Ανακατασκευή παραδοσιακών ξυραφιών - Κωνσταντίνος

NavalArchitect

Λοιπόν, κοιτάζοντας κάποια παλιά μηνύματα ηλ. ταχυδρομείου πριν λίγο, βρήκα μερικές φωτό από ξυράφια που αγόρασα στο eBay πέρυσι (στα μέσα του 2011). Τα ξυράφια ακόμη είναι στη διαδικασία ανακατασκευής, στα χέρια του Andy (μέλος 'Arrowhead' στο TSR). Σε κάποια θα αλλαχθούν οι λαβές, σε άλλα όχι (αν θυμάμαι καλά, μιας και του'χω δώσει κι άλλα για μόνο τρόχισμα).

Το παλικάρι αυτό είναι νομίζω ξυλουργός στην κανονική του δουλειά, και τις λαβές όταν κάνει ανακατασκευές τις φτιάχνει με πολύ μεγάλο μεράκι, του αρέσει πάρα πολύ να δουλεύει το ξύλο, αλλά μια φορά μου εξομολογήθηκε ότι θα ήθελε κάποτε να κάνει και λαβές από αλουμίνιο για κάποιον.

Παραθέτω φωτό από τα ξυράφια όπως τα αγόρασα, και όταν τα παραλάβω στα χέρια μου γυαλισμένα, τροχισμένα κλπ. θα βάλω πάλι συγκριτικές φωτό.

Ένα χωρίς όνομα:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Bengall:

Εικόνα

Εικόνα

Shaveesi:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Solingen:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

The Flash:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
NavalArchitect

Συνεχίζω - μερικές φωτό από την διαδικασία επιλογής υλικού για τις λαβές αλλά και για τα wedges:

Perspex:

Εικόνα

Εικόνα

Walnut, δουλειά που έχει κάνει παλαιότερα για άλλον:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αυτά εδώ μου τα'δειξε για τα διαφορετικά σχήματα:

Εικόνα

Τα Staron (απ'αυτό το υλικό φτιάχνονται κυρίως πάγκοι κουζίνας, κλπ.):

Εικόνα

Ένα Revitt που'χε φτιάξει παλαιότερα και μου το'δειξε για το σχήμα της λαβής:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και πάμε στα ξύλα για τις λαβές:

Εικόνα
Bocote - το συγκεκριμένο έχει κοπεί έτσι ώστε να δίνει ιριδίζουσες κηλίδες καθώς κοιτάμε από πάνω.

Εικόνα
Bubinga - σκληρό, πυκνό και πολύ καλό για λαβές, όπως και το προηγούμενο.

Εικόνα
Indian Rosewood

Εικόνα
Mgrurure

Εικόνα
Msaraka - το συγκεκριμένο έχει ένα παχύ στρώμα κεριού παραφίνης ώστε να αποτρέψει όσο γίνεται την απώλεια υγρασίας και επίσης να περιορίσει το λεγόμενο 'splitting' του ξύλου.

Εικόνα
African Blackwood - μαλακή αίσθηση σα μετάξι και 'ζεστό' χρώμα.

Εικόνα
Ebony (African) - μαύρο κατάμαυρο (και ναι, αυτό από πάνω είναι ένα πλήκτρο πιάνου).

Εικόνα
Ebony (Sri Lanka) - ελαφρά πρασινωπή σκιά και η πιό σφικτή δομή απ'όλα τ'άλλα.

Εικόνα
Muhuhu - στιβαρό και βαρύ, όταν φινιριστεί αποκτά κι ένα χρώμα ζεστό μελί.

Εικόνα
Και μερικά εξωτικά, το πάνω αριστερά νομίζω είναι cocobolo.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Θα γίνουνε πολύ ωραία Κωνσταντίνε , ήδη είναι σε πολυ καλή κατάσταση.Το shaveesi και το The Flash δε τα έχω ξανακούσει, είναι καλά ξυράφια?

