Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
panosgr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 09:13
11

ch2700 έγραψε:Φιλε Πανο συγνωμη αλλα πριν αγορασεις επρεπε να ρωτησεις. Γιαυτο υπαρχει αυτο το φορουμ. Γιατι να μπλεξεις σε περιπετειες και να πεταξεις τα χρηματα σου. Καποιος θα βρεθει να το ακονισει αλλα τι γινεται εαν δεν ακονιζεται λογω του πολυ φαγωμενου μεταλου?
Ευχαριστώ για την απάντηση,
έχεις δίκιο αλλά ανακάλυψα το φόρουμ εκ των υστέρων.
panosgr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 09:13
11

Harry έγραψε:Πάνο καλως ήρθες στο φόρουμ!
Μπορείς να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες; Έχεις προηγούμενη εμπειρία σε straight; Ο πωλητής έλεγε ότι είναι shave ready; Δεν ξέρω τι λένε οι διαχειριστές, αλλά ίσως εδώ να είμαστε off topic θα πρέπει να ανοιχτεί καινούργιο θέμα.
Καλώς σας βρήκα Χάρη,
προηγουμενη εμπειρία δεν έχω, ο πωλητής έγραφε πως είναι shave ready φωτογραφίες εδώ Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις πολλες πληροφορίες για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κανεις όταν ξεκινάει το ξύρισμα με straight . Τώρα το ξυράφι πιθανόν να μην ειναι shave ready. Δοκιμασες το τεστ της τριχας; Τι μάρκα/τύπος ειναι;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

To τεστ της τριχας ειναι ενδειξη και μονο για το συγκεκριμενο ξυραφι , εαν το περναει δεν ειναι σιγουρο οτι θα ξυριζει και σωστα ή καλυτερα απο ενα αλλο με καλυτερο ατσαλι που δεν το περναει και ο χρηστης εχει επιλεξει να σταματησει ποιο πριν . Ο λογος ποιο μαλακο ξυρισμα και δεν εχεις προβλημα με υπερακονισμα .
Η τεχνικη ειναι αυτη που εχει την μεγαλυτερη βαρυτητα στο ξυρισμα , επειτα η εμπειρια με μαχαιρια σου δειχνει τι παει λαθος .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εχεις δικιο Νικο για το υπερακονισμα σε καποια. Αληθεια τι κανεις σε αυτη την περιπτωση?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Δυσκολη και διφορουμενη η απαντηση , Για μενα σιγουρα δεν διορθωνονται πρεπει να σπασει η κοψη και να δημιουργηθει ξανα , ενας μπουσουλας ειναι να ελεγχουμε το πλατος τις κοψης κατα το ακονισμα ,δηλαδη να μην ειναι αρκετα φαρδια .Μην το παρακανουμε στα χαμηλα 1000-3000 και να ακολουθυμε ενα συστημα πυραμιδας στο ακονισμα , ξεκιναμε απο το νουμερο πετρας που εχουμε επιλεξει με π.χ 30 περασματα ανεβαινουνε σε νουμερο πετρας π.χ 30 περασματα γυρναμε στην προηγουμενη με 15 περασματα και συνεχιζουμε με το ιδιο συστημα μεχρι πχ τα 12000 grit .
To παραπανω ποστ μπορω να το υποστηριξω με ενα απλο πειραμα εαν παρω ενα bic ξυραφακι και ενα φτερο και τα δυο περνανε το τεστ της τριχας , ποιο ξυριζει καλυτερα ομως ? Ετσι και στα μαχαιρια ειναι πολλοι οι παραγοντες που καθιστουν ενα μαχαιρι ετοιμο και σωστο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
panosgr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 09:13
11

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, αν παρόλα αυτά μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον για ακόνισμα/έλεγχο θα το εκτιμούσα, γιατί έχω "φάει" όλο το google και δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι.
NavalArchitect

