Βοήθεια για ανακατασκευή

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα παιδιά,
Πήρα σήμερα ένα μαχαίρι απο παζάρι στο Μοναστηράκι για να αρχίζω να πειραματίζομαι.
Το ξυράφι είναι απο Solingen και χρειάζεται λίγη δουλειά:
Εικόνα
Εικόνα

Που προτείνετε να το στείλω για φταίξιμο στην Ελλάδα; Θέλει καθάρισμα η λάμα και η λαβή απο ότι βλέπω και διστάζω να βάλω το χέρι μου μήπως και το χαλάσω.

Να είστε καλά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλορίζικο Δημήτρη. Θέλω να πιστεύω ότι, εύκολα ή δύσκολα, η κόψη θα επανέλθει.
Η λαβή έχει κάποιο πρόβλημα ή απλά βρωμιά?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βρωμία κυρίως, φαίνεται σφιχτό.

Από ότι φαίνεται είναι 13/18 και φτιαγμένο απο τον Ern στο Solingen.
Μου φαίνεται ότι είναι το ίδιο με αυτό: http://www.taylors1000.com/ebay_pages_4 ... _ex_10.htm
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Δημήτρη εδω μέσα έχει μερικά μέλη που είναι τρομεροί τεχνίτες, κάποιος θα βρεθεί να βοηθήσει πιστεύω.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Tο κοίταγα πριν και δεν ήξερα τι μάρκα είναι αλλά τώρα μου λύθηκε η απορία!Δημήτρη είναι ένα πολύ καλό ξυράφι και ότι πρέπει για να ξεκινήσεις!Το ξυράφι σου δεν έχει τίποτα και απο ότι βλέπω είναι σε πολύ καλή κατάσταση πέρα του ότο πρέπει να φαγωθεί-ακονιστεί κάποιο ώστε να δημιουργήσουμε καινούργια κόψη.Μπορείς με μια κρέμα γυαλιστική μετάλλων και ένα μαλακό πανί να καθαρίσεις τη λεπίδα απο τα μάυρα σημαδάκια, μπορεί να μη φύγουνε τελείως αλλά μη τρελαίνεσαι.Μετά θα κάνεις απολύμασνη με οινόπνευμα και βαμβάκι περνώντας το με μπατονέτες στα δύσκολα μέρη, αν έχεις κάποιο πιο ειδικό απολυμαντικό μπορείς να το βάλεις αλλά με προσοχή μην είναι κανα διαλυτικό!Ύστερα θέλει ακόνισμα , το οποίο πρέπει να φαγωθεί κάποια χιλιοστά το μέταλλο.Αυτό μπορούμε να το αναλάβουμε και εμείς αν θες η το πας στο Τσόμπαρη η ακόμη και στο εξωτερικό αλλά όπως είπα μπορούμε να στο φτιάξουμε και εμείς!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ηλία σε ευχαριστώ πολύ.
Όταν λέμε γυαλιστική κρέμα, εννοούμε π.χ. Brasso;
Επίσης και βέβαια θα προτιμήσω να μου το φτιάξετε εδώ στο φόρουμ, αν βέβαια και εσείς θέλετε.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Θέλει προσοχή με την πάστα, διότι η επιγραφή στην λεπίδα είναι φτιαγμένη με οξείδωση και θα φύγει με το καθάρισμα μένοντας ελαφρά υπόγλυφη.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Η αποψη μου ειναι οτι ξυραφι θελει αρκετη δουλεια , σε πρωτη φαση θα περαστει με γυαλοχαρτο-ντουκοχαρτο
να φυγουν οι εγκοπες απο την κοψη, αυτο βεβαια συνεπαγεται μεταβολη στο πλατος και αλλαγη της γεωμετριας του . Επειτα αρχικο γυαλισμα μετα ακονισμα και τελικα γυαλισμα . Επισης νομιζω οτι θα πρεπει να
βγει το πριτσινι για να γινει ποιο ευκολα η δουλεια . Συμπερασμα : μπορει να γινει αξιομαχο αλλα θελει δουλεια.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωπ με προλάβανε οι άλλοι, όπως είπε και ο Γιάννης θέλει προσοχή με τη κρέμα να μη σβηστεί η επιγραφή!Ναι νομίζω η Brasso κάνει και μπορείς να τη δουλέψεις με μπατονέτες για περισσότερη ακρίβεια η κάποιο σβουράκι αν έχεις καλό χέρι.
Το ακόνισμα όπως είπε και ο Νίκος θέλει να τριφτεί καλά σε ντουκόχαρτο ώστε να φύγουνε τα χτυπήματα και μετά απο την αρχή ακόνισμα.
Μια χάρη , μπορείς να μας μετρήσεις το πλάτος της λεπίδας να δούμε πόσο είναι το ξυράφι σου?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Έγραψε...13/18 (περίπου 18 mm), αν και μου φαίνεται πολύ απίθανη η μέτρηση σε δέκατα όγδοα (μόνο κάποιος βιτσιόζος θα μετραγε έτσι), εκτός κι αν ήθελε να γράψει 13/16 που είναι πιό λογικό...
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”