Χρηση μονωτικής ταινίας (ή μή) κατά το ΑΚΟΝΙΣΜΑ

Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Καλημέρα σε αυτό το υέροχο σάιτ , με γνώστες παρελθόντων , σπανίων πλέον τεχνικών και μεθόδων , που δεν διστάζουν να τις μοιραστούν και να βοηθήσουν.
Εχω παραγγείλει και περιμένω μιά λεπίδα Dovo Bismarck με επιχρυσωμένα μέρη και επιχρυσωμένη + σκαλισμένη πλάτη (spine).
Φυσικά η σωστή τεχνική ακονίσματος ειναι ολη η λεπίδα ξαπλωμένη στην πέτρα , το γνωρίζω
Είδα σε κάποια βιντεάκια οτι γιά να μήν χαράξεις και να μην "τρ'ιψεις" - μην "φας" την ράχη της λεπίδας κατά το ακόνισμα , μπορείς να την προστατέψεις προσαρτώντας επάνω της μιά μονωτική ταινία. Όμως αυτό φαντάζομαι οτι μεταβάλλει την "γωνία ακονίσματος" και άρα και την γωνία της κόψης. Και φαντάζομαι σε αυτές τις περιπτώσεις όπου δεν μιλάμε για κουζινομάχαιρα :-) , η γωνία ακονίσματος μερτάει και στα μικροχιλιοστά....έχω δεί και διαβάσει οτι τα πλευρά της πλάτης (spine) ΠΡΕΠΕΙ να "τρώγονται" κατά το ακόνισμα γιά να μην μεταβάλλεται η γωνία ακονίσματος (συγχωρέστε ενδεχόμενα λαθη ορολογίας) , διατηρώντας ετσι πάντα την ίδια κλίση μοιρών στην κόψη της λεπίδας , όσο κι αν με τον καιρό κ τα ακονίσματα φαγωθεί το μέταλλο.
Θα θελα να προστατέψω την όμορφη εμφάνιση τηε λεπίδας μου αλλά απ' την άλλη το ζητούμενο είναι το σωστό ακόνισμα γιά σωστό ξύρισμα.
Τι συμβουλεύετε ????
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Αν και δεν έχω μπει ακόμα σε αυτήν την διαδικασία αφού μόλις πριν 1 μήνα περίπου αγόρασα το Dovo prima silver steel, η απορία αυτή μου γεννήθηκε με τα διάφορα βίντεο που έχω δει στο youtube, όπου άλλοι χρησιμοποιούν ταινία, και άλλοι την κατηγορούν και δεν θέλουν καν να τη βλέπουν...
Πιστεύω ότι οι συνφορουμίτες που είναι πιο έμπειροι με το ακόνισμα μπορούν να μας απαντήσουν!
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εγώ είμαι κατά της ταινίας σε όλα τα ξυράφια και όταν βρώ χρόνο θα εξηγήσω όσο πιό αναλυτικά γίνεται το γιατί!

Ομως αν παρατηρήσεις προσεκτικά στο πλάι την επιχρυσωμένη ράχη του ξυραφιού θα δεις μια λεπτη γραμμη καθαρου ατσαλιού.
Αυτό είναι το μέρος που έχει ακουμπήσει το ξυραφι στην πέτρα ακονίσματος. (διότι έτσι κι αλλιώς,πρώτα επιχρυσώνεται και κατόπιν ακονίζεται στο εργοστάσιο)
Ακόμα κι αν μετα από ακονίσματα πολλών-πολλών ετών αυτή η γραμμή γίνει ελαφρά πιό φαρδειά, με τίποτα κατά την γνώμη μου δεν θα αλλάξει η εμφάνιση και η αισθητική του ξυραφιού σου.
Η επιχρύσωση κινδυνεύει από άλλα πράγματα και όχι από το ακόνισμα.
Γιάννης B.
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Ευχαριστώ θερμά για την άμεση ανταπόκριση στο ερώτημά μου.
Σημερα εφτασε και η λεπίδα μου και δυστυχώς ειχα ραντεβού και δεν μπόρεσα να την παραλάβω (είδα μόνο το ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ) - Αυριο πρωί.
Ανυπομονώ , αν και δεν εχω ολοκληρώσει την συλλογή απο τα απαραίτητα σύνεργα για να αρχίσω αμέσως (άμεσα θα παραγγείλω και δέρμα ως το πλέον απαραίτητο αξεσουάρ για λεπίδα)
Είδομεν....Εχω όμως υπομονη και μεθοδικότητα :-)
Και φυσικά ειμαι πάντα στην διάθεση ΟΛΩΝ σας.
Πάλι ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Δημήτρη καλησπέρα και από εμένα. Επειδή μπήκες κατευθείαν στο "ψητό", θα ήθελες να περάσεις στο κατάλληλο νήμα και να μας πεις δυο λόγια για σένα και τον εξοπλισμό σου, για να γνωριστούμε καλύτερα;
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Ζητώ Συγγνώμη εαν υπήρξα βιαστικός ή αγενής ως προς τους φίλους . Επ' ουδενί δεν επιθυμούσα να δείξω ασέβεια προς κανέναν , κάθε άλλο , επιθυμώ κι εγώ να συμβάλλω στην κοινή προσπάθεια διατήρησης μιάς σχεδός ξεχασμένης "απόλαυσης" και "τέχνης".