Neil Miller

"Strop Shop co uk"
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν εχθές είχα την ευκαιρία να μιλήσω στο τηλέφωνο με τον Γιάννη (y.v) , εκτός του ότι είχε την απώλεια του πατέρα του , του έτυχε και μια εξαναγκαστική μετακόμιση γεγονότα τον οποίο έχουνε κρατήσει εκτός του forum μας!Εύχομαι να επανέρθει στη παρέα μας και όχι μόνο, παρόλα αυτά είχα μια πολύωρη συζήτηση γύρω απο το ακόνισμα και τον ευχαριστώ για άλλη μια φορά ακόμη για το χρόνο του , για την ορεξή του και την υπομονή του να μου μεταφέρει τις γνώσεις του πάνω στο θέμα του ακονίσματος και κυρίως για τη πέτρα coticule που έχω προμηθευτεί πρόσφατα.
Καταρχήν κάποια πράγματα που θα πω ίσως έχουνε ξαναειπωθεί η μας έχει πει και ο φίλος μας hero μιας και αυτός κάτοχος αυτής της Βέλγκικης πέτρας.
Πρώτα απ' όλα καλό είναι να χαράξουμε τη slurry stone (πέτρα που κάνει τη λάσπη) με κάποιες γραμμές 1mm περίπου ώστε να κάνουμε ευκολότερα, γρηγορότερα λάσπη και να μη κολλάει πάνω στη βέλγικη πέτρα μας!
Επίσης πολύ σημαντικό πράγμα το οποίο δεν ήξερα και το διαπίστωσα και ο ίδιος είναι ότι η coticule έχει την ιδιαιτερότητα αφού ακονιστεί πολύ καλά το ξυράφι να μην κόβει- περνάει εύκολα το τεστ της τρίχας!Αφού τελειώσουμε με τις πέτρες θέλει καλό μα πολύ καλό στροπάρισμα και ο μόνος τρόπος να δούμε πως κόβει είναι το ξυρισμά του!Βέβαια πριν το στροπάρισμα θα κόβει τις τρίχες των χεριών μας αλλά όχι όπως θα τις έκοβε με ένα ακόνισμα άλλων πετρών.Μετά το στροπάρισμα δείχνει τη κόψη του και αν δεν περνάει το τεστ της τρίχας με ευκολία μένει να ξυριστούμε και να δούμε!Ακούς Χάρη :ninja_hide ?
Επίσης εγώ μετά τις πέτρες το περνούσα απο της πράσινη πάστα της Dovο , πάστα η οποία είναι χοντρή για τα δεδομένα της coticule και μου είπε να μη τη ξαναχρησιμοποιήσω.Μου είπε ότι η καλύτερη είναι η πάστα πράσινη διοξείδιο του χρωμίου απλωμένη σε balsa ξύλο, ελάχιστη όμως πολύ ελάχιστη να μην μπουκώνει το ξυράφι!Καλύτερα να μη βάζεις τίποτα και να το κάνεις κατευθείαν στροπάρισμα παρα να το βάζεις κάποια άλλη πάστα, όμως η CrO2 πάστα του δίνει ακόμη μια πιο φίνα κόψη που το κάνει ακόμη πιο γλυκό το ξυράφι.
Ξεπλένουμε πολύ καλά τη πέτρα αφού τελιώσουμε το θέμα με τη λάσπη και επίσης μετά απο κάθε χρήση της πάστας!
Μου είπε κάτι πολύ σημαντικό ,πως έχει πειραματιστεί σε ένα 7days set ξυραφιών με διάφορες πέτρες , πολύ καλές και ακριβές πέτρες τύπου Escher κ.α , συνδυασμός coticule με διάφορες πέτρες τελειώματος αλλά μόνο η coticule του έδινε τη πιο μαλακιά και γλυκιά κόψη!!
Τώρα για τη πίεση του ξυραφιού πάνω στη πέτρα, εαν είναι hollow ground δε χρειάζεται πίεση εώς ελάχιστη και όσο τελειώνουμε το ξυράφι να είναι μόνο του με το βάρος του.Στα wedge μπορούμε να βάλουμε πίεση μιας και είναι χοντρότερα , δε λυγίζουνε όπως τα hollow.
Για ένα απλό φρεσκάρισμα, μετά απο κάποια ξυρίσματα, ενός πχ full hollow ground μέτριας σκληρότητας αρκούν 20-30 περάσματα σκέτο με νερό!Το καλό με τη coticule όπως έχουμε ξαναπεί είναι ότι δε δημιουργεί wired edge- τρίχα υπερακόνισματος πράγμα το οποιο μας επιτρέπει να το κάνουμε όσα περάσματα γουστάρουμε.Αν κάτι δε πάει καλά το ξαναπερνάμε πάλι χωρίς κάποιο φόβο, όσα περάσματα θέλουμε.
Τώρα για εσένα χαρούλη , μου είπε ότι καλό είναι να έχεις μια 1000 και μια Norton 4000 και μετα να πας στη coticule.Aν δε θες αυτές τις 2 πέτρες πας σε διαμαντόπετρα 1200 η οποία είναι πιο κοντά στη coticule αλλά θα τη δουλέψεις και πιο πολύ στη coticule απο ότι κατάλαβα.
Δε θυμάμαι κάτι άλλο τώρα, μου είπε στην επόμενη συνάντηση θα φέρει κάποιες πέτρες να δούμε και να μιλήσουμε πάνω σε αυτό.Τον ευχαριστώ και πάλι θερμά, χρήσιμες πληροφορίες από έναν άνθρωπο που έχει μεράκι σε πολλά θέματα και έχει πειραματιστεί στο αντικείμενο το συγκεκριμένο!Αν θυμηθω κάτι άλλο θα επανέλθω.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστούμε Ηλία και φυσικα και τον Γιάννη, αν διαβάζει λυπάμαι πολυ για την απώλεια του.

Τώρα για το ακονισμα, ως τώρα, χωρίς να ειναι κακό το αποτέλεσμα, δεν είμαι ενθουσιασμένος. Το επόμενο στη σειρά για φρεσκάρισμα ειναι το Bengall. Θα δώσω και περισσότερη βάση στο σωστο στροπαρισμα.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”