Απορίες για λαβές και ακόνισμα

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Για λαβές μόνο 60 δολλάρια είναι πάρα πολλά πιστεύω Ηλία, τι λες κι εσυ;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Η τιμη για μια λαβη συναρτηση ειναι το υλικο , σε ενα μαχαιρι καινουριο μπορει να εχει και 100 ευρω παραπανω απο ενα αλλο ιδιο αλλα με αλλη λαβη .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ανάλογα τι λαβές θέλεις!Και μένα μου φάνηκαν ψιλοακριβά.Οι λαβες του Robert (Bob) Keyes είναι οι εξής

Εικόνα

Δηλαδή 45 ευρώ + μεταφορικά 10ευρώ περίπου=55 ευρώ συμπεριλαμβανομένου και τα pins συν τη καλή δουλειά του υποθέτω , πιστεύω είναι καλούτσικα!Δε ξέρω αν εχει και άλλες ξύλινες κτλπ!

Ο πρώτος αμερικάνος μπορεί να σου κάνει και άλλα λαβές πιστεύω.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν αφού συννενοήθηκα με τον άνθρωπο που μου έφτιαξε τις λαβές του Joseph Rodgers μου, Peter τον λένε, μου είπε πως μπορεί να φτιάξει λαβές ξύλινες για straight razor για όποιος απο εμάς θελήσει!Eχετε να επιλέξετε

-κάποια είδη όμορφων ξύλων
-ότι σχήμα θελήσετε
-τι υλικό θέλετε να βάλετε για το wedge.To wedge είναι το υλικό ανάμεσα στις δύο λαβές της μίας άκρης
-Αν θέλετε καρφιά η βίδες!Το δικό μου παραπάνω είναι με βίδες, σε περίπτωση που θέλω να το καθαρίσω η γενικά να το λύσω με ένα αλενάκι κάνω τη δουλειά μου

εδώ κάποια δείγματα ξύλων και δουλειάς του

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η τιμή για να φτιάξει τις λαβές είναι 40 ευρώ συμπεριλαμβανομένου και τα μεταφορικά μέσα.Πιστεύω είναι μια καλή τιμή για αυτου του είδους ξύλου.Βλέπω ότι αυξανόμαστε οι μαχαιράδες εδω μέσα και πιστεύω είναι μια καλή περίπτωση αν θέλει να βάλει κάποιος custom scales.

To email είναι του είναι [email protected] για ότι θελήσετε.Ο άνθρωπος δεν είναι επαγγελματίας, το κάνει καθαρά για χόμπυ μου είπε.Επίσης δεν έχω καμία χρηματική συμμετοχή στο παραπάνω θέμα, καμία ευθύνη αν κάτι πάει λάθος η οτιδήποτε δε σας αρέσει.Πχ τις δικές μου τις λαβές δε μου τις πέτυχε απόλυτα στο σχήμα που ήθελα , βέβαια αυτός το προσαρμόζει και ανάλογα την μέγεθος και το σχήμα της λεπίδας!Μόνοι σας θα συννεοηθείτε , μόνοι σας θα αναλάβετε τα πάντα, μη μου πείτε τι μας έκανες ρε Ηλία κτλπ.Ευχαριστώ πολύ!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Λόγω κακής χρήσης της επεξεργασίας των μηνυμάτων από κάποια μελή, βάλαμε όριο τα 15 λεπτά.


Φιλικά
Στέφος
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”