Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Μάλλον είναι πολύ νωρίς να σκέφτεσαι για ακόνισμα...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Μανώλη Καλημέρα ,

Σίγουρα είναι νωρίς , θέλω όμως να αξιοποιήσω και να εκμεταλευτώ το χρόνο μέχρι να το κάνω και , πιστεύω , δικαίως , διότι το ακόνισμα ειναι ένα αρκετά ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ και δύσκολο εγχείρημα που απαιτεί γνώσεις , δεξιότητα και σωστές ακριβείς κινήσεις.
Από την παραγγελία που πρέπει να κάνεις ώς την προετοιμασία και το ίδιο το ακόνισμα , είναι κάτι που απαιτεί μεγάλη επιμόρφωση.
Όπως έχω πεί ξανά εδώ , μένω Θεσ/νίκη και εδώ το ακόνισμα λεπίδας "is NOT an option" . Στην καλύτερη θα στο πάρει κάποιος ακονιστής να στο ακονίσει σάν να ήταν χασαπομάχαιρο , να μην πώ μπαλτάς , και θα στο επιστρέψει κατεστραμένο , ζητώντας να πληρωθεί και κάνοντάς σου και τσαμπουκά οτι σου κανε και χαρη που δέχθηκε να στο ακονίσει "τέτοιο ειδικό εργαλείο που οι άλλοι δεν θα το έπιαναν..."
Οπότε ζητώ την γνώση , την εμπειρία και την συμβουλή υμών που είστε βαθείς γνώστες.

