Αφαίρεση κόκκινων σημαδιών-σφίξιμο πείρων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Βρήκα μια παλιά φαλτσέτα Top Flight-Burrell Cutlery δεκαετίας '50 περίπου. Αυτός που την είχε την χρησιμοποιούσε μου είπε για να σκαλίζει δέντρα!! :mad Την πήρα απίστευτα σκουριασμένη, με κοκκινίλες στο κέντρο της λεπίδας και μαυρισμένη στις άκρες κοντά στους πειρους οι οποίοι είναι και αρκετά χαλαροί με αποτέλεσμα να "παίζει" η λεπίδα και όταν κλείνει να πέφτει πάνω στα scales.

Μετά από δουλειά με το σύρμα, μία αντισκουριακή κρέμα, μηχανικό λάδι και την πέτρα το αποτέλεσμα ήταν το παρακάτω :

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

(συγγνώμη για την ποιότητα των φώτο αλλά έχω αφήσει την μηχανή Θεσσαλονίκη και βγάζω από το κινητό).

Το ερώτημα είναι τι άλλο μπορώ να κάνω τώρα για να φύγει η επίμονη κοκκινίλα και τα μαύρα σημάδια και πώς θα σφίξω μόνος μου τους πείρους?
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Η σκουρια θα φυγει με σταδιακη χρηση γυαλοχαρτου και μετα με καποιο γυαλιστικο για μεταλλα. Για να καθαρισεις την λεπιδα καλυτερα θα σου προτεινα να βγαλεις τους πειρους και μετα να βαλεις καινουργιους.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

πώς βγάζουμε τους πείρους ρε Ιάσονα? τι εργαλεία θέλει? συγγνώμη αλλά dεν το έχω ξανακάνει...
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Με μια λιμα ξυνεις το "μανιταρακι" που εχει κανει ο πειρος μην ξεχασεις ομως να βαλεις ταινια γυρω του μην σου φυγει καμια ξοφαλτση στην λαβη, επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις αν εχεις ενα dremel. Ψαξε στο youtube και στο SRP και θα σου λυθουν οι αποριες.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Αλέξη την έχω κάνει τη διαδικασία 2-3 φορές, δεν είναι τόσο δύσκολη αν πιάνουν τα χέρια σου, είχα ανεβάσει και βίντεο θα κοιτάξω να το βρω, αν υπάρχει ακόμα να το ανεβάσω. Αν δεν τους αλλάξεις τελικά, ελαφρύ χτύπημα με ένα σφυράκι με την άλλη πλευρά να πατάει σε κάτι σκληρό και θα σφίξει!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

[youtube][/youtube]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 30 Απρ 2013, 05:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Ενσωμάτωση βίντεο. Φιλικά, Αντώνης.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”