλ. Ίσως είναι τεχνική ή στροπ αλλά με πρόβληματίζει ο Πορίχης που το είδε και είπε ότι ΔΕΝ ΚΌΒΕΙ!
Harry έγραψε:Ο Νίκος (hero) είναι πολύ έμπειρος στο ακόνισμα και σίγουρα θα διαγνώσει το πρόβλημα, αν και πιστεύω ότι το θέμα μπορεί να είναι η τεχνική σου, είτε του ξυρίσματος (συμπεριλαμβανομένης της προετοιμασίας) είτε του στροπαρίσματος.
Εγώ, όταν ξεκίνησα με straight, είχα θέμα με το κακό στροπάρισμα και νομίζω ότι έκανα κακό στο ξυράφι αντί για καλό.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Συμφωνω απολυτως με τους προλαλλησαντες για το θεμα της τεχνικης και του στροπαρισματος!

1) Μην περιμενεις το ξυραφι να ειναι τοσο κοφτερο οσο η σαβεττα.
2) Προχτες ενα μελος μου εφερε να του ακονισω ενα ξυραφι που ειχε αναλαβει ο κυριος Ποριχης και ηταν σε πολυ κακη κατασταση, οποτε μην τον πολυεμπιστευεσαι.
Το Ιασονας με Ο
Νικουά
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2014, 16:19
9
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να συναντηθούμε και να το δεί κι αν χρειαστεί να το φτιάξει;;;
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Και ο Νικος (hero) και εγω (ο μαθητης :megagrin ). Επειδη ο Νικος εχει τρια TI αρα και εμπειρια με το μεταλλο τους επικοινωνησε μαζι του και θα δεις το ξυραφι σου να μεταμορφωνεται!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

εχεις μηνυμα με το τηλεφωνο μου εάν μπορεις να το φερεις στους Αμπελοκηπους θα κανονίσουμε να είναι και ο Ιασονας να το δουμε μαζι . Θα δουμε και το στροπαρισμα μαζι και έαν περναει καποιο από τα βασικα τεστ .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”