Μπήκα κατ' ευθείαν στο ψητο για 2 λόγους. Ο ένας ήταν οτι ακόμα (οπως γράφω και πιο κάτω άλλωστε) δεν εχω ακόμα εξοπλισμό , εκτός από το Dovo Bismarck straight razor και ο δεύτερος λόγος να μου μην σας κουράσω (γιατι όταν είσαι στη διαδικασία συγκέντρωσης εξοπλισμού και εχεις καταλήξει σε κάποια πράγματα ε...δεμ μπορει : Θα μπείς στον πειρασμό να ρωτήσεις για όλα και για το αν εχεις καταλήξει σωστα) . Και δεν μ' αρέσει να κάνω κατάχρηση της καλοσύνης , της ευγένειας και του χρόνου κανενός.

Αφού όμως μου δίνετε το ελεύθερο να σας ρωτήσω , θα σας πώ πού έχω καταλήξει :
Λεπίδα : Dovo Bismarck , Mod. 26819 , http://www.dovorazors.com/page45.html" onclick="window.open(this.href);return false; (Ήδη στα χέρια μου)

Πινέλο : Κατέληξα στο ΜUHLE , Basic 2 Basic 2 - pure badger , (https://www.muehle-shaving.com/shop/bas ... /126/127/1" onclick="window.open(this.href);return false;) . Δέν έχω κάνει την παραγγελεία ακόμα

Shaving Bawl : MUHLE , black porcelain , https://www.muehle-shaving.com/shop/acc ... 6/24/RN_16" onclick="window.open(this.href);return false; , Δέν έχω κάνει την παραγγελεία ακόμα

STROP : ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΦΑΡΔΥ (να αποφύγω το X-Pattern ως αρχάριος) ΜΕ CANVAS SIDE ΠΙΣΩ , FIRST , ENGLISH THICK LEATHER RAZOR STROP FINEST. (http://www.ebay.com/itm/FIRST-ENGLISH-T ... 1e64aff6da" onclick="window.open(this.href);return false;) Δέν έχω κάνει την παραγγελεία ακόμα

Strop pastes : Canvas side Dovo grey paste (#504111) / Leather : Yellow-White paste (#504171) , http://www.dovorazors.com/Dovo%20Strop% ... 0Guide.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Πέτρα Ακονίσματος : Coticule yellow whetstone Δέν έχω κάνει την παραγγελεία ακόμα

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ-ΠΑΡΑΙΝΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗ εάν χρειαστεί να διορθώσω κάτι πρίν είναι αργά
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Δεν τίθεται θέμα αγένειας ή προσβολής. Είναι καλό όμως να ξέρουμε δυο πραγματάκια, όπως π.χ. ηλικία, κατεχόμενο ή προτιθέμενο να αγοραστεί εξοπλισμό κλπ. Για να μη βγω offtopic όμως, καλώς μας όρισες!
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Και πάλι ευχαριστώ. Είμαι 38 χρ. και λάτρης πραγμάτων που ομορφαίνουν τη ζωή μας και δυστυχώς τείνουν να εξαφανίστούν . Γράφω με πένα που ρουφάει μελάνι Π.χ .
Είμαι ανοιχτός σε κάθε σας πρόταση και υπόδειξη
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ειναι περιπτωσεις που ξεκινας απο πολυ χαμηλα για να αναπαλαιωσεις καποιο ξυραφι ,στα χαμηλα πχ 400 εως 1000 η ζημια που μπορεις να κανεις ειναι πιθανη . Θα προτιμουσα και εγω χωρις ταινια αλλα σε μερικες περιπτωσεις δεν γινεται . Σε μερικα βιεντο που εχω δει βαζουν ταινια και μετα την αφαιρουν δε γνωριζω τι μπορει να προσφερει αλλα το κανουν διασημοι ακονιστες του χωρου .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δημήτρη καλησπέρα και απο εμένα και καλώς όρισες. Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με μαχαίρια οπότε δεν έχω εμπειρία και η γνώμη μου μπορεί να μην έχει καμία σημασία, αλλά θέλω να σε ρωτήσω το εξής:
Το Bismarck θα είναι το πρώτο σου μαχαίρι? Αν ναι, μήπως είναι νωρίς να κοιτάς για πάστες, πέτρες και τρόπους ακονίσματος? Αυτό που θέλω να πω είναι οτι ναι μεν καλά κάνεις να μελετάς και την συντήρηση του μαχαιριού, αλλά αν αγοράσεις και σύνεργα ακονίσματος απο τώρα, το πιθανότερο είναι να τα δοκιμάσεις και ώντας άπειρος να προκαλέσεις ζημιά στην λεπίδα.
Όλα αυτά σου τα λέω εντελώς φιλικά και χωρίς να θέλω να επιβάλω καμία άποψη. Απλώς, επειδή η αγορά ενός μαχαιριού είναι στα σχέδιά μου για το 2012, έτσι σκοπεύω να κινηθώ.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”