Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Χαχαχαχαχα :bigsmilie
Ωραίος !!!
Δε φοβάμαι το λεπίδι. Το ακόνισμα με προβληματίζει.... Θα δούμε , που θα πάει...
poetbil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Μάι 2012, 15:54
11

Υπαρχει καποιος στην Θεσσαλονίκη που να ακονιζει ,η καποιος ερασιτεχνης φιλος να βοηθησει ; :ugeek:

Sent from my A70S using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Τι ξυράφι έχεις φίλε μου για ακόνισμα?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
poetbil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Μάι 2012, 15:54
11

41 Dovo solingen φιλε μου

Sent from my A70S using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Eίναι inox αυτό φίλε μου?Αν θες πάντως διατίθομαι να στο ακονίσω στις Norton πέτρες μου που έχω.Είναι άλλοι πιο έμπειροι σίγουρα αλλά και περιορισμένοι στο χρόνο.Tέτοιου είδους Hollow ground έχω ακονίσει κάμποσα και δεν θα έχω πρόβλημα με το συγκεκριμένο.Αν θες μου στέλνεις pm!Mένω Λάρισα αν έρχεσαι κατα δώθε.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
poetbil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Μάι 2012, 15:54
11

Σε ευχαριστω αγαπητε φιλε , θα σε ψαξω στο μελλον αν δεν βρω ακρη εδω,και ελπιζω να σε (ξανα)βρω διαθεσιμο
Ευχαριστω θερμα!!
Sent from my A70S using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ok φίλε μου ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
panosgr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 09:13
11

Καλημέρα,
καταρχήν συγχαρητήρια για τις χρήσιμες πληροφορίες που παρέχετε για εμάς τους αρχάριους.
Σαν νέος και εγώ στο ξύρισμα με ξυράφι θα ήθελα μερικές πληροφορίες, αγόρασα ένα ξυράφι από το ebay όπου μάλλον δεν είναι shave ready, γιατί στην προσπάθεια μου να ξυριστώ ταλαιπωρήθηκα αρκετά και τα αποτελέσματα δεν ήτανικανοποιητικά.
Μαζί με το ξυράφι πήρα και ένα δέρμα αλλά προφανώς χρειάζεται πέτρα για καλύτερο ακόνισμα.
Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάπου- κάποιος στην Αθήνα για ακόνισμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Φιλε Πανο συγνωμη αλλα πριν αγορασεις επρεπε να ρωτησεις. Γιαυτο υπαρχει αυτο το φορουμ. Γιατι να μπλεξεις σε περιπετειες και να πεταξεις τα χρηματα σου. Καποιος θα βρεθει να το ακονισει αλλα τι γινεται εαν δεν ακονιζεται λογω του πολυ φαγωμενου μεταλου?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πάνο καλως ήρθες στο φόρουμ!
Μπορείς να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες; Έχεις προηγούμενη εμπειρία σε straight; Ο πωλητής έλεγε ότι είναι shave ready; Δεν ξέρω τι λένε οι διαχειριστές, αλλά ίσως εδώ να είμαστε off topic θα πρέπει να ανοιχτεί καινούργιο θέμα.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”