Στροπαρισμα Ναι αλλα πως ?

Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Kατα το ξύρισμα συσσωρεύονται στην κόψη του ξυραφιού νεκρά κύτταρα από την επιδερμίδα.
Αυτα είναι σαν ένας «ζελές» όποίος συγκρατεί την υγρασία, και μπορεί να μην φύγει με το ξέπλυμα και το σκούπισμα του ξυραφιού, με αποτέλεσμα να διαβρωθεί ο αιθέρας της κόψης. (κάτι που δεν φαίνεται μεν με γυμνό ματι, έχει όμως επιδραση στην ποιότητα του επόμενου ξυρίσματος)
Γι αυτό αμέσως μετα το ξυρισμα-ξεπλυμα -σκουπισμα, το περνάμε 5-6 φορες στο λινό, ώστε να αφαιρεθεί πλήρως αυτός ο «ζελές» με την υγρασία και να μείνει η κόψη πλήρως καθαρή και στεγνή.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ένα ερώτημα κι από μένα ή μάλλον μια απορία. Το ξυράφι πρέπει να στροπάρεται (να περνάει από το λουρί κατά τα γνωστά) λίγο πριν το ξύρισμα, ή είναι το ίδιο αν τελειώνοντας το ξύρισμα το σκουπίζουμε το στεγνώνουμε κλπ και το περνάμε από το λουρί για να είναι έτοιμο για το ξύρισμα της επόμενης ή της παραεπόμενης μέρας έτσι ώστε να μην καθυστερούμε?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Προσωπικά δεν έχω δει διαφορά, αλλά επειδή έχω αρκετά ξυράφια και δεν μπορώ να θυμάμαι αν το έχω στροπαρει μετά από κάποιο διάστημα προτιμώ πριν από το ξύρισμα.
Χάρης
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Το κύριο (40/50/60) κάνετο όπως ο μπαρμπέρης: πριν για να είσαι σίγουρος και να είναι φρέσκο.
Το λινό 4-5 φορές, άντε και καμμιά 10αριά στο πετσί μετά, είναι για να βεβαιωθείς ότι δεν έχουν μείνει υπολλείματα και είναι επίσης σωστό για μένα.

Το πολύ και το άσκοπο το στροπάρισμα όμως κάποιοι λένε ότι μπορεί να βλάψει ("στογγυλέψει") την ακμή.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Το σπροπάρισμα στο λουρί με δυσκόλεψε αρκετά κυρίως για τους λόγους που αναφέρει ο Γιάννης στο δεύτερο ποστ και ίσως να κατέστρεψα τον αιθέρα στο Spikuson από το κακό στροπαρισμα.

Τώρα ακολουθώ την συμβουλή που δίνει ο Μάστρο Λίβη σε ένα από τα βίντεο του και απλώνω το λουρί στο τραπέζι για να είμαι βέβαιος ότι είναι σταθερό και ίσιο όταν στροπάρω.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ηλία μέχρι να συνηθίσεις, όχι πίεση και ταχύτητα.
Δύο συμβουλές από έναν συνταξιούχο μπαρμπέρη, που εμένα με βοήθησαν πολύ.
Ordo ab chao
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”