Πολύ καλά δείγματα, ιδιαίτερα το πρώτο ξυράφι με το κόκκινο μέσα είναι τρομερό!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

NavalArchitect έγραψε: Τα Staron (απ'αυτό το υλικό φτιάχνονται κυρίως πάγκοι κουζίνας, κλπ.):
Η εταιρεία DuPont έχει εισάγει στην αγορά εδώ και κάμποσα χρόνια το υλικό με την εμπορική ονομασία Corian. Αυτό είναι στην ουσία ακρυλικό πολυμερές με προσμίξεις αλουμινίου. Σαν υλικό δεν έχει πόρους, δεν σπάει, δεν ραγίζει και δεν χαράσσεται. Επίσης όταν συγκολληθούν 2 κομμάτια με ακρυλική κόλλα και τριφτούν με ψιλό γυαλόχαρτο, δεν υπάρχει ραφή και είναι σαν ένα και αδιαίρετο κομμάτι. Ως εκ τούτου αποτελεί το πλέον κατάλληλο υλικό για χρήση σε αντιμικροβιακές επιφάνειες (όπως οι πάγκοι κουζίνας που ανέφερε ο Κωνσταντίνος) αλλά και οι τοίχοι χειρουργικών αιθουσών (που αποτελούν μέρος του εργασιακού μου αντικειμένου). Βγαίνει δε, σε περισσότερα από 600 σχέδια και χρώματα(μονόχρωμα, ψηφιδωτά, μωσαίκ κλπ.).
Τα Staron, αποτελεί το ίδιο υλικό, μόνο που κατασκευάζεται από την εταιρεία Samsung. Έχει περίπου το 90-95% της ποιότητας του Corian, αλλά σχεδόν το ½ της τιμής του.

Κωνσταντίνε, συγγνώμη που καταχρώμαι του θέματός σου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Πολύ ωραία τα ξυράφια και πολύ ενδιαφέρουσα η παρουσίαση των υλικών.
Όπως προείπε και ο Ηλίας η λαβή που έχει φτιάξει με τις τετραγωνισμένες άκρες είναι πραγματικό κόσμημα!
Ακόμα υποψιάζομαι ότι είναι δικής του έμπνευσης αφού δεν έχω δει κάτι παρόμοιο...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
NavalArchitect

Το Shaveesi κάπου το'χω ξαναδεί, δεν είναι όμως ένα ξυράφι που το συναντάς πάρα πολύ συχνά. Σε καλή κατάσταση αλλά τα σχόλια που έχω απ'τον Andy είναι πως δεν έχει γνώμη για ξυράφια της Richardsons (αναφορικά με την απόδοσή τους). Για το Bengall μου τόνισε πως αυτά είναι συνήθως καταπληκτικά σε απόδοση και πως θα το δουλέψω πολλά χρόνια άφοβα.

Το Solingen έχει ωραία λαβή από ersatz tortoiseshell αλλά και αυτή θα αλλαχθεί, είπε θα προσπαθήσει να κάνει τη νέα λαβή όσο πιό κοντά σε σχήμα μπορεί με την παλιά. Μου ανέφερε επίσης πως μπορεί να φαίνεται ωραίο κλπ. αλλά σαν απόδοση στο ξύρισμα γενικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Το Flash το'χω ξαναδεί, και σε πιό μικρό μάλιστα (5/8). Ο Andy μόλις το φωτογράφησε μου είπε πως είναι το πιό σπέσιαλ απ'όλα με διαφορά, γράφοντάς μου "...this is a mighty blade, just a shade short of 7/8 from spine arris to edge, and very nearly 1/4" thick at the tang. Very heavy for a full hollow. This is easily the loudest singing blade I've ever come across ... outstanding in every way..."

Φώτη καλά έκανες και παρενέβης, πολύ καλές πληροφορίες, ναι, μου είχε μιλήσει για το Corian επίσης. Αυτά (Corian, Staron αλλά και τα δείγματα Perspex) είναι μόνο για τις σφήνες (για τα wedges δηλαδή) που θα'χει το κάθε ξυράφι - να το ξεκαθαρίσω αυτό για να μην μπερδευόμαστε. Επίσης μέσα σε αυτά που του ζήτησα να κοιτάξει είναι να βάλει μαλαχίτη ή amber για σφήνα, γι'αυτό και θα έπαιρνε υλικά απ'τον προμηθευτή του Bill. Τα υλικά για τις λαβές τώρα είναι συνήθως είτε ξύλο είτε καλό (συνθετικό) ακρυλικό, δηλαδή Micarta, G10, ή ακόμη και ανθρακόνημα, κ.ο.κ.

Κι άλλο ένα μικρό απόσπασμα απ'όλα αυτά που μου'χει γράψει, μου'χει γράψει πολλά για να είμαι ειλικρινής (για ξύλα, για honing, κλπ.) - ίσως ενδιαφέρει μερικούς, γι'αυτό και το παραθέτω. Στο απόσπασμα αυτό μιλά και για το γιατί θεωρητικά δεν πρέπει η σφήνα να είναι ίσου πάχους σε όλες της τις διαστάσεις, δηλ. πρέπει στην πραγματικότητα να φθίνει η διατομή της.

"...Before I go any further, I'd like briefly to explain my thinking about
scales in general. In the absence of a third pin (not necessarily a
good thing, by the way), they are in fact a pair of springs and are
designed to flex. You'll notice that the tang of the razor is tapered
in the length - if you open a good one slowly and watch what happens
to the scales you'll see that they flex inwards as you turn the blade
to the 180 degree position, then relax outwards as you come to 270
degrees. To my mind, that's the sign of well made and fitted scales,
which are always in tension. That's why the wedge is tapered, to set
them into a curve.

The material has to be thin enough to bend, but thick enough to
provide a decent amount of spring. In the case of ivory or carbon
fibre that could mean as little as 1.5mm; for very hard woods 2.2
tends to work well; and for other timbers (like walnut say) and
acrylic 3mm is about right. The reason why the thick Revisor scales
aren't impossibly tight (I assume) is because the wedge is very nearly
parallel, so there's very little tension. Doing that is easy, but it
isn't correct really if you accept my thoughts on the mechanics ...
mind you that's how Gàbor (Buddel) sets his razors up, but he does use
microfasteners instead of conventional pins.

Traditionally, the very best razors had the daintiest scales, and the
"D" cross section was used to reduce the perceived thickness and
weight of lesser scales by thinning the edges whilst retaining
strength. This also affects the balance, which is a personal matter
up to a point but a scale heavy razor is definitely undesirable.
Light, daintily made scales combined with a lead wedge are an
excellent combination from the point of view of responsive handling.

Now, onto your razors. The "Solingen" blade is reasonably hefty for a
full hollow, so should balance out acceptably with slab scales and a
parallel wedge, but may well tend towards scale heaviness. All I can
do about this is to hollow out the inside surfaces somewhat - your
thoughts?

The unnamed blade is a lightweight, and if it's to balance you'll have
to let me make the decisions about thickness, and ideally the cross
section should be a "D" of some sort to keep the weight down. To
match the razor, they should also be somewhat narrower.

As for the Flash, that's more a matter of building weight in.
Whatever you want is fine with that one
..."
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

κύριοι από χρήμα τι ζητάει το παλικάρι ? για κάθε μαχαίρι ?
NavalArchitect

Όπως είπα δεν τα έχω πάρει ακόμη πίσω και είναι η πρώτη παρτίδα που του έχω στείλει, οπότε ακόμη ούτε έχω δει το τελικό αποτέλεσμα (όχι ότι αμφιβάλλω βέβαια) ούτε όμως έχω πληρώσει τίποτε. Πάντως οι τιμές είναι χαμηλές απ'όσο φαντάζομαι. Τις δουλειές που κάνει τις αναλαμβάνει περισσότερο ως χόμπυ κι όχι ως βιοποριστικό μέσο.

Στην πραγματικότητα αυτό το σετ είναι το δεύτερο που μου ετοιμάζει, το πρώτο είναι άλλη μια εξάδα με ξυράφια τα οποία είναι σε καλή κατάσταση και ήθελαν μόνο honing (αυτά ήταν ξυράφια που είτε τα πήρα mint/NOS στο eBay (και δεν είναι shave-ready) είτε τα πήρα από άλλα μέλη του TSR οι οποίοι τα είχαν χρησιμοποιήσει ελάχιστα (π.χ. το Horstator του οποίου φωτό δεν βρίσκω τώρα).
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εδώ και 1-2 μέρες, έχω μια επικοινωνία με κάποιο μέλος ξένου ξυριστικού forum, ο οποίος ασχολείται ερασιτεχνικά, με θέμα την ανακατασκευή ξυραφιών.

Σε κάποια απο τις συζητήσεις, μου ανέφερε οτι γενικά, αποφεύγεται η χρήση μετάλλων για την κατασκευή της σφήνας, διότι αλλάζει η κατανομή του βάρους στη λαβή και γενικότερα η γεωμετρία του ξυραφιού.

Έχετε κάποια άποψη πάνω στο θέμα? Παίζει ρόλο αν απο το εργοστάσιο βάλουν μεταλλική σφήνα, σε σχέση με το αν θα μπει μετά, στην ανακατασκευή?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Το βλέπω λίγο τραβηγμένο αυτό αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν είδη μετάλλων που είναι ελαφριά σε βάρος.Αλλά αν είναι κάποια gr παραπάνω θα το καταλάβουμε εμείς με αυτή τη πείρα που έχουμε, λίγο δύσκολο το βλέπω.
Αν φτιάξεις σε αυτόν κάτι θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες εφόσον και αν ενδιαφέρεται ο ίδιος να αναλάβει τέτοιες δουλειές!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”