Ευχαριστώ πολύ :thnx
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Kοίταξε φίλε μου, αυτό δεν είναι στάνταρ το τι grit θα χρησιμοποιήσεις, αν θα κάνεις λάσπη η όχι, ευτό εξαρτάται πόσο φρεσκάρισμα-ακόνισμα θέλει, τι μέταλλο είναι η λεπίδα (φαντάζομαι μερικές λεπίδες θέλουν περισσότερα περάσματα απο κάποια άλλα), τι ιδιομορφία έχει (αν είναι full hollow ground, wedge κτλπ) και τη τεχνική θα εφαρμόσεις.Έτσι όπως καταλαβαίνεις εσύ είσαι ο μοναδικός εκτιμητής και στο τέλος ο κριτής!Ετσι πχ για το Dovo (που είναι shave ready) που μόλις δεις ότι κάτι θέλει στη κόψη του , το περνάς για αρχή απο 60-70 τουλάχιστον περάσματα στη πέτρα τελειώματος, κάνεις ένα ξύρισμα και βλέπεις τι γίνεται.Αν δεις ότι θέλει κάτι παραπάνω, πας στις 12000 φτιάχνοντας και μια λάσπη με την αντίστοιχη slurry.Αφου κάνεις 30-40 περίπου περάσματα με λάσπη τη περνάς πάλι απο τη 12000 αλλά με σκέτο νερό ,άλλα 60-70 περάσματα περίπου.Ξέρουμε πάντα πως με τη λάσπη ρίχνουμε πάντα τα grit της πέτρας, δηλαδή η 12000 grit με τη λάσπη γίνεται 1000ο περίπου.Επίσης μετά απο κάθε ακόνισμα ΠΑΝΤΑ κάνουμε πολλαπλά περάσματα σε δέρμα και μερικά σε κάποια πάστα αν έχουμε.Έτσι δοκιμάζεις πάλι τη δουλειά σου και κάνεις εκτίμηση, αν δεις ότι δε σε ικανοποιεί πάς στο επίπεδο των 8000grit.
Έτσι ξεκινάς 25-30 περάσματα στις 8000grit και μετα πας στη τελειώματος 12000grit.Τώρα αν θα κάνεις λάσπη στις 12000grit είναι καθαρά θέμα δικό σου, καλό είναι να κάνεις γιατί λογικά ανεβαίνεις ομαλά τα grit. Μπορείς όμως αντι να κάνεις 30-40 περάσματα με λάσπη και 60-70 με νερό ύστερα ,να κάνεις 120 περάσματα περίπου με σκέτο νερό (χωρίς καθόλου λάσπη) και να τελειώνεις.Αυτο θα το κρίνεις εσύ, γενικά μη το φοβάσαι το ξυράφι , τουλάχιστον στη πέτρα τελειώματος.Θα κάνεις συνέχεια δοκιμές και εκτιμήσεις.Αν δεις ότι τελικά θέλει και άλλο πάς και σε συνδυασμό 4000/8000 που προτείνω ανεπιφύλακτα τη τεχνική πυραμίδας Lynn που δουλεύει πολύ καλά με αυτές τις πέτρες!Aυτή η σελίδα θα σε βοηθήσει να δεις πως δουλεύουνε οι Norton!
Απο κει πέρα πιστέυω να μπήκες στη λογική των grit και της λάσπης και πράττεις ανάλογα.Τώρα για να δεις (αυτήν την απορία δουλεύω ακόμη) αν στις 4000/8000 που θα κάνεις το αρχικό σου ακόνισμα είναι έτοιμο το ξυράφι σου για να φύγει στη τελειωμάτος , μπορεί με διάφορους τρόπους να το δεις όπως να πάρεις μια τρίχα πινέλου και να κάνεις το τεστ τρίχας, να το περάσεις στις τρίχες των χεριών σου και να δεις πως κόβει.Εκεί αδελφέ μου θέλει εμπειρία, δοκιμές και εξάσκηση!
Αυτά είχα να πω, ελπίζω να σε βοήθησα και αυτά που λέω είναι κατα τη γνώμη μου και με τη δική μου λογική, εγώ έτσι λειτουργώ και μπορώ να πω πως έχω κάνει μερικά επιτυχημένα ακονίσματα για τη δική μου μούρη πάντα.Βέβαια υπάρχουν και άλλοι πολύ πιο έμπειροι εδω μέσα και αν έχουν να συμπληρώσουν κάτι η να διορθώσουν είναι δεκτό.Βέβαια θα ακούσεις και άλλα , θα μαζέψεις πληροφορίες απο δω και κει, θα εφαρμόσεις και θα αναπτύξεις δική σου λογική.Αυτή είναι η αρχοντιά και το μεγαλείο του ακονίσματος, ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ, καλή θέληση να έχεις , χρόνο , υπομονή και καλό ποτό!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Φίλε μου με ΒΟΗΘΗΣΕΣ όσο δεν φαντάζεσαι.
Διότι στον νεουρα αρουραίο μετράει η πρακτική καθοδήγηση συνδιασμενη με την συμβουλή οτι όλα είναι σχετικά και επιδέχονται την προσωπική εμπειρία του καθ ενος. Όμως μην ξαχνάμε οτι για να αναπτύξουμε "προσωπική εμπειρία" πρέπει να χουμε και μα "αξιόπιστη" πρώτη ιδέα του τι κάνουμε.....Όσο αναλυτικότερη αυτή η πρώτη ιδέα τόσο πιό εύκολο να αναπτύξουμε την δικία μας τεχνική.
ΥΓ : Όταν λές "ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ" εννοείς την διπλή κίνηση πάνω-κάτω (stroke) φαντάζομαι....
Και πάλι ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Δημήτρη, το ότι είναι πολύ νωρίς δεν το είπα σαν επίπληξη.... Απλά εγώ επειδή είμαι πολύ διστακτικός στην θέση σου θα προτιμούσα να στείλω το μαχαίρι σε έναν ειδικό, ή τουλάχιστον πολύ πιο έμπειρο από εμένα. Καταλαβαίνω το ότι μένεις στην Θεσσαλονίκη είναι πρόβλημα, αλλά υπάρχουν και τα ταχυδρομεία (συστημένο εννοείται, μην πάθουμε και καμιά ζημιά!!! :shocking ).
Πάντως για να ξέρεις τι κάνεις με το ακόνισμα πρέπει πρώτα να αποκτήσεις μία καλή εμπειρία στο ξύρισμα ούτως ώστε να μπορείς σε τελική ανάλυση να κρίνεις και το αποτέλεσμα του ακονίσματος που έκανες. Γιατί αλλιώς δεν θα ξυρίζεσαι καλά και δεν θα ξέρεις αν φταίει το λάθος ακονισμένο ξυράφι ή η τεχνική του ξυρίσματός σου... :confused
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Μανώλη ουτε σαν επίπληξη το πήρα , ουτε αρνητικά.

ΙΣΑ - ΙΣΑ το αντίθετο. Το εκλαμβάνω ως μιά βαθειά προσπάθεια ενος έπμειρου προς κάποιον άσχετο ακόμα , και μάλιστα όχι επιφανειακή προσπάθεια , αλλά μια αληθινή προσπάθεια να μεταλαμπαδεύσεις πολύπλοκες γνώσεις που μάλιστα αποκτώνται σχεδόν αποκλειστικά με εμπειρία...Αντε τώρα να καταφέρεις να μεταλαμπαδεύσεις την εμπειρία.....Πάντως ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΕΡΙΦΗΜΑ....

Οσο για το πρώτο ακόνισμα συμφωνώ απόλυτα. Δεν σκόπευα να ακονίσω τη λεπίδα μου πριν να αρχισω να ξυρίζομαι. Ετσι κι αλλοιώς είναι shave ready , οπότε στην αρχή stropping (canvas+δέρμα) και βλέπουμε....

Πάντως κάθε συμβουλή ΔΕΚΤΗ
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δημήτρη χαίρομαι που σε βοήθησα και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!Ναι όπως είπες 1 πέρασμα εννούμε τη διπλή κίνηση και πάντα με το ένα χέρι , σε σπάνιες περιπτώσεις βάζουμε και τα δύο.
Παιδιά κοιτάξτε, εγώ με το που πήρα τα πρώτα μου σύνεργα για το ξυράφι αγόρασα και τη πρώτη μου κινέζικη πέτρα τελειώματος!Είναι δύσκολο μα πολύ δύσκολο να κάνετε ζημιά στο ξυράφι, εφόσον δεν είναι wedge (σφήνα) η near wedge που θεωρούνται δύσκολα ξυράφια αυτά, δεν έχετε να φοβηθείται κάτι.Εντάξει αν είστε τόσο αρτσούμπαλοι και το κοπανάτε στις πέτρες τι να πω και πάλι όμως μπορεί κάποιος απο εμάς να το διορθώσει αν γίνει κάποια ζημιά.Μ ε τη πέτρα αυτή ανα 8-9 ξυρίσματα μπορείται θεωρητικά να τη φρεσκάρετε και να είστε αρχηγοί για αρκετό καιρό.Εγώ έχω ξαναπεί εξασκήθηκα σε ένα gold dollar (φτηνό ξυράφι) ώστε να λυθεί το χέρι μου στη κίνηση πάνω στη πέτρα και μόνο και όχι για να δω το κοψιμό του αν και το έφτασα να ξυρίζει ικανοποιητικά κάποια στιγμή.
Όπως και σωστά είπε και ο νεκρομάντης πρέπει να δώσεις έμφαση στο ξυράφι σου , στη τεχνική σου τώρα που είναι shave ready και να απομνημονεύσεις το κόψιμο του ξυραφιού σου ώστε να βάλεις ένα πήχη/επίπεδο στο ξυρισμά σου!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Dimitris Traditional έγραψε:Μανώλη ουτε σαν επίπληξη το πήρα , ουτε αρνητικά.

ΙΣΑ - ΙΣΑ το αντίθετο. Το εκλαμβάνω ως μιά βαθειά προσπάθεια ενος έπμειρου προς κάποιον άσχετο ακόμα
Μία μικρή υποσημείωση, για να μην με πάρουν με τις πέτρες: ΔΕΝ είμαι έμπειρος... Μόνο ένα μήνα ξυρίζομαι με ξυράφι, και άλλον ένα πριν με safety. Η μόνη πραγματική εμπειρία είναι τα πάρα πολλά νήματα που έχω διαβάσει (κυρίως από εδώ) και τα βίντεο που έχω δει από το youtube... Όσο για το αν είναι shave ready το ξυράφι σου, καλύτερα διάβασε αυτό.
Η γνώμη που σου είπα είναι καθαρά υποκειμενική, όχι απόφθεγμα λόγω εμπειρίας... :bigsmilie
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Όπως και νά χει ΚΑΙ πιό έπμειρος απο μένα είσαι ΚΑΙ βοήθησες.

Αντε να δούμε τι θα γινεί....Καθε αρχή και δύσκολη..
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Πάντως μην σε τρομάζει τόσο πολύ το ξυράφι... Όλα μία ιδέα είναι. Σταθερό χέρι, ηρεμία, και όλα θα πάνε μια χαρά... Εγώ τις πρώτες φορές που ξυρίστικα με φαλτσέτα κόπηκα πολύ λιγότερο (καθόλου θα έλεγα) από τις πρώτες φορές που ξυρίστηκα με DE safety. Μετά που πήρα θάρος τα σκάτωσα!!! :bigsmilie (και πάλι μην φανταστείς τίποτα το τραγικό.)
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”