Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
stergios

Ενταξει τωρα οκ. Λεω και γω, τι σχεση εχει το παχος της ραχης? Χρειαζεται διαφορετικη κινηση στο ακονισμα λογω καμπυλοτητας. Λογικο.

Οχι το δικο μου δεν ειναι ουτε καν σαν το πρωτο που ανεβασες. Ειναι ισιο με λιγο κυρτη? Φαγωμενη toe? Σε μπερδεψε κ ο μαρκαδορος ισως. Και ναι, σημερα που το δα καλυτερα, στη μεση της ραχης, στα πλαινα της, εχει μια καμπυλη και το ξυραφι παταει καλυτερα εμ κ πισω και αφηνει κενο στη μεση. Επισης αν το δεις απο εμ βλεπεις ελαφρως την κοψη να γερνει προς τη μια πλευρα και να μην κεντραρει με τη ραχη ακριβως.

Δοκιμασα λιγο να το ισιωσω μα θελει να αφαιρεσεις πολυ μεταλλο οπως το δα. Σκεφτομαι να προσπαθησω να τ ακονισω οπως ειναι η μηπως ειναι προς ανακυκλωση? :-(

Καλα αυτα τα ξυραφια ειναι λειτουργικα κ υπηρχαν στην αγορα? Μου κανει εντυπωση, γιατι κατα τ αλλα ειναι οκ και στα scales του, που ναι ναι κ στενα μπαινει μια χαρα χωρις να βρισκει.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Λειτουργικότατα, απλά θέλουν λίγο περισσότερη δουλειά στο ακόνισμα.
Ordo ab chao
stergios

Το παρατησα το joseph rodgers. Μου βγαλε την πιστη! Δεν καταφερα τιποτα. Χαρτοκοπτης...

Πιαστηκα κ τελειωσα ενα kobar. Παω για δοκιμη. :)
stergios

Για δειτε! Εικόνα


Εικόνα

Τι λετε?

Για το πιο οξειδωμενο μιλω περισσοτερο. Εχει κατι chips και λεω να αρχισω να το τρωω με εμπρος-πίσω κινησεις, αφου βαλω ταινιες στη ραχη και αφου καθαρισει να φτιαξω bevel κτλ.

Για τη σκουρια λεω coca-cola μια νυχτα και τριψιμο με ατσαλομαλλο, γυαλοχαρτο απο 400αρι μεχρι 2000 με νερο, μετα 3m scotch & τελος γυαλισμα και μετα ακονισμα. Χοντρικα τα λεω...

Προστέθηκε μετά από 19 λεπτά 29 δευτερόλεπτα:
Ολα αυτα φυσικα αφου νομιζω πως θα καθαρισει η σκουρια απ την κοψη. :)

Σκεφτομουν τη μεθοδο "κοψιμο ψωμιου"...αλλα τελικα δε συμφωνω με τη μεθοδο. Το γιατι αλλου παπα ευαγγελιο.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Φίλε Στέργιο ούτε εγώ συμφωνώ με την διαδικασία του (κόψιμο ψωμιού), πολύ δουλεία μετά χωρίς λόγο.
Πολύ λογική η διαδικασία που σκέφτεσαι να ακολουθήσεις, εγώ απλά δεν θα το έβαζα σε κόκα κόλα, αλλά σε DW40. Αν είναι βαθιά η σκουριά στην κόψη μπορεί να χάσεις και 1/8 μέχρι να καθαρίσει. Όπως έχω καταλάβει όμως το έχεις το μικρόβιο, καλή συνέχεια και καλή επιτυχία.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

WD40 Βασίλη ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Στέργιο μια χαρά θα το καταφέρεις. Ακόμα και τα chips θα φύγουν εύκολα με τη διαδικασία που λες.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ναι Γιάννη δεν έχω βρει καλύτερο, σε χαμηλή τιμή βέβαια. Το πρώτο είδα στην FAG εταιρία με ρουλεμάν, το αγοράζει σε βαρέλια και βουτάει μέσα για καμιά βδομάδα τα σκουριασμένα ρουλεμάν βγαίνουν σα καινούργια.
Ordo ab chao
stergios

Υπαρχουν και rust remover, αλλα δεν εισαι σιγουρος οτι θα κανουν δουλεια! Κατι τετοια πραγματακια τα λεω τηλεμαρκετινγκ μαγεια κ δεν ειναι κ φθηνα. Η κοκα κολα κανει δουλεια αλλα εξαρταται απο το υλικο κ την οξειδωση. Wd 40 απλα θα ερθει ισως λιγο ακριβο γιατι θες ποσοτητα, αλλα πωλειται κ σε μπιτονακια. Για αρχη θα δοκιμασω πετρελαιο ισως. Σκεφτομαι κ το διαλυμα μηλοξυδου. Οταν θα με πιασουν τα μαγεια κ πιαστω, θ ανεβασω φωτο. :)

Απο κατασταση στο θεμα οξειδωσης πως τα ειδατε? Τ αγορασα κ μαλιστα τσιμπημενα γιατι πιστευω να τα καταφερω να τα μεταμορφωσω σε λουλουδια.

Ποιο μικροβιο ρε Βασιλη?! Το μικροβιο πλεον στην αρρωστια ειμαι γω! Μολυνθηκα παντελως κ ολοκληρωτικα...το horn μου το τραγιο! Χα! Χα! ;)


Το καλυτερο "wd 40" ειναι της bardahl, και λεγεται super spray. Το original 40 χρησεις κ βαλε να ουμε. Αντε μ αυτο το wd40 που το βλεπω παντου! Που βεβαια ειναι καλο κ αυτο. :)
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Πρόσεξε Στέργιο το ξύδι μην στο κιτρινίσει.
Ordo ab chao
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”