Κατασκευή λαβής από έβενο

Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Εδώ και καιρό ήθελα να φτιάξω νέα λαβή για το ξυράφι μου. Η αφορμή δόθηκε όταν είδα ότι η κατασκευή μπορεί να γίνει με απλά εργαλεία!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όποιος ενδιαφέρεται να φτιάξει λαβή ας δει το βίντεο στον παραπάνω σύνδεσμο όπου περιγράφετε αναλυτικά η διαδικασία. Είναι η πρώτη μου απόπειρα και την παρουσιάζω καθαρά για ψυχαγωγικούς λόγους! :)

Μέρος 1ο.

Αυτό είναι το εν λόγω ξυράφι πριν ξεκινήσω την κατασκευή:

Εικόνα

Για να ανοίξω την λαβή, έφαγα το καρφί από την μεριά του ξυραφιού με τροχό. Δυστυχώς δεν πρόσεξα όσο έπρεπε και τραυμάτισα την λαβή. Ίσως να μην χρησιμοποίησα την κατάλληλη "μύτη"...

Το μπροστά καρφί το αφαίρεσα τρυπώντας το με τρυπάνι. Στην παρακάτω φωτογραφία, το εργαλείο στην μέση λέγεται "πόντα", και το χρησιμοποιούμε για να μαρκάρουμε το σημείο που θέλουμε να τρυπήσουμε. Αν δεν το κάνουμε αυτό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, με το που αρχίσουμε να τρυπάμε, να δούμε την μύτη του τρυπανιού να φεύγει από το προκαθορισμένο σημείο και να αρχίσει να "περπατάει" πάνω στο αντικείμενο!

Εικόνα

Ξεκίνησα το τρύπημα με μικρή μύτη (1.5mm) για να κάνω την αρχή, και μετά έβαλα την πιο μεγάλη (2mm).

Εικόνα

Μόλις φαγωθεί τελείως το κεφάλι του καρφιού, οι ροδέλες χαλαρώνουν και μπορούν πλέον να αφαιρεθούν.

Εικόνα

Εικόνα

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε χωρίς απώλειες!

Μέρος 2ο.

Για να φτιάξω την καινούρια λαβή ήθελα να χρησιμοποιήσω έβενο. Ο έβενος είναι από τα σκληρότερα και βαρύτερα ξύλα και με μεγάλη αντοχή, ότι πρέπει δηλαδή για τους σκοπούς μας! Για τους ίδιους λόγους χρησιμοποιείται στην κατασκευή μουσικών οργάνων, οπότε μην ξέροντας κάποιο καλύτερο μέρος για να βρω ξύλο, αγόρασα αυτό:

Εικόνα

Εικόνα

Είναι μπράτσο για βιόλα και κόστισε 7€. Υπάρχουν πάρα πολλές ποικιλίες έβενου αλλά γενικά όσο πιο μαύρος και χωρίς νερά, τόσο καλύτερης ποιότητας και ακριβότερος είναι. Εγώ επίτηδες διάλεξα ξύλο με νερά για να είναι πιο ενδιαφέρον (και φτηνός!).

Εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι το μπράτσο ήταν ακατάλληλο λόγω πάχους και σχήματος, άλλα με αρκετό λιμάρισμα με μια πολύ "άγρια" λίμα, το έφερα σε λογαριασμό.

Εικόνα

Εικόνα

Μέρος 3ο.

Με βάση την παλιά λαβή σχεδίασα την καινούρια πάνω σε χαρτί και σημείωσα σε ποια σημεία θα γίνουν οι τρύπες κλπ. Στην συνέχεια μετέφερα το πατρόν στο ξύλο.

Εικόνα

Με μία σέγα έκοψα τα κομμάτια.

Εικόνα

Δεν είναι ανάγκη να κόψουμε τέλεια αφού η τελική διαμόρφωση θα γίνει με γυαλόχαρτο, αλλά όσο πιο καλά κόψουμε τώρα τόσο πιο πολύ χρόνο θα γλιτώσουμε αργότερα. Το σημαντικό είναι να κόβουμε πάντα έξω από το περίγραμμα.

Ακολούθησε τρίψιμο με χοντρό γυαλόχαρτο για να μειωθεί το πάχος. Αρχικά τα κομμάτια είχαν πάχος 6-7mm και ήθελα να τα φέρω στα 2.5mm. Για αυτό το λόγο το σωστό είναι να ξεκινήσουμε από υλικό με πάχος όσο πιο κοντά γίνεται στο πάχος που θέλουμε να έχει η λαβή.

Εικόνα

Για να ακολουθήσω πιο σωστά το σχέδιο κόλλησα τα πατρόν πάνω στο ξύλο.

Εικόνα

Μετά από πολύ δουλειά...

Εικόνα

Εικόνα

Μέρος 4ο.

Στη συνέχεια κόλλησα μαζί τα δύο μέρη με ταινία διπλής όψης, για να τα διαμορφώσω μαζί, ώστε να γίνουν συμμετρικά.

Εικόνα

Λόγω απροσεξίας ξέφυγα από το προσχεδιασμένο σχήμα. Αφήστε που κόλλησα τις πιο όμορφες ραβδώσεις προς τα μέσα! :megagrin

Εικόνα

Εικόνα

Μετά έτριψα τα δύο τμήματα με όλο και πιο μεγάλα νούμερα ντουκόχαρτο, μέχρι #1500.

Εικόνα

Αρχικά είχα υπολογίσει να φτιάξω την λαβή με πάχος 2.5mm αλλά τελικά την έκανα 2mm. Ελπίζω να αντέξει..!

Δυστυχώς δεν έχω προχωρήσει άλλο λόγω υποχρεώσεων... Θα προσπαθήσω να συνεχίσω σύντομα! :)
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

μπραβο καλη συνεχεια και καλη επιτυχια!
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Μπορει να μην σε ικανοποιησε αλλα αν δε ξεκινησεις κατι δεν θα βελτιωθεις ποτε , κατα την γνωμη μου
αξιζε τον κοπο , διασκεδασες δημιουργικα και το επομενο θα ειναι τελειο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Συμφωνώ απόλυτα φίλε hero!
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

μπορεί το αποτέλεσμα να μην είναι το τέλειο που θα ήθελες αλλά είναι πάρα πολύ καλό (τουλάχιστον στις φωτογραφίες...)!!!!
Το μόνο που έχω να πώ είναι ότι ζηλεύω την υπομονή σου... :bigsmilie
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εξαιρετική δουλειά Κώστα,ευχαριστούμε που την μοιράζεσαι μαζί μας! Μπορείς να υπολογίσεις πόσο χρόνο περίπου έχεις δαπανήσει συνολικά ως τώρα;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Μπράβο Κώστα, πολύ καλή δουλειά. Αν συνεχίσεις έτσι θα δεις και από μονος σου ότι πολύ σύντομα θα είσαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα της δουλειάς σου, αν και εγώ την πολύ καλή για πρώτη φορά!
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πολύ καλή δουλειά μπράβο σου!!Ωραίο το αποτέλεσμα και σιγά σιγά θα γίνουνε τέλεια!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια! Πράγματι, είναι μια εργασία που για να γίνει χωρίς ηλεκτρικά εργαλεία, απαιτεί πολύ υπομονή.

Θα προσπαθήσω να κάνω μια εκτίμηση του χρόνου που έχω αφιερώσει στην κατασκευή αν και είναι αρκετά υποκειμενικό θέμα. Καταρχήν να σας πω ότι πριν καν ξεκινήσω, αφιέρωσα αρκετές ώρες στην έρευνα και το διάβασμα επί του θέματος.

Μέρος 1ο: Μερικά λεπτά.

Μέρος 2ο και 3ο: Ξεκίνησα από πολύ χοντρό ξύλο και μου πήρε 7-8 ώρες. Αν ξεκινούσα με σωστό πάχος νομίζω ότι θα έπαιρνε 2-3 ώρες.

Μέρος 4ο: Περίπου 2 ώρες γιατί είχα κάνει τα κομμάτια πολύ πλατιά στην μεριά του ξυραφιού και έπρεπε να μικρύνουν.

Για να τελειώσει θέλει ακόμα αρκετή δουλειά. Η κατασκευή δεν έγινε σε μια μέρα. Δούλευα 2-3 ώρες κάθε Σαββατοκύριακο από τα μέσα Δεκεμβρίου μέχρι μέσα Ιανουαρίου. Κάποιος που ξέρει τι κάνει θα την έφτιαχνε πολύ πιο γρήγορα. Να ληφθεί υπόψη και η σκληρότητα του έβενου!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μπράβο Κώστα. Ακόμα και αν δεν είσαι απόλυτα ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα, αυτό δεν πρέπει να σε απογοητεύσει.Ήταν η πρώτη σου απόπειρα. Όσο για το ξύλο (7€ ?), που τα πουλάνε αυτά